Ľad, med, horčica, zubná pasta, vajíčko či múka. Neuveríte, na čo ich ľudia používajú

Termické úrazy patria k najbolestivejším. Ich liečba je zdĺhavá a pacientov poznačí na tele i na duši. O prevencii, prvej pomoci a následkoch popáleninových úrazov hovorí lekáro z Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Erik Eliáš.

12.11.2024 06:00
med Foto:
Ilustračné foto.
debata
Ide o zdravie: Mozgová príhoda
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Vo svete utrpí každý deň popáleniny vyžadujúce lekárske ošetrenie približne 30-tisíc ľudí. Najvyšší výskyt termických úrazov je evidovaný v rozvojových krajinách, pričom najzraniteľnejšiu skupinu obyvateľstva predstavujú malé deti do 4 rokov a starší ľudia.

„Popáleniny rozdeľujeme do troch kategórií podľa stupňa postihnutia. Prvý stupeň sa prejavuje začervenaním kože a výraznou bolestivosťou. Za 2. stupeň považujeme popálenie, pri ktorom sa na pokožke utvoria pľuzgiere. Najvážnejší stav predstavuje 3. stupeň, kedy je dôsledkom popálenia voskovo biela až čierna suchá koža necitlivá na bolestivé podnety,“ vysvetľuje MUDr. Erik Eliáš.

Podľa lekárov väčšina popálenín nastane pri neopatrnej manipulácii s horúcimi tekutinami alebo otvoreným ohňom. Zo skúseností zdravotníkov vyplýva, že najčastejšie dochádza k úrazom z dôvodu obarenia. „K nešťastiu môže dôjsť skutočne veľmi rýchlo. Rodičia malých detí musia mať neustále na pamäti, že horúce tekutiny v dosahu detí sú nebezpečné.

Riziko predstavuje nielen kuchyňa, v ktorej sa na sporáku varí polievka, ale aj horúca káva na okraji stola,“ upozorňuje MUDr. Eliáš. Opatrnosť je na mieste pri otvorenom ohni, no odporúča sa tiež zníženie nastavenej teploty vody v bojleroch na hodnotu, ktorá nemôže spôsobiť obarenie. Odborníci pravidelne apelujú na to, aby záhradkári nevypaľovali trávu, nakoľko rok čo rok im na oddeleniach skončí niekoľko pacientov, ktorým sa táto činnosť vymkla spod kontroly.

Voda je najepšia pomoc

Čo robiť, ak k termickému úrazu predsa len dôjde? Postihnutému je potrebné vyzliecť zasiahnutý odev, ale iba v prípade, že nie je prilepený k telu. Odnímte šperky a postihnuté miesto chlaďte prúdom vlažnej vody z vodovodu aspoň 10 minút. Voda predstavuje najlepšiu prvú pomoc. Zdravotníci sa neraz v praxi stretávajú s ošetrením popálenín rôznymi babskými receptami. Doktor Eliáš preto upozorňuje: „Popáleniny nikdy nechlaďte ľadom, nenatierajte horčicou, medom, zubnou pastou či vajíčkom, ani na ne nedávajte múku. Pľuzgiere určite neprepichujte.“

Nie každá popálenina vyžaduje lekárske ošetrenie. Odborníka je potrebné vyhľadať, ak je rozsah popáleniny minimálne 2. stupňa, väčší ako 1 % povrchu tela (plocha dlane) a tvoria sa veľké pľuzgiere. Rovnako tak pri popáleninách 3. stupňa akéhokoľvek rozsahu, pri popálení tváre, krku, rúk alebo genitálií. Lekárske ošetrenie je nutné pri popálení po výbuchu alebo pri horení v uzavretom priestore, popálení elektrickým prúdom alebo pri poleptaní chemikáliami. Odbornú ambulanciu určite vyhľadajte aj v prípade, že vzniknutú menšiu popáleninu neviete dobre ošetriť doma.

Dlhá liečba

Následky rozsiahlych termických úrazov vyžadujú dlhodobé liečenie. Niekedy sa dlho hojace alebo operované popáleniny hoja jazvou. „Zatiaľ čo hypertrofická jazva predstavuje iba estetický problém, zjazvenie môže pacientovi spôsobovať aj funkčný problém, nakoľko ťahom jazvy dochádza k zhoršenej hybnosti v kĺboch,“ uvádza MUDr. Eliáš. Starostlivosť o jazvu začína jej hydratáciou.

Na hypertrofickú jazvu sa odporúčajú tlakové masáže, silikónové náplasti, špeciálna kompresívna bielizeň a rehabilitácia. V prípade, ak spomínané opatrenia nemajú dostatočný účinok, prichádza na rad laser alebo operačná liečba.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #prvá pomoc #úraz #popálenina