Ochorenie neskoro prezradí tupá bolesť v hornej časti brucha. Ohrozuje najmä ľudí po 50-tke, vo väčšine prípadov je smrteľné

Prichádza nenápadne a častokrát na seba upozorní až v pokročilých štádiách ochorenia. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je vyše 60 % prípadov rakoviny pankreasu diagnostikovaných v poslednom 4. štádiu, informuje ministerstvo zdravotníctva.

22.11.2024 06:00
debata (1)
Onkologička: Ako môže rakovina hlavy a krku súvisieť so sexuálnym životom? Časť nádorov má totiž spoločného menovateľa
Video
Zdroj: TV Pravda

Rakovina pankreasu je jednou z najagresívnejších foriem rakoviny, a Slovensko sa v štatistikách výskytu tejto choroby nachádza na druhom mieste v Európe, hneď za Maďarskom. Alarmujúce údaje hovoria o približne 1000 nových prípadoch ročne, pričom chorobe podľahne viac ako 900 pacientov.

Táto forma rakoviny, ktorá sa často objavuje až v neskorších štádiách, sa vyvíja v blízkosti dôležitých orgánov tráviaceho systému. Jej prítomnosť sa preto môže prejaviť širokou škálou tráviacich ťažkostí, ako sú tupá bolesť v hornej časti brucha vyžarujúca do chrbta, nevoľnosť, hnačky, svetlá stolica či tmavé sfarbenie moču.

Ako choroba postupuje, symptómy sa stávajú ešte výraznejšími. U pacientov dochádza k strate hmotnosti, malátnosti, nechutenstvu, žltačke a svrbeniu kože. Ďalším varovným príznakom môže byť zvýšená hladina cukru v krvi, čo môže viesť k sekundárnym komplikáciám.

Rakovina pankreasu sa častejšie objavuje u ľudí po päťdesiatke a patrí k chorobám, na ktoré zatiaľ neexistuje spoľahlivý test na včasné odhalenie. Aj preto je diagnostika často stanovená až v neskorších štádiách, keď sú možnosti liečby obmedzené.

Slovensko na nelichotivom druhom mieste vo výskyte rakoviny pankreasu v Európe.

Rizikové faktory a prevencia

Hoci presné príčiny vzniku rakoviny pankreasu zostávajú neznáme, odborníci identifikovali niekoľko rizikových faktorov. K tým najvýznamnejším patrí fajčenie, obezita, nadmerná konzumácia alkoholu, nezdravá strava s vysokým obsahom nasýtených tukov a nízkym príjmom ovocia a zeleniny. Dôležitým rizikovým faktorom sú aj chronické ochorenia, ako cukrovka a zápal pankreasu.

Podľa odborníkov by prevencia mala zahŕňať zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa dostatok pohybu, vyváženú stravu a vyhýbanie sa škodlivým návykom. Aj keď tieto opatrenia nedokážu ochorenie úplne eliminovať, môžu významne znížiť riziko jeho vzniku.

Výzvou zostáva vývoj spoľahlivého skríningového testu, ktorý by umožnil včasnú diagnostiku a zlepšil prognózu pacientov. Kým sa však nepodarí dosiahnuť tento medicínsky prelom, je nevyhnutné zvyšovať povedomie o príznakoch a rizikách, aby ľudia mohli vyhľadať pomoc čo najskôr.

Rakovina pankreasu je tichým zabijakom, no včasná reakcia na prvé varovné signály môže zachrániť život.

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #rakovina #pankreas #rakovina pankreasu #bolesť brucha