Fio bankaFio banka

Nie je to banálne ochorenie, zabíja stovky ľudí ročne. U starších ľudí máva zlý priebeh, skončiť môže smrťou. Takto sa ochránite

Imunita je dokonale prepracovaný výkonný systém ľudského tela, ktorý vytvára ochrannú bariéru zvnútra aj zvonku pred potenciálnymi baktériami , vírusmi a ďalšími patogénmi, ktoré okolo nás žijú.

09.12.2024 06:00
debata
Ide o zdravie: Diabetológ o cukrovke
Video
Zdroj: Tv PRAVDA

Na Slovensku umrie v dobí chrípkovej epidémie priemerne 800 až 1000 ľudí ročne, príčinou úmrtia je chrípka. Z nich viac ako polovica sú úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia v priamej súvislosti s ochorením na chrípku.

Chrípka môže spustiť zlyhanie srdca, infarkt aj porážku. Je vedecky dokázané, že chrípkový vírus pôsobí na výstelku ciev. Vznikne zápal a ten môže spôsobiť ich upchatie. Chrípka sa tak podľa Národného portálu zdravia podieľa na vzniku kardiovaskulárnych ochorení ako infarkt myokardu, zlyhanie srdca, mozgová príhoda. Môže zhoršiť chronickú obštrukčnú chorobu pľúc a cukrovku, spôsobiť tromboembóliu, zmätenie, delírium, Guillain-Barrého syndróm či encefalopatiu alebo akútne poškodenie obličiek, dokonca smrť.

Podľa odborníkov je preto veľmi dôležitá prevencia a to aj v podobe posilňovania imunity. Mgr. Katarína Blažová z poradne zdravia Úradu verejného zdravotníctva vc Bratislave radí, ako si môžeme posilniť imunitu v čase chrípky, prechladnutí či COVIDu-19.

V období od októbra do apríla sa zvyšuje chorobnosť na chrípku a akútne respiračné ochorenia, ale aj na COVID-19. Ide o vírusové, vysoko nákazlivé ochorenia, ktoré sa veľmi rýchlo dokážu šíriť vzduchom. K prenosu dochádza pri vdýchnutí kvapôčok obsahujúcich vírus, ktoré do svojho okolia šíri infikovaná osoba kašľaním, kýchaním alebo rozprávaním. Prenos je možný tiež prostredníctvom rúk alebo kontaminovaných predmetov.

Aké zásady treba dodržiavať, aby sme minimalizovali vznik ochorenia?

Zvýšiť by sme mali podiel vitamínu C v organizme a to zvýšenou konzumáciou zeleniny a ovocia najmä papriky , chrenu, citrusových plodov , , čiernych ríbezlí, ale aj kapustou, kelom, brokolicou a zelenou vňaťou. Obsah vitamínu C je vysoký aj v šípkach, rakytníku alebo v arónii.

Vplyv na správne fungovanie imunity má tiež vitamín D – v prirodzenej forme sa nachádza v rybách , vajciach , obsahuje ho kakao, smotana alebo treščia pečeň. Vitamín D sa nám tvorí v organizme vplyvom slnečných lúčov, preto je vhodný pobyt na slnku aspoň 20 minút denne. V období, keď je slnečných dní menej, je vhodné ho doplniť dostupnými prípravkami s obsahom D3, či už vo forme tabliet alebo v kvapkách.

Dôležitý je aj zinok – jeho nedostatok je potrebné kompenzovať stravou bohatou na orechy , celozrnné výrobky, listovú zeleninu , pečeň, droždie, ale aj na mliečne výrobky .

Pravidelná pohybová aktivita trvajúca 30–40 minút, vykonávaná 3 – 5-krát v týždni, výrazne zvyšuje výkonnosť imunity. Postačí aj rezkejšia prechádzka.

Sauna a otužovanie

Saunovanie a otužovanie má pozitívny vplyv na stav našej obranyschopnosti a odporúča sa raz do týždňa. Vhodné je aj otužovanie organizmu striedaním teplej a chladnej sprchy.

Dostatok spánku a minimalizovanie stresu je dôležitým faktorom vplývajúcim na našu imunitu. Spánkový deficit môže zmeniť imunitnú reakciu organizmu a rovnako dôležitá je aj kvalita spánku. Je taktiež preukázané, že stres, najmä ten dlhodobý, dokáže oslabiť imunitný systém, preto by sme mali svoj čas venovať činnostiam, ktoré nám spôsobujú radosť a dokážeme pri nich relaxovať .

Dôsledné dodržiavanie hygieny rúk pomôže znížiť riziko prenosu vírusov počas chrípkovej sezóny. Riziko môžu predstavovať i kontaminované predmety napr. držiaky v MHD, nákupné košíky, kľučky a pod. Ruky si treba umývať čo najčastejšie (vrátane každého kýchnutia či zakašľania), a to teplou vodou a mydlom, v prípade núdze účinne pomôžu aj dezinfekčné gély na alkoholovej báze.

Ako vetrať

Uzavreté a preplnené priestory (divadlá, kiná, štadióny, spoločenské podujatia, obchody, nákupné centrá) predstavujú zvýšené riziko nákazy, preto je potrebné minimalizovať čas strávený v takýchto priestoroch. Pravidelné vetranie miestností či už doma alebo na pracovisku. Dôležité je robiť tzv. „nárazové vetranie“ – otvoriť okno dokorán niekoľkokrát denne, aby sa vzduch v miestnosti vymenil.

Očkovanie pomôže našej imunite v boji proti týmto ochoreniam a je stále najdostupnejšou a najúčinnejšou špecifickou ochranou, ktorá dokáže výrazne zmierniť priebeh ochorenia. Odporúča sa najmä rizikovým skupinám, teda seniorom , zdravotníckym pracovníkom a ľuďom so závažnými chronickými ochoreniami. Je potrebné pamätať na to, že infekcia spôsobená vírusom chrípky alebo koronavírusom môže viesť k závažným komplikáciám až k smrti.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #choroba #imunita #chrípka