Trpí nimi 58 percent Slovákov, spôsobujú rakovinu, ochorenie srdca, ciev, pečene, cukrovku a dýchacie problémy. A preto sa dá na ne aj umrieť

Obezita a nadváha sa stávajú jedným z najväčších zdravotných problémov, ktorým Slovenská republika čelí. Podľa najnovších štatistík trpí nadváhou viac než 38 % dospelej populácie, pričom viac než 19 % ľudí trpí obezitou.

27.11.2024 06:00
obezita, tuk, obézna žena, chudnutie Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (20)
Lekárka o nástrahách obezity
Video
Zdroj: Tv PRAVDA

Obezita nie je iba estetickým problémom, ale predovšetkým chronickým ochorením, ktoré dramaticky zvyšuje riziko vzniku závažných zdravotných komplikácií, ako sú kardiovaskulárne a kardiometabolické ochorenia, diabetes 2. typu, ochorenia pečene a niektoré druhy rakoviny. Okrem zdravotných komplikácií predstavuje obezita aj významnú finančnú záťaž, ktorá zaťažuje nielen jednotlivcov, ale aj celé zdravotnícke systémy a ekonomiku krajiny.

Obezita je choroba

„Do ambulancií všeobecného lekára prichádzajú každý deň pacienti s nadváhou alebo obezitou, ktorí riešia rôzne zdravotné problémy. Práve všeobecný lekár má v tomto kontexte dôležitú úlohu, pretože je často prvým odborníkom, ktorý pacienta s obezitou identifikuje a následne vedie v manažmente tohto ochorenia. Kardiovaskulárne problémy, ako sú artériová hypertenzia, vysoká hladina cholesterolu a zvýšené riziko srdcového infarktu, sú medzi najčastejšími následkami obezity,“ vysvetľuje všeobecný lekár doc. MUDr. Marek Kučera, PhD., MHA, MPH.

Obezita skracuje život o niekoľko rokov a znižuje kvalitu života pacientov. V roku 2020 malo 30 % mužov na Slovensku vysoké hodnoty BMI, čo krajinu radí medzi svetovú „elitu“ v oblasti obezity. Tento znepokojivý trend zdôrazňuje nutnosť preventívnych opatrení a prijatie inovatívnych prístupov k liečbe obezity, ktoré zahŕňajú jednak komplexné zmeny životného štýlu, ale aj aj moderné medicínske postupy.

„Medzi ďalšie časté symptómy spojené s obezitou patria dýchacie problémy, najmä spánkové apnoe, ortopedické problémy ako napríklad bolesti kĺbov, či zhoršená mobilita pre nadmernú záťaž na kĺby a chrbticu. Pacienti s obezitou sú tiež vystavení vyššiemu riziku cukrovky 2. typu. Z psychologického hľadiska trpia mnohí pacienti s obezitou depresiou, nízkym sebavedomím a sociálnymi problémami, ktoré často privádzajú pacientov práve ku všeobecnému lekárovi. Nezanedbateľné sú aj onkologické dopady. Obezitu ako chronické ochorenie teda sprevádza široké spektrum symptómov a zdravotných komplikácií, čo si od pacientov ale aj lekárov vyžaduje dlhodobú a systematickú pozornosť a liečbu,“ pokračuje doktor Kučera.

Chronické ochorenie

Je dôležité zdôrazniť, že obezita často nie je len otázkou životného štýlu alebo voľby, ale Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) je už od roku 1997 uznaná ako chronické multifaktoriálne ochorenie, ktoré vyžaduje komplexnú liečbu.

„Odhaduje sa, že do roku 2035 bude na Slovensku trpieť obezitou 31 % dospelej populácie. Obezita navyše ovplyvňuje nielen dospelých, ale tiež detskú populáciu. Viac než 383 000 detí vo veku 5 – 19 rokov trpí obezitou, čo vedie k zvýšenému riziku chronických ochorení, ako je vysoký krvný tlak alebo hyperglykémia. Detská obezita je obzvlášť znepokojivá, pretože má tendenciu pretrvávať do dospelosti a spôsobuje dlhodobé zdravotné problémy,” hovorí doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD, MPH, prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie a viceprezidentka EASO pre Stredoeurópsky región.

Ekonomický vplyv

Ekonomický vplyv nadváhy a obezity tiež nie je zanedbateľný. Podľa prehľadu World Obesity Atlas 2024 sa v roku 2019 náklady spojené s obezitou na Slovensku vyšplhali až na 2,7 miliardy amerických dolárov, čo predstavuje 2,6 % slovenského HDP. Odhaduje, sa, že do roku 2060 by tieto náklady mohli dosiahnuť až 19,53 miliardy dolárov, čo bude zhruba 4,7 % slovenského HDP. Tieto náklady zahŕňajú nielen priame výdavky na liečbu obezity, ale tiež nepriame straty spôsobené zníženou produktivitou a predčasnými úmrtiami obyvateľov.

