Echinacea ECHINACEA nie je iba očarujúcim kvetom v našich záhradách. Táto kráska dokáže oveľa viac. Pôvodne ju používali severoamerickí indiáni, využívali hlavne jej protizápalové a antibiotické účinky. Pomocou jej vysušeného a rozdrveného koreňa hojili rany, popáleniny, uhryznutie hadom a využívali aj jej posilňujúce vlastnosti pred bojom a lovom.
Názov Echinacea získala z gréckeho slova echinos – ježko a je to vďaka pichliačikovitej stredovej časti súkvetia, ktorá pripomína malého ježka. Najviac využívané na medicínske účely sú dva druhy – Echinacea purpurea a Echinacea angustifolia. Oba druhy majú výrazný účinok na našu obranyschopnosť.
Využiteľná je celá rastlina, pričom najviac sa využívajú vlastnosti koreňa, potom kvet a list. Kvet a list sa zbierajú v čase kvitnutia, koreň až na jeseň.
Echinacea obsahuje množstvo antioxidantov, najmä flavonoidy, echinakozid, glykozidy, alkylamidy, pyrolizidínové alkaloidy, éterické oleje a polyacetylény. „Flavonoidy ochraňujú naše bunky pred voľnými radikálmi, bránia rastu rakovinových buniek a posilňujú imunitu, niektoré z nich dokonca pôsobia na spevnenie cievnej steny“, hovorí Mgr.Katarína Blažová z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave.
Echinakozid vie veľmi dobre aktivovať imunitný systém, dokáže ničiť baktérie, vírusy a tiež plesne. Látky obsiahnuté v echinacei pôsobia synergicky, vzájomne sa podporujú – výsledný efekt je preto silný.
Aj keď podľa nariadenia EÚ je platným tvrdením len jej účinok v zmysle podpory imunitného systému, mnohé zahraničné zdroje uvádzajú viaceré benefity tejto rastliny. „Na základe viacerých štúdií sa uvádza, že dokáže ovplyvniť citlivosť na inzulín, preto sa skúma jej využitie v liečbe vysokej hladiny krvného cukru. Vedci sa tiež zaoberajú jej protizápalovými účinkami a možnosťou využitia pri chronických zápalových ochoreniach“, argumentuje odborníčka.
Ďalším predmetom záujmu sú zlúčeniny – kyselina kávová, rozmarínová a alkamidy, kde niektoré štúdie poukazujú na možnosť zmiernenia úzkostných stavov a zlepšenie emočnej pohody.
Echinaceu môžeme využiť vo forme tinktúry, čaju, prípadne vo forme kapsúl. Z kvetov echinacei a medu si môžete vyrobiť chutný sirup proti kašľu. Keďže ide o silnú bylinku odporúča sa jej užívanie len krátkodobo. Pozor však aj na odporúčané dávky, nakoľko môže u niektorých vzniknúť alergická reakcia či tráviace ťažkosti.