Fio bankaFio banka

Sociálna poisťovňa zvyšuje penzie nielen automaticky. Žiadosť o zvýšenie si môžete podať aj sami

Prečítajte si odpovede na najčastejšie otázky ohľadom výšky dôchodku.

30.03.2025 06:00
debata
IDE O PENIAZE - Dôchodky v roku 2025: Veľký prehľad zmien v dávkach - komu porastú a o koľko? Čo všetko sa mení?
Video
Zdroj: TV PRAVDA

1. Ako sa počíta výška starobného dôchodku?

Ku dňu vzniku nároku na starobný dôchodok sa určí ako POMB x ODP x ADH (pričom je POMB = priemerný osobný mzdový bod, ODP = súčet obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na starobný dôchodok, ADH = aktuálna dôchodková hodnota ku dňu vzniku nároku na výplatu dôchodku) poistenca, ktorý bol dôchodkovo poistený po vzniku nároku na starobný dôchodok (hoci aj len jeden deň) a nepoberal tento dôchodok alebo jeho časť, sa určí tak, že najprv sa vypočíta základná suma starobného dôchodku ku dňu vzniku nároku a k základnej sume sa pripočíta suma dôchodku patriaca za obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku (po odpočítaní dôb, ktoré sa na účely zvýšenia nezapočítavajú do obdobia dôchodkového poistenia), ktorá sa vypočíta ako∑ OMB x ADH. pričom ∑ OMB = súčet osobných mzdových bodov za obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku. ADH = aktuálna dôchodková hodnota ku dňu vzniku nároku na výplatu dôchodku.

2. Čo sa môže k tejto sume pripočítať?

K takto určenej sume dôchodku sa ďalej pripočíta suma percentuálneho zvýšenia dôchodku za obdobie dôchodkového poistenia získané po vzniku nároku na dôchodok (po odpočítaní dôb, ktoré sa na účely zvýšenia nezapočítavajú do obdobia dôchodkového poistenia), ktoré predstavuje 0,5 % za každých celých 30 dní obdobia dôchodkového poistenia. Na zvyšky dní sa pri výpočte dní, za ktoré patrí toto zvýšenie, neprihliada. Ak je počet dní po vzniku nároku na dôchodok nižší ako 30, zvýšenie o 0,5 % sa neposkytne. Za 365 dní sa poskytne zvýšenie o 6 %.

seniori Čítajte viac Informácia o výške dôchodku vám už nepríde do poštovej schránky. Ako sa dozviete jeho sumu? Sociálna poisťovňa chystá veľké zmeny

3. Ako sa určuje osobný mzdový bod?

Na určenie osobného mzdového bodu za posledný rok obdobia dôchodkového poistenia po vzniku nároku na starobný dôchodok sa použije všeobecný vymeriavací základ za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa zisťuje osobný mzdový bod. Ak bol poistenec po vzniku nároku na starobný dôchodok dôchodkovo poistený vo viacerých kalendárnych rokoch, na určenie osobného mzdového bodu za predposledný rok obdobia dôchodkového poistenia po vzniku nároku na dôchodok sa použije všeobecný vymeriavací základ za kalendárny rok, ktorý predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa zisťuje osobný mzdový bod.

4. Ako je to, ak niekto poberal aj predčasný dôchodok?

Suma starobného dôchodku poistenca, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok, ktorý nebol vyplácaný nepretržite od vzniku nároku na tento dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku, sa určí na žiadosť poistenca znovu, a to tak, že k sume predčasného starobného dôchodku, ktorá sa vyplácala ku dňu zániku nároku na jeho výplatu sa pripočíta zvýšenie za obdobie dôchodkového poistenia získané po priznaní predčasného starobného dôchodku a pripočítajú sa sumy zvýšenia podľa § 82 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov (s výnimkou zvýšení za kalendárne roky, v ktorých sa predčasný starobný dôchodok nevyplácal). Takto určená suma sa zvýši o 0,5 % za každých začatých 30 dní, za ktoré sa predčasný starobný dôchodok nevyplácal.

