Fio bankaFio banka

Ako si seniori môžu legálne znížiť daňový základ a zaplatiť nižšie dane. Pozrite si konkrétne príklady

Pre seniorov, ktorí popri poberaní starobného dôchodku dosahujú aj iné príjmy, je dôležité vedieť, ako využiť nezdaniteľné minimum. Čo nezdaniteľné minimum je, kto ho môže využiť a aké sú jeho aktuálne hodnoty.

14.02.2025 08:30
seniori, poradenstvo, poradňa Foto:
Ilustračné foto.
debata
IDE O PRAVO - Kto má nárok na vdovský alebo vdovecký dôchodok?
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Nezdaniteľné minimum je užitočný nástroj na zníženie daňového zaťaženia a môže seniorom pomôcť udržať si viac financií na ich životné potreby. Ak ste senior s príjmami, neváhajte využiť tento legálny spôsob znižovania daní.

Dôchodca a uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka

Daňovník, ktorý je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku, vyrovnávacieho príplatku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku, alebo obdobného dôchodku zo zahraničia vrátane 13. dôchodku (ďalej len „dôchodok“), alebo ak im dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia (k 1.1.2024).

Daňovník, ktorý bol poberateľom tohto dôchodku k 1. 1. 2024, má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane iba v prípade, že ročná suma vyplateného dôchodku v roku 2024 v úhrne nepresahuje sumu 5 646,48 eura. Potom nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka predstavuje rozdiel medzi sumou 5 646,48 eura a vyplatenou sumou dôchodku.

seniori Čítajte viac Túto zmenu pocítia desaťtisíce dôchodcov. Valorizácia priniesla okrem zvýšenia penzií aj ďalšiu vec, ktorá mení ich dôchodky

Príklady

Príklad č. 1:

Daňovník je k 1. 1. 2024 poberateľom starobného dôchodku v sume 500 eur mesačne. Za rok 2024 suma dôchodku predstavuje 6 000 eur (12 × 500). Daňovníkovi nevzniká nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, pretože úhrn dôchodku presiahol sumu 5 646,48 eura.

Príklad č. 2:

Daňovník je k 1. 1. 2024 poberateľom starobného dôchodku v sume 400 eur mesačne. Za rok 2024 suma dôchodku predstavuje 4 800 eur (12 × 400). Daňovníkovi vzniká nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka v sume 846,48 eura (5 613,48 – 4 800).

Ak sa fyzická osoba stala poberateľom starobného dôchodku v priebehu roka 2024 (nebola poberateľom dôchodku k 1. 1. 2024), vzniká jej nárok na celú nezdaniteľnú časť vo výške 5 646,48 eura, pokiaľ základ dane nepresiahol sumu 24 952,06 eura.

Ak daňovníkovi – dôchodcovi vznikne nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane, môže ju uplatniť len od čiastkového základu dane z príjmov zo závislej činnosti alebo z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo ich úhrnu, teda z tzv. aktívne vykonávanej práce, a to v závislosti od vykázaného základu dane.

Čiastkový základ dane vyčíslený z tzv. pasívnych príjmov (napr. príjem z prenájmu nehnuteľností, príjem z nepeňažnej výhry, príjem z predaja nehnuteľnosti, príjem z vyplatenia podielového listu) nie je možné znížiť o nezdaniteľnú časť základu dane.

Čo je nezdaniteľné minimum?

Nezdaniteľné minimum je časť príjmu, ktorá nepodlieha zdaneniu. Slúži na znižovanie daňového základu, a teda aj na zníženie dane, ktorú senior musí zaplatiť. Tento nástroj je mimoriadne užitočný pre seniorov, ktorí majú príjmy z prenájmu, podnikania alebo brigád.

Nezdaniteľná časť na daňovníka (na mesiac) pri výpočte preddavkov na daň zamestnanca je 479,48 €. V ročnom zúčtovaní/daňovom priznaní za rok 2025:

  • Ak daňovník dosiahne základ dane do 25 426,27 eura (92,8-násobok životného minima), tak nezdaniteľná časť na daňovníka je 5 753,79 eura (21-násobok životného minima).
  • Ak daňovník dosiahne základ dane vyšší ako 25 426,27 eura, tak nezdaniteľná časť na daňovníka sa vypočíta takto: 12 110,36 eura – (základ dane : 4)

Postupné znižovanie nezdaniteľného minima:

Pri príjme nad uvedený limit sa nezdaniteľné minimum postupne znižuje a pri príjme nad 48 441,43 eura ročne zaniká.

Kto môže využiť nezdaniteľné minimum?

  • Seniori s príjmami okrem dôchodku:

Starobný dôchodok sa nepovažuje za zdaniteľný príjem. Ale ak majú aj iné príjmy (prenájom, podnikanie, brigády), tak si môžu uplatniť nezdaniteľné minimum.

Seniori s nižšími príjmami:

Pre seniorov, ktorí majú príjmy pod hranicou nezdaniteľného minima, nevzniká povinnosť platiť daň.

seniorka, dôchodkyňa Čítajte viac O 5 až 10 tisíc eur nižšie penzie pre túto vec. Budú sa rušiť plné 13. dôchodky?

Podnikajúci seniori:

Pri príjmoch z podnikania sa nezdaniteľné minimum aplikuje po odpočítaní všetkých nákladov.

Ako si uplatniť nezdaniteľné minimum?

  • Pri podávaní daňového priznania:

Nezdaniteľné minimum si uplatníte priamo vo svojom daňovom priznaní (typ A alebo B). Pri jeho vypĺňaní uvediete časti príjmu, ktoré máte nárok oslobodiť od dane.

Prostredníctvom zamestnávateľa:

Ak senior pracuje na dohodu alebo na trvalý pracovný pomer, zamestnávateľ nezdaniteľné minimum zohľadní pri výpočte mesačnej mzdy.

Aké sú výhody nezdaniteľného minima pre seniorov?

  • Nižšie dane: Využitie nezdaniteľného minima môže seniorom podstatne znížiť povinnosť platiť daň z príjmu.
  • Podpora aktívnych seniorov: Umožňuje seniorom žiť aktívne a zapájať sa do pracovných alebo podnikateľských činností bez veľkých daňových zaťažení.
  • Jednoduchý systém: Uplatnenie nezdaniteľného minima je pomerne jednoduché a dostupné.
Foto: Pravda, Robert Hüttner
Daňove priznanie, daň, daňový úrad

Dôležité upozornenie:

Ak si nie ste istí, ako presne postupovať, odporúčame konzultovať situáciu s daňovým poradcom alebo využiť poradenské služby Finančnej správy. Nezabudnite sledovať každoročné zmeny v legislatíve, ktoré môžu ovplyvniť výšku nezdaniteľného minima.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #seniori #daňové priznanie #daňový základ