Fio bankaFio banka

100 eur od štátu pre dôchodcov. Kde a ako ich môžu využiť? A akým spôsobom sa dajú získať?

Suma príspevku od ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny na rekondičné pobyty poberateľov dôchodkov je 100 eur, pred dvoma rokmi sa zvýšila na túto sumu z 50 eur. Stúpol aj počet seniorov, ktorí môžu pobyt využiť, a to zo 7 500 dôchodcov na 14 000. Najlacnejšie pobyty stoja okolo 200 eur, tam už je zarátaný spomínaný príspevok.

15.04.2025 06:00
dôchodcovia, seniori, pobyt, výlet, kufor,... Foto:
Ilustračné foto.
debata
Minister Tomáš: Trinásty dôchodok je už svojim spôsobom legendárny
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Nárok na dotáciu majú poberatelia starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo výsluhového dôchodku. Záujemca o štátom dotovaný pobyt nesmie pracovať, teda nesmie mať príjem zo závislej činnosti, z podnikania či z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš pred dvoma rokmi podpísal rozhodnutie, na základe ktorého štát prispieva na rekondičné pobyty sumou 1,4 milióna eur. Tú si prerozdelia organizácie, ktoré rezort práce zazmluvnil ešte v roku 2023, a to Konfederácia odborových zväzov SR, Odborový zväz potravinárov a Jednota dôchodcov na Slovensku.

Pobyty trvajú priemerne šesť dní, teda päť nocí, a zahŕňajú aj dvanásť procedúr. Ďalej musí byť v pobyte zahrnutá celodenná strava a procedúry nemôžu byť ďaleko od ubytovania. Kúpele sú po celom Slovensku. Dôležité je ale nepomýliť si kúpeľnú liečbu, dotovanú zdravotnou poisťovňou, a rekondičné pobyty podporované príspevkom vo výške 100 eur zo strany ministerstva práce. Ide o dve rozdielne dotácie.

seniori Čítajte viac Poberáte dôchodok? Musíte si plniť aj povinnosti, inak oň môžete prísť

A ako sa dá dostať k pobytom? Získanie príspevku je jednoduché. Kúpele, hotely a iné rekreačné zariadenia, v ktorých dôchodcovia môže absolvovať rekreačný pobyt, sú zverejnené na stránkach zazmluvnených partnerov. Senior sa pozrie, do akej lokality by chcel ísť, a pozrie si napríklad, či hotel patrí do hotelovej siete SOREA, ktorú spravuje Konfederácia odborových zväzov. Dôležité je, aby hotel alebo kúpele boli v zozname zariadení, ktoré ponúkajú práve tento typ zľavneného pobytu. Zoznam zariadení je už zverejnený.

V ponukách si nájde osobitnú kapitolu, kde je ponuka rekondičných pobytov, ktoré sú dotované z príspevkov ministerstva práce. Takto to platí nielen pri sieti hotelov, ale aj v prípade kúpeľov alebo iných rekreačných zariadení, ktoré sú zazmluvnené prostredníctvom Jednoty dôchodcov Slovenska (JDS) alebo Odborovým zväzom potravinárov. Ten má pre nepracujúcich penzistov pripravené pobyty Oravskej horárni.

Dôchodcovia nemusia nikde o tento príspevok žiadať. Ministerstvo práce podpisuje zmluvy s vybranými organizáciami, ktorých povinnosťou je preukázať schopnosť zabezpečiť rekondičné pobyty minimálne pre 2 500 seniorov. Mechanizmus je nastavený tak, že zmluvné organizácie priamo oslovujú konkrétnych poskytovateľov rekondičných pobytov. Môžu to byť kúpele, rekreačné zariadenia alebo hotely. Priamo z existujúcej ponuky pobytov si tak dôchodcovia vyberú ten, ktorý je dotovaný, a teda lacnejší o sto eur oproti cenníkovej cene.

Nepomýľte si kúpeľnú liečbu so štátom podporovanými rekondičnými pobytmi

Nepomýľte sa: kúpeľná liečba, dotovaná zdravotnou poisťovňou, a rekondičné pobyty podporované príspevkom vo výške 100 eur zo strany ministerstva práce sú dve rozdielne formy podpory. Kúpeľná liečba je súčasťou zdravotnej starostlivosti a jej schválenie podlieha jasne stanoveným pravidlám.

Kedy máte nárok na kúpeľnú liečbu a čo všetko je potrebné vybaviť?

Kúpeľná starostlivosť patrí medzi ústavné zdravotné služby, ktoré môžu byť v niektorých prípadoch plne alebo čiastočne hradené zdravotnou poisťovňou. Aby ste však túto možnosť mohli využiť, musíte spĺňať viacero podmienok.

Kto môže absolvovať kúpeľnú starostlivosť?

Základom je, že kúpeľnej liečbe musí predchádzať ambulantná liečba alebo hospitalizácia. Nie je možné, aby bola predpísaná ako prvé riešenie zdravotného problému. Lekár musí mať v zdravotnej dokumentácii doložený predchádzajúci priebeh liečby.

Kto vám vystaví návrh na kúpeľnú liečbu?

Vo väčšine prípadov návrh vystavuje odborný lekár, ale môže tak urobiť aj všeobecný lekár na základe odporúčania špecialistu. Konkrétna diagnóza a indikácia určujú, ktorý typ lekára má kompetenciu návrh vyplniť. Všetky tieto informácie nájdete v indikačnom zozname.

Aké vyšetrenia potrebujete?

V návrhu musia byť uvedené aktuálne výsledky vyšetrení – klinické aj laboratórne. Tieto nesmú byť staršie ako tri mesiace. Pacienti nad 70 rokov musia navyše absolvovať interné vyšetrenie. Všetky údaje vrátane dátumov vyšetrení musia byť v návrhu presne uvedené.

Ako a kde podať návrh?

Návrh doručíte do pobočky svojej zdravotnej poisťovne – osobne alebo poštou. Tam ho posudzuje revízny lekár. Ak niečo chýba, návrh môže byť vrátený na doplnenie, alebo zamietnutý. V prípade zamietnutia musí byť uvedené konkrétne odôvodnenie. Po schválení návrhu vám zdravotná poisťovňa oznámi konkrétne kúpeľné zariadenie, kde môžete liečbu absolvovať. Zoznam kúpeľov obsahuje len tie, ktoré majú zmluvu s poisťovňou a liečia vašu diagnózu. Termín nástupu si už dohodnete priamo s kúpeľmi. Môžete si vybrať aj kvalitu ubytovania – nad rámec štandardu si však príplatky hradíte sami.

Dokedy musíte liečbu absolvovať?

Platnosť návrhu sa líši podľa diagnózy. Ak nie je uvedené inak, kúpeľnú liečbu treba absolvovať najneskôr do jedného roka od vystavenia návrhu.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Dôchodcovia #finančné príspevky #rekreačný príspevok #rekondičné pobyty