Táto rakovina má vysokú úmrtnosť a nevyberá si podľa veku, mnohí ale situáciu podceňujú. Zistite, či ste v bezpečí

Krásne jarné počasie nás láka, aby sme sa vystavili teplým lúčom slnka. Často pri tom zabúdame, že množstvo UV žiarenia, ktoré preniká do pokožky, nezávisí od teploty vzduchu. Rovnako rýchlo sa môžeme spáliť, či je vonku 22, alebo 30 stupňov Celzia. Riziko zostáva rovnaké. UV žiarenie dokáže prenikať aj cez vrstvu oblakov a pokožka nie je v bezpečí, ani keď je pod mrakom.

26.05.2025 06:00
seniori, dôchodcovia, manželia, prechádzka Foto:
Ilustračné foto.
debata
Ide o zdravie: Rakovina kože
Video
Zdroj: TV PRAVDA

UV žiarenie okamžite aktivuje obranný mechanizmus – stimuluje kožné bunky k produkcii farbiva – melanínu. Je to reakcia, ktorou sa snažia chrániť svoju DNA pred poškodením. Táto prirodzená ochrana zodpovedá faktoru SPF 4, čo je oproti odporúčanému SPF 30 v ochranných krémoch proti slnku žalostne málo. Dnes je už nad slnko jasnejšie, že neexistuje žiadny bezpečný alebo zdravý spôsob, ako sa opáliť. Ak túžite po bronzovom odtieni pokožky, odborníci odporúčajú siahnuť po samoopaľovacích prípravkoch.

„UV žiarenie nie je len nepriateľ – v primeraných dávkach je pre telo nevyhnutné. Potrebujeme ho na tvorbu vitamínu D, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí, krviniek aj správne fungovanie imunitného systému. Keďže imunitný systém zohráva úlohu aj pri vzniku a priebehu melanómu, v posledných rokoch sa čoraz viac zdôrazňuje význam dostatočnej hladiny vitamínu D aj v súvislosti s rakovinou kože. Je to preto trochu paradox – žiarenie, ktoré môže prispieť k vzniku rakoviny, je zároveň potrebné na tvorbu látky, ktorá môže pred rakovinou chrániť.“

Podľa alarmujúcej prognózy Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny počet prípadov rakoviny kože v Európe do roku 2050 vzrastie o 40 % – to je 680 000 nových diagnóz.

Melanóm najčastejšie postihuje ľudí nad 60 rokov. Pred štyridsiatkou častejšie ženy – najmä na dolných končatinách, ramenách a tvári, po 65. roku dvakrát častejšie a po 80. až trikrát častejšie mužov – na prednej strane hrudníka a chrbte. Rakovina kože patrí k najčastejšie sa vyskytujúcemu onkologickému ochoreniu na Slovensku, pričom každý rok rastie počet nových prípadov zhubného melanómu približne o päť percent. Prognózy expertov sú znepokojujúce – v nasledujúcich 25 rokoch očakávajú nárast prípadov rakoviny kože v Európe až o 40 percent.

Len jedna tretina melanómov pritom vzniká z „materských znamienok“, dve tretiny sa objavia na koži ako celkom nové, drobné hnedé alebo čierne škvrny, ktoré postupne rastú. Ak sa na takom znamienku vytvorí uzlík, je to väčšinou znak pokročilého štádia. Je to veľmi agresívny nádor, ktorý má vysokú schopnosť tvoriť metastázy, tie sa môžu objaviť aj niekoľko rokov po chirurgickom odstránení. Onkodermatologička Desana Borecká v brožúre Melanóm. Príručka pre pacientov s rakovinou kože, uvádza, že hoci sa melanóm vyskytuje vo väčšine prípadov na miestach, ktoré sú dobre viditeľné, až štvrtina pacientov prichádza k lekárovi vo vyšších štádiách.

„Rakovina kože v dospelosti má často korene v nadmernom vystavovaní sa slnku v detstve,“ hovorí prednosta Detskej dermatovenerologickej kliniky LFUK Dušan Buchvald. Jediné spálenie v detskom veku, sprevádzané pľuzgiermi, dokáže dvojnásobne zvýšiť riziko rakoviny kože v dospelosti. „Rodičia často netušia, že pokožka si všetko pamätá. Dve a viac spálení na slnku u detí zvyšujú riziko melanómu v dospelosti až päťnásobne. Prevencia v detstve je najúčinnejší spôsob, ako znížiť riziko melanómu v dospelosti,“ vysvetľuje onkodermatologička Zuzana Murárová.

kliešť, očkovanie, Čítajte viac Mimoriadne výstrahy pred kliešťami: Množia sa rýchlejšie než kedykoľvek predtým. Ako sa účinne chrániť?

