Zinok je nevyhnutný pre funkciu až 300 enzýmov z hľadiska metabolizmu tukov, cukrov a bielkovín, trávenia a činnosti buniek. Telo si ho nevie produkovať samo, preto je dôležité prijímať ho z potravy alebo dopĺňať vo forme výživových doplnkov.
Zinok patrí medzi základné stopové prvky a vyskytuje sa bežne v ľudských tkanivách. Nachádza sa vo svaloch, kostiach a ďalších telesných orgánoch ako sú pečeň, obličky, pankreas, ale aj prostata či mozog. Nanešťastie, absorpcia zinku klesá s pribúdajúcim vekom. Denná potreba tejto látky sa pohybuje na úrovni okolo 10 mg . Nedostatok spomínaného minerálu je typický najmä u ľudí nad 70 rokov a práve pre nich je nedostatok tohto minerálu veľmi nebezepečný. Zvyknú sa u nich prejavovať príznaky dermatitídy, čo je zápalové ochorenie kože, ktoré sa prejavuje začervenaním pokožky a tvorbou pľuzgierov. Nižší príjem zinku sa podpisuje aj pod horšie hojenie rán u starších ľudí a čo je nebezpečnejšie aj pod náchylnosť na rôzne infekčné ochorenia, vrátane prechladnutia a chrípky.
Zápalové starnutie
Vedci vysvetľujú, že starší ľudia sú zvlášť náchylní na nedostatok tejto minerálnej látky. Spôsobuje tiež aterosklerózu, degeneratívne ochorenia nervového systému a množenie rakovinových buniek. Zinok zabezpečuje v tele aktivitu približne až 300 enzýmov a proteínov. Nebezpečenstvo teda hrozí seniorom najmä z dôvodu ohrozenia imunitného systému. Staršie generácie, teda ľudia na d šesťdesiat rokov, sú náchylnejšie najmä na stav, ktorý sa označuje ako zápalové starnutie. V ľudskom tele sa vytvárajú väčšie ložiská infekcií, ktoré zaťažujú organizmus.
Lieči aj prechladnutie
Medzi typické príznaky nižšieho príjmu tohto stopového prvku patrí hnačka, rednutie vlasov, znížená chuť do jedla, suchá pokožka a poruchy nálad. Naopak, strava bohatá na zinok má blahodarný vplyv na zdravie. Predpokladá sa, že vyšší príjem tejto mikroživiny urýchli vyliečenie prechladnutia až o 33 %. Dôležitú úlohu rovnako zohráva pri syntéze kolagénu. Jeho hlavnou úlohou však nie je zabezpečovať len kvalitu pokožky, ale aj rýchlejšie horenie rán, popálenín a vredov.
Ochráni vraj seniorov aj pred zápalom pľúc
Zinok je teda stopovým prvkom číslo jeden najmä pre seniorov. Výrazne znižuje výskyt chorôb, ktoré súvisia s vyšším vekom ako je zápal pľúc a ochorenia očí. Okrem toho zmierňuje oxidačný stres, čím sa znižuje riziko vzniku nádorových ochorení. Dobrou správou je, že zinok zvyšuje podľa niektorých štúdií imunitnú odpoveď na očkovanie proti chrípke. Takisto tiež zníži riziko zápalu pľúc a zvyšuje duševnú výkonnosť seniorov. Jedna zo štúdií vysvetľuje, že 40 mg zinku denne zmierňuje mieru vzniku zápalov u starších ľudí až o 66 %.
Kde nájdeme najviac zinku?
Medzi potraviny bohaté na zinok patria najmä morské špeciality, ustrice, či mušle. Ide však o drahé a pre bežnú populáciu prakticky nedostupné potraviny. Netreba sa však obávať, keďže spomínaný minerál sa nachádza vo vysokých dávkach tiež v hovädzom, bravčovom mäse a hydine. Vyššie hodnoty majú aj ryby, a to najmä cenovo dostupné sardinky a z drahších rýb losos.
Dostatočné zásoby zinku pre telo zabezpečia však aj jednoduché strukovinové jedlá či polievky. Obsahom zinku sa pýši aj cícer, šošovica, , či tmavá fazuľa. Okrem toho je ho veľa aj v tekvicových semenách, kešu orechoch a ľanových semienkach. Z mliečnych výrobkov si treba na zabezpečenie dostatku zinku dopĺňať mlieko, jogurty, syry. Bohaté na zinok sú aj vajíčka. Netreba zabúdať, že sa tiež nachádza aj v hubách, hrášku, špargli, a červenej repe.
Koľko zinku treba
Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín by denná dávka tejto látky mala byť u žien – od 7,5 do 12,7 mg/deň, u mužov – od 9,4 do 16,3 mg/deň..Pri užívaní zinku je dôležité dodržiavať hornú tolerovateľnú hranicu príjmu, aby sme sa vyhli možnému predávkovaniu. Odporúčaná horná hranica zinku je všeobecne stanovená na 40 mg denne pre dospelých. Prekročenie tejto dávky môže spôsobiť nežiaduce účinky, ako napríklad tráviace problémy, zvracanie, závraty a celkové oslabenie imunity.