Stigmatizácia obezity

Hmotnostná stigma predstavuje zásadný problém, s ktorým vo svojom každodennom živote bojujú ľudia s obezitou. Nesprávne predstavy a zakorenené stereotypy o obezite často vedú k predsudkom a diskriminácii. „Na obezitu je nevyhnutne potrebné prestať nazerať ako len na estetický problém, problém slabej vôle, lenivosti a osobnej zodpovednosti. Hmotnosť a obezita sú citlivé a veľmi osobné témy. Empatický a prijímajúci prístup zo strany nás odborníkov by mal byť samozrejmosťou. Pacienti môžu zažívať intenzívne pocity zlyhania, hanby a obáv z toho, že ich i samotní zdravotnícki pracovníci budú súdiť a kritizovať,“ komentuje stigmatizáciu obezity psychiatrička MUDr. Kamila Ivanová, MPH z Centra pohybovej aktivity Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied v Bratislave.

A to podľa jej slov nie je zďaleka všetko. „Stigma je silným a významným faktorom a kontribútorom zlého psychického stavu ľudí žijúcich s obezitou. Stigma v súvislosti s obezitou a duševným zdravím vykazuje veľmi silnú koreláciu. Prevalencia duševných porúch je v tejto skupine pacientov významne vyššia. Ľudia žijúci s obezitou majú v porovnaní s rovesníkmi so zdravou hmotnosťou o 30 až 70 % vyššie riziko rozvoja duševných porúch a až o 32 % vyššie riziko rozvoja depresie.

Neurobehaviorálny model tiež zdôrazňuje úlohu návykov, emočného jedenia a psychologických faktorov pri rozvoji a udržiavaní obezity. Stres, úzkosť a depresia samé môžu prispieť k nezdravým vzorcom stravovania, viesť k nárastu hmotnosti a ešte viac zhoršovať už i tak nepriaznivý duševný stav. Z problému sa stáva začarovaný kruh,“ pokračuje psychiatrička Kamila Ivanová.

Potreba moderných prístupov k liečbe

Nadváha a obezita sú piatym najvýznamnejším rizikovým faktorom globálnej úmrtnosti – každoročne na ne zomrie minimálne 2,8 milióna dospelých. Každý rok sú dôvodom úmrtia 5 miliónov dospelých choroby spojené s nadváhou a obezitou, z toho takmer 4 milióny spôsobia neinfekčné choroby.

„Pre väčšinu ľudí s obezitou samotné úpravy životného štýlu (diéta, cvičenie, behaviorálne poradenstvo) často nevedú k dostatočnému a trvalému zníženiu hmotnosti, ktoré by dlhodobo zlepšilo ich zdravie. Väčšina dospelých s obezitou sa pokúsila schudnúť; no štúdia ukazuje, že iba 6 až 12 % dosiahlo úbytok hmotnosti v rozsahu ≥ 5 %. Približne 20 % jedincov s nadváhou alebo obezitou je úspešných pri dlhodobom chudnutí, ak je definované ako strata aspoň 10 % pôvodnej telesnej hmotnosti a udržanie straty aspoň 1 rok “ vysvetľuje doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, pHD, MPH, špecialistka na liečbu obezity.

Moderná medicína prichádza s inovatívnymi riešeniami, ako sú nové lieky a minimálne invazívne chirurgické metódy, ktoré pacientom pomáhajú zvládať hmotnosť a najmä zlepšujú ich celkové zdravie.

Inovácia v liečbe obezity

„Prístup k liečbe obezity sa v ostatných rokoch výrazne mení. Okrem tradičných metód, zmena životného štýlu, ktorej súčasťou je kombinácia nízkokalorickej diéty, zvýšenej pohybovej aktivity, zníženej sedavosti a kognitívno-behaviorálnej terapie, sa stále viac presadzujú nové technológie a inovatívne prístupy. V súčasnosti máme k dispozícii farmakoterapiu antiobezitikami, ktoré vedú k účinnej redukcii hmotnosti a čo je dôležité, aj k udržaniu zredukovanej hmotnosti, zabezpečujú dlhodobú bezpečnosť a redukciu chronických ochorení súvisiacich s obezitou,” komentuje doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD, MPH.

„Ako farmakoterapia, tak aj nové chirurgické metódy (endoskopické) a aj využitie digitálnych nástrojov na sledovanie zdravotného stavu pacienta prinášajú lepšie výsledky v dlhodobej starostlivosti u jedincov s obezitou,” dodáva doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD, MPH.

Obezita vyžaduje multidisciplinárny prístup, zahŕňajúci lekárov, výživových poradcov, trénerov, psychológov a ďalších odborníkov. Moderná medicína poskytuje pacientom nielen efektívnu liečbu, ale tiež podporu, ktorá zohľadňuje psychické a sociálne aspekty tohto ochorenia.

Facebook X.com 20 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #obezita #nadváha