Len na Mojalekaren.sk vzrástol predaj medziročne sedemnásobne! Niektorí to vnímajú ako prírodnú alternatívu k populárnym liekom na chudnutie, iní v ňom vidia cestu k lepšiemu zdraviu.
Kamila Horníčková, špecialistka na zdravie a prírodnú medicínu v Mojalekaren.sk: „Slováci vyhľadávajú berberín, pretože okrem zníženia chuti na sladké tento výživový doplnok podporuje aj zdravie pečene, srdca a čriev. Okrem toho je voľne dostupný a oproti masívne medializovanému Ozempicu majú ľudia pocit, že cesta k chudnutiu je zrazu jednoduchšia. Z farmaceutického hľadiska má náskok pred inými doplnkami, pretože pôsobí priamo na bunky v tele – podľa štúdií na zvieratách berberín ovplyvňuje aktivitu enzýmu, ktorý spomaľuje syntézu glukózy a tukov (znižuje rýchlosť, akou si telo vytvára cukry a tuky).“
Berberin je naturálny alkaloid nachádzajúci sa veľkom množstve byliniek ako zlatobyľ, dráč, zlatovka, oregonské hrozno či zázvor.Tento silný rastlinný extrakt, známy pre svoje antioxidačné a protizápalové vlastnosti, môže pomôcť regulovať hladinu glukózy a cholesterolu .Výskumy ukazujú, že môže byť účinný pri niekoľkých chronických ochoreniach, vrátane cukrovky, kardiovaskulárnych porúch a zápalových ochorení.
„Výskumy naznačujú, že berberín môže pomôcť znížiť množstvo telesného tuku. V jednej malej klinickej štúdii, ktorá sa zaoberala liečbou nealkoholického stukovatenia pečene, došlo u účastníkov, ktorí užívali berberín každý deň po dobu troch mesiacov, k výraznému úbytku hmotnosti,“! píše web herbalus.sk.
„Nedajte však na tvrdenie na TikToku, že berberín je "prírodný Ozempic“. Je dôležité si uvedomiť, že je potrebné vykonať ďalšie štúdie o tom, ako berberín ovplyvňuje chudnutie, " upozorňuje herbalus.sk.
Je však dokázané, že má antibakteriálne, antimikrobiálne, protinádorové, protizápalové a glukózu v krvi znižujúce účinky.
Hity minulých rokov a berberin: Mechanizmy účinku
V roku 2024 sa berberín vôbec neobjavoval medzi 20 najžiadanejšími produktmi na chudnutie na Mojalekaren.sk. Pred vypuknutím berberínovej horúčky, Slováci nakupovali zelený čaj, jablčný ocot, vlákninu, psyllium, zelenú kávu, chlorellu a spirulinu. Tie mali podobný účinok – podporovali metabolizmus a pomáhali znižovať telesnú hmotnosť.
„Kým produkty ako zelený čaj alebo jablčný ocot pôsobia na metabolizmus najmä vďaka obsahu antioxidantov a kyselín, berberín má úplne iný mechanizmus. Pôsobí priamo na bunky v tele, kde pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a zvyšuje citlivosť na inzulín. To znamená, že lepšie kontrolujeme svoju váhu. Aj keď iné produkty podporujú metabolizmus, berberín je výnimočný tým, že pomáha s inzulínovou rezistenciou – čo je kľúčový faktor pri spaľovaní tukov a udržiavaní zdravej telesnej hmotnosti,“ vysvetľuje farmaceutka.
„Berberín môže byť účinný ako doplnok na chudnutie. V 12-týždňovej štúdii na obéznych jedincoch 500 mg užívaných trikrát denne spôsobilo v priemere úbytok hmotnosti asi 5 kíl. Účastníci tiež stratili 3,6% svojho telesného tuku. Ďalšia pôsobivejšia štúdia sa uskutočnila na 37 mužoch a ženách s metabolickým syndrómom. Táto štúdia trvala 3 mesiace a účastníci užívali 300 mg trikrát denne. Účastníci znížili svoje hodnoty indexu telesnej hmotnosti (BMI) z 31,5 na 27,4 alebo z obéznych na nadváhu iba za 3 mesiace. Stratili tiež brušný tuk a vylepšili mnoho markerov zdravia. Vedci sa domnievajú, že úbytok hmotnosti je spôsobený zlepšenou funkciou hormónov regulujúcich tuky, ako je inzulín, adiponektín a leptín. Zdá sa, že berberín tiež inhibuje rast tukových buniek na molekulárnej úrovni,“ uvádza https://vitaminymineraly.sk/berberin.
Skôr ako siahnete po „zázraku“
To, čo je prírodné, nemusí byť automaticky bezpečné pre každého a v každej situácii. Obzvlášť ak užívame nejaké lieky, mali by sme byť opatrní. „Dlhodobé užívanie sa neodporúča – ideálne je užívať ho mesiac a potom si dať týždňovú pauzu. Tehotné a dojčiace ženy by sa mu mali vyhnúť úplne. Zvlášť opatrní by byť ľudia užívajúci lieky ako digoxin, ketokonazol alebo cyklosporín A (po transplantáciách). Problémová môže byť aj interakcia s metformínom, liekom na cukrovku. Nie je vhodný pri závažnejších ochoreniach. Pred jeho užívaním je preto dôležité poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom,“ varuje PharmDr. Horníčková.
Berberín zo špajze
„Odporúčam užívať prírodné zdroje berberínu, ako sú plody drieňa (sušené plody alebo šťava), pretože obsahujú všetky prospešné zložky rastliny. Na rozdiel od extraktov jednej látky majú prírodné formy nižšie riziko vedľajších účinkov a interakcií s liekmi. Podobne účinkujú aj ďalšie prírodné látky, napríklad škorica alebo kurkuma. Užívaniu drieňa a ďalších prírodných zdrojov berberínu je považované za bezpečné,“ vysvetľuje Horníčková.
Berberin je látka pochádzajúca z Číny a Indie, kde bol používaný už pred tisíc rokmi v tradičnej čínskej medicíne (TČM) a ajurvéde. A na čo je využívaný dnes? Štúdie ukázali jeho silné antimikrobiálne, protinádorové, protizápalové účinky či efekty na znižovanie krvnej glukózy. Suplementy obsahujúce berberín sú lacné a veľmi známe pre svoje antibakteriálne účinky. Berberín je schopný prirodzene liečiť choroby bez použitia antibiotík. Čo je to berberin?