„Ukazuje sa, že najväčší nárast priemernej dĺžky života by sme mohli dosiahnuť konzumáciou väčšieho množstva strukovín,“ konštatuje aj známy gastroenterológ Ladislav Kužela, ktorý odporúča zaradiť do jedálnička viac fazule, hrachu, cíceru a šošovice. Strukoviny obsahujú veľa vitamínov, minerálov, bielkovín, vlákniny a antioxidantov, okrem toho sú stále zo skupiny lacných a zdravých potravín.
Strukoviny majú hneď niekoľko prínosov pre človeka. Zlepšujú reguláciu hladiny cukru v krvi a inzulínu, znižujú tiež riziko srdcovocievnych ochorení, vysokého krvného tlaku a rakoviny hrubého čreva. A to najmä fazuľa vďaka vláknine, folátom a fytátom. „Konzumácia fazule môže hrať úlohu pri prevencii srdcových chorôb znižovaním krvného tlaku a LDL cholesterolu. V Kostarike vedci zistili, že jedna denná porcia fazule dokázala znížiť riziko srdcového infarktu o 38 percent a úmrtnosť zo všetkých príčin o 8 percent,“ pripomína odborník na zdravú výživu a riaditeľ nemocnice ministerstva vnútra na sociálnej sieti. Aj ďalšie štúdie zistili, že konzumácia strukovín významne znižuje LDL cholesterol a môže upravovať krvný tlak. „Navyše, konzumácia viac ako jednej šálky strukovín denne počas troch týždňov môže zlepšiť naše črevné zdravie. Všetka vláknina a rezistentný škrob v strukovinách sa dostanú až do hrubého čreva, kde sú použité doslova ako palivo pre dobré baktérie,“ zdôrazňuje Ladislav Kužela.
A čo nadúvanie po ich použití, ktoré je pre mnohých bariérou v konzumácii týchto prospešných plodín? Aj na to má odborník nasledujúce tipy:
Pre začiatok je dobré skúsiť výrobky zo strukovín, napríklad humus. „Výrobky majú nižší obsah fermentovateľných sacharidov, čo by malo zmierniť nafukovanie po ich konzumácii,“ vraví. Odporúča tiež začať s nižšími dávkami, napríklad polievkovú lyžicu fazule denne, a to pokojne počas niekoľkých týždňov a potom dávku postupne zvyšovať.
Pri príprave strukovín by malo byť samozrejmosťou ich namáčanie a oplachovanie. Ideálne deň pred varením ich treba namáčať a pred varením ešte opláchnuť, pomáha to znížiť fermentáciu. No a v neposlednom rade je dôležité aj dôkladné uvarenie strukovín, aby boli mäkké. Vhodné sú aj predvarené strukoviny z obchodu, pretože vysoké teploty používané v komerčných kuchyniach rozkladajú fermentovateľné zložky.