šťastní seniori Čítajte viac Potrebujete prediskutovať svoj dôchodok? Tu je zoznam miest, kde sa môžete prísť zadarmo poradiť

5. Kedy zvýši Sociálna poisťovňa dôchodok bez žiadosti?

Ak bol poberateľ starobného dôchodku dôchodkovo poistený po vzniku nároku na starobný dôchodok (hoci aj len jeden deň) a poberal tento dôchodok alebo jeho časť, suma starobného dôchodku sa od 1. januára kalendárneho roka, v ktorom sa určuje suma dôchodku, určí tak, že k sume starobného dôchodku vyplácanej k 1. januáru kalendárneho roka sa pripočíta suma zvýšenia, ktorá sa určí ako (∑ OMB / 2) x ADH (∑ OMB = súčet osobných mzdových bodov za obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku počas poberania dôchodku, ADH = aktuálna dôchodková hodnota platná k 1. januáru kalendárneho roka). O určení sumy starobného dôchodku rozhodne Sociálna poisťovňa bez žiadosti do 31. marca kalendárneho roka, v ktorom sa určuje suma dôchodku.

6. Kedy zvýši Sociálna poisťovňa dôchodok na základe žiadosti?

Ak poberateľovi starobného dôchodku zaniklo dôchodkové poistenie v priebehu kalendárneho roka, suma starobného dôchodku sa určí na jeho žiadosť tak, že k sume starobného dôchodku vyplácanej ku dňu zániku dôchodkového poistenia sa pripočíta suma zvýšenia určená ako (∑ OMB / 2) x ADH, (∑ OMB = súčet osobných mzdových bodov za obdobie dôchodkového poistenia získané v kalendárnom roku, v ktorom zaniklo dôchodkové poistenie, ADH = aktuálna dôchodková hodnota platná ku dňu zvýšenia dôchodku). Ak bol poberateľ starobného dôchodku dôchodkovo poistený po vzniku nároku na starobný dôchodok, pričom v určitom období poberal starobný dôchodok alebo jeho časť a v ďalšom období nepoberal tento dôchodok ani jeho časť, k zvýšeniu určenému podľa predchádzajúcej časti za obdobie dôchodkového poistenia počas poberania starobného dôchodku sa pripočíta zvýšenie určené ako ∑ OMB x ADH, (∑ OMB = súčet osobných mzdových bodov za obdobie dôchodkového poistenia získané v kalendárnom roku, v ktorom zaniklo dôchodkové poistenie, ADH = aktuálna dôchodková hodnota platná ku dňu zvýšenia dôchodku).

Takto určená suma starobného dôchodku sa ešte zvýši o 0,5 % za každých 30 dní obdobia dôchodkového poistenia získaných bez poberania starobného dôchodku. Do počtu dní obdobia dôchodkového poistenia sa nezapočítavajú dni, za ktoré sa neplatí poistné na dôchodkové poistenie (napríklad poberanie nemocenského). Na určenie osobného mzdového bodu za posledný rok obdobia dôchodkového poistenia po vzniku nároku na starobný dôchodok sa použije všeobecný vymeriavací základ za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa zisťuje osobný mzdový bod.

Ak bol poistenec po vzniku nároku na starobný dôchodok dôchodkovo poistený vo viacerých kalendárnych rokoch, od 1. augusta 2006 sa na určenie osobného mzdového bodu za predposledný rok obdobia dôchodkového poistenia po vzniku nároku na dôchodok použije všeobecný vymeriavací základ za kalendárny rok, ktorý predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa zisťuje osobný mzdový bod.

Suma starobného dôchodku sa takto zvýši len raz, a to aj vtedy, ak poistencovi v priebehu kalendárneho roka viackrát zaniklo dôchodkové poistenie.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #dôchodok #penzia #seniori #zvyšovanie dôchodkov