Fio bankaFio banka

Mnohí Slováci chorí na srdce robia nebezpečnú chybu a stáť ich môže život. Odborníci varujú: Týmto veciam neverte, určite vás nevyliečia

Čo keby existovala jedna pilulka, ktorá by vyriešila všetky problémy so srdcom? Bohužiaľ, taká neexistuje. Napriek tomu mnohí veria, že doplnky stravy dokážu nahradiť lieky na srdce alebo dokonca zabrániť vzniku ochorenia.

08.03.2025 06:00
debata (1)
Tento štipec na prst predpovie váš srdcový záchvat. Koľko Slovákov ho už má doma?
Video
Zdroj: TV Pravda

„Najčastejším omylom je predstava, že stačí užívať doplnky a všetko bude v poriadku. Doplnky stravy majú svoj význam, ale nenahradia liečbu ani zdravý životný štýl,“ upozorňuje farmaceutka Zdenka Morvai z online poradne MojaLekáreň.sk. Farmaceutka sa vo svojej lekárenskej praxi stretáva s mýtmi a omylmi, ktoré majú Slováci dlhodobo zžité.

ovocná, zeleninová šťava, vitamíny, minerály Čítajte viac Bojíte sa infarktu? Skúste tieto šťavy, chutia každému. Upravia vysoký tlak a dajú do poriadku srdce

Mýtus č. 1: Doplnky stravy nahradia lieky a sú vždy prospešné

Doplnky stravy môžu byť užitočné, ale nenahradzujú liečbu ani zdravý životný štýl. „Pre zdravie srdca sú prospešné napríklad omega-3 mastné kyseliny, koenzým Q10, resveratrol, vitamín D, horčík, ginkgo biloba. Ak niekto konzumuje dostatok rýb, omega-3 mastné kyseliny môžu pomôcť podporiť zdravie srdca. Zároveň je dôležité obmedziť nasýtené tuky, priemyselne spracované potraviny a údeniny,“ radí Zdenka Morvai.

Pri výbere doplnkov je podľa farmaceutky dobré všímať si zloženie a pôvod. Rybí olej z tresčej pečene je bohatý na omega-3 a často obsahuje aj vitamín D. To môže byť podľa odborníčky výhoda, ale ak už pacient užíva vitamín D v inom prípravku, mohol by ho prijímať príliš veľa. Pozor aj na možné riziká. „Doplnky môžu ovplyvňovať účinky liekov – napríklad ginkgo biloba nie je vhodné pri liekoch na riedenie krvi.

Rovnako opatrní by mali byť pacienti pri užívaní draslíka – niektoré lieky používané na liečbu srdcových ochorení môžu zvyšovať hladinu draslíka v tele. Vysoká hladina draslíka (hyperkaliémia) môže byť veľmi nebezpečná, pretože môže narušiť elektrickú aktivitu srdca a viesť k vážnym srdcovým problémom, ako je arytmia (nepravidelný tlkot srdca), čo môže byť až životu nebezpečné. Pacienti s kardiovaskulárnymi ochoreniami by mali akékoľvek doplnky stravy konzultovať so svojím lekárnikom aj kardiológom,“ upozorňuje farmaceutka.

12x pečená tekvica na večeru. So zemiačikmi, camembertom aj s medom, ale vždy fantastická Čítajte viac Posilňuje imunitný systém aj srdce. Kedy sa ale oplatí jesť z nej semienka a kedy olej?

Mýtus č. 2: Rybí olej a koenzym Q10 sú pre srdce spásonosné

„Prevencia srdcovo-cievnych ochorení musí byť komplexná,“ zdôrazňuje Morvai. Ďalším rozšíreným mýtom je, že rybí olej alebo koenzým Q10 môžu nahradiť lieky na srdce. „Toto tvrdenie rozhodne nie je pravda a tiež sa s ním občas v online poradni stretnem. Existuje mnoho druhov ochorení srdca a ciev a každé z nich potrebuje špecifickú pozornosť, liečbu a prípadnú doplnkovú starostlivosť v podobe spomínaných doplnkov stravy,“ upozorňuje farmaceutka

Mýtus č. 3: Ak sa cítim dobre, prevenciu neriešim

Mnoho ľudí si myslí, že pokiaľ sa cíti dobre, nemusí riešiť prevenciu. Ochorenia srdca a ciev sa väčšinou vyvíjajú postupne a nenápadne. „Prevencia je preto kľúčová. Včasnou diagnózou a zmenou životného štýlu je možné často predísť závažným komplikáciám. Našim zákazníkom v online poradni vždy odporúčam, aby sa okrem liekov a výživových doplnkov pozreli aj na svoj životný štýl. Väčšinou máme v strave nadbytok nasýtených mastných kyselín a nedostatok vitamínov, nenasýtených mastných kyselín omega-3, na začiatok by som odporučila práve tie. Ich zdroj nájdete v rybách a morských plodoch (najlepším zdrojom omega-3 kyselín sú tučné ryby, ako losos, sardinky, makrela, sleď a tuniak), ľanových semienkach a oleji, chia semienkach, vlašských orechoch, rastlinných olejoch – ako je olej z ľanového semena, konopný olej alebo repkový olej, morské riasy, červená fermentovaná ryža“ dodala Morvai.

Základná mantra pre zdravé srdce:

Strava: Vymeňte vyprážané jedlá za pečené alebo dusené, znížte príjem soli.

Pohyb: Namiesto výťahu použite schody, prejdite sa po večeri

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Potraviny #zdravie #stravovanie #srdce