Fio bankaFio banka

Tieto vitamíny a minerály spolu nikdy neužívajte. Poškodíte si orgány + zoznam, čo môžu spôsobiť zlé kombinácie

Hypervitaminóza, teda nadbytok vitamínov v tele, predstavuje oveľa vyššie riziko u vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E, K), ako u tých rozpustných vo vode (C a B-komplex). Odborná farmaceutka online poradne Lekáreň.sk, Mgr. Zdenka Morvai vysvetľuje: „Kým prebytok vitamínov rozpustných vo vode telo vylúči močom, vitamíny rozpustné v tukoch sa ukladajú v pečeni a tukových tkanivách. Preto je ich nadmerné užívanie spojené s množstvom zdravotných komplikácií”.

07.12.2024 06:00
debata (9)
Prof. Payer: Koľko vitamínu D vieme denne získať zo stravy? Aké dávky "déčka" užívať na jeseň a v zime a ako často?
Video
Zdroj: TV Pravda

Z vitamínov rozpustných v tukoch je práve D vitamín medzi zákazníkmi MojaLekáreň.sk medziročne najvyhľadávanejším vitamínom.

Pozor na súbeh vitamínov a minerálov

Farmaceutka z online poradne mojaLekáreň.sk z praxe popisuje najčastejšie chyby v užívaní vitamínov a minerálov. „V poradniach sa často stretávame so zákazníkmi, ktorí užívajú niekoľko rôznych doplnkov stravy bez toho, aby zohľadnili ich obsah a možné súbehy. Napríklad vitamín D môže byť obsiahnutý v multivitamíne, samostatne aj v ďalších prípravkoch, čo môže viesť k prekročeniu odporúčanej dennej dávky. Podobne je to aj pri mineráloch, ako je horčík alebo zinok, ktoré môžu byť v rôznych prípravkoch obsiahnuté v rozdielnych koncentráciách. Napríklad zinok pri dlhodobom nadmernom príjme nad 30 mg denne môže narušiť vstrebávanie medi a zvyšovať riziko zdravotných komplikácií, zatiaľ čo vysoké dávky horčíka môžu znižovať vstrebávanie vápnika. Preto je dôležité dôkladne čítať zloženie doplnkov stravy a sledovať celkový príjem jednotlivých látok.“ Farmaceuti odporúčajú, aby deti užívali vyhľadávaný vitamín D optimálne v dávke 10 mikrogramov (400 IU/deň), zatiaľ čo pre dospelých je odporúčaná denná dávka 1000–2000 IU.

Prevencia je základ

Doplnky stravy sú výborným pomocníkom pri nedostatku vitamínov a minerálov alebo pri špecifických potrebách. Mimoriadne dôležitá je ich suplementácia počas období respiračných ochorení, teda na jeseň, v zime a na jar, keď je organizmus oslabený a potrebuje posilnenie prostredníctvom doplnenia vitamínov a minerálov. „Dopĺňanie vitamínov je užitočné, ak sa robí s rozumom. Pri suplementácii je potrebné počúvať potreby svojho tela. Dôležitá je tiež pestrá strava bohatá na čerstvé ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky a iné prirodzené zdroje živín. Ak máte podozrenie na predávkovanie vitamínmi, obráťte sa na Toxikologické informačné centrum, ktoré poskytuje odborné rady pri otravách liekmi, doplnkami stravy, chemikáliami či inými látkami,“ apeluje Morvai.

Riziká spojené s hypervitaminózou a nadbytkom minerálov v tele:

  • Vitamín D: Hyperkalcémia (zvýšená hladina vápnika v krvi), poškodenie obličiek, ciev a srdca.
  • Vitamín A: Bolesti hlavy, nevoľnosť, poškodenie pečene; počas tehotenstva riziko vrodených chýb plodu.
  • Vitamín E: Zvýšené riziko krvácania, najmä pri užívaní liekov na riedenie krvi.
  • Vitamín C: Podráždenie žalúdka, nadmerná činnosť obličiek (predávkovanie je však zriedkavé).
  • Zinok: Pri dávkach nad 170 mg denne alebo dlhodobom príjme môže spôsobiť hnačku, vracanie a anémiu (predávkovanie zinkom je ojedinelé).
  • Selén: Vypadávanie vlasov, tras, cesnakový zápach z úst.
  • Horčík: Osmotická hnačka; vstrebávanie podporujú vitamíny D a B6.
  • Vápnik: Dávky nad 2000 mg denne znižujú vstrebávanie horčíka.
Facebook X.com 9 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #zdravie #vitamín