Deti sú najzraniteľnejšou skupinou nielen preto, že trávia vonku podstatne viac času ako dospelí, ale aj kvôli špecifikám detskej pokožky. Tá je tenšia, jemnejšia a obsahuje menej melanínu – pigmentu, ktorý ju chráni pred agresívnymi slnečnými lúčmi. Prirodzené obranné mechanizmy sa u detí vyvíjajú postupne, ako rastú.

Dávky UV žiarenia sa počas života sčítavajú a až 25 percent sa nám v tele nahromadí ešte pred dovŕšením dospelosti. Správna, primeraná ochrana detí môže podľa odborníkov znížiť riziko nemelanómovej rakoviny kože až o 80 percent.

Rakovina kože má oproti iným onkologickým ochoreniam jednu veľkú výhodu – môžete ju vidieť. A ak ju zaregistrujete včas, je veľká pravdepodobnosť, že sa úspešne vyliečite.

Zodpovednosť za budúcu generáciu tak leží na nás dospelých, aby sme deti naučili pravidlám bezpečného pobytu na slnku nielen pri mori, ale aj počas bežných aktivít na ihrisku či v prírode.

Napriek rastúcemu výskytu rakoviny kože najnovšie medzinárodné štúdie odhaľujú poľavovanie v návykoch, ktoré nás chránia pred škodlivým slnečným žiarením. Podľa klinických údajov zozbieraných z tridsiatich krajín iba 48 percent ľudí v posledných dvoch rokoch používalo opaľovací krém počas cieleného pobytu na slnku. To predstavuje pokles takmer o tretinu oproti 82 percentám pred desiatimi rokmi. Pri bežných aktivitách vonku používa ochranný krém proti slnku len 41 percent, pričom pred desiatimi rokmi to bolo 66 percent opýtaných. V rozpore s vedeckými poznatkami a so zdravotnými odporúčaniami mierne stúpla aj popularita solárií a počet ľudí, ktorí vyhľadávajú tieto zariadenia, stúpol z 8 na 12 percent – a to aj napriek jednoznačným dôkazom o ich škodlivosti a priamej súvislosti s rozvojom rakoviny kože. V čase, keď by sme mali našu pokožku chrániť zodpovednejšie než kedykoľvek pred tým, tak odborníci pozorujú presne opačný trend.

V boji proti rakovine kože zostáva najúčinnejšia včasná diagnostika a pravidelná kontrola znamienok minimálne raz ročne. Preventívne vyšetrenie u dermatológov sú odporúčané najmä pre ľudí so svetlým typom pleti, s históriou častého spálenia na slnku a rodinnou anamnézou kožných nádorov. Rodičia by mali venovať zvýšenú pozornosť akýmkoľvek novým znamienkam, výrastkom či zmenám farby a tvaru existujúcich znamienok na tele svojich detí. Súčasťou výchovy detí by malo byť aj vzdelávanie o správnej starostlivosti o vlastnú pokožku. Naučte ich, čo si majú na svojom tele všímať a ako rozpoznať rizikové zmeny, tieto vedomosti a návyky im v budúcnosti môžu zachrániť život.

Rakovina kože v číslach

  • 1. Rakovina kože je najčastejším typom rakoviny v Európe.
  • 7 000 úmrtí v Európe spôsobí najnebezpečnejšia forma rakoviny kože – malígny melanóm.
  • 90 % prípadov rakoviny kože je možné predísť správnou ochranou pred slnkom.
  • 95 % je pravdepodobnosť prežitia malígneho melanómu, ak sa odhalí včas.
  • 5 % je každoročný nárast počtu nových malígnych melanómov na Slovensku.
ovocie Čítajte viac Toto ovocie obsahuje takmer rovnako bielkovín ako vajce. Väčšina ľudí o tom nemá ani tušenia

Bezpečný pobyt vonku s deťmi

  • Skontrolujte úroveň UV žiarenia počas dňa: podľa toho dostatočne chráňte pokožku dieťaťa.
  • Vyhýbajte sa slnku medzi 10.00 –16.00: UV index je vtedy najvyšší. Na pobyt vonku si vyberajte radšej dopoludnie alebo podvečer.
  • Používajte detské opaľovacie krémy SPF 50+: ideálne minerálne, bez parfumácie. Deti natierajte 20 minút pred pobytom vonku. Vrstvu krému obnovujte každé dve hodiny a po kúpaní.
  • Nezabúdajte na vhodný odev: ľahké dlhé rukávy, klobúk so širokým okrajom, ktorý ochráni aj zátylok a uši, slnečné okuliare s UV filtrom. Hrajte sa v tieni.
  • Deti do jedného roka by nemali byť vystavené priamemu slnku vôbec: kočík vždy zakrývajte clonou, nepoužívajte krém ako náhradu tieňa!
  • Učte deti slnečnej hygiene: vytvárajte pozitívne návyky, ktoré pretrvajú celý život.

Zdroj: Euromelanoma je európska iniciatíva zameraná na prevenciu, včasnú diagnostiku a liečbu rakoviny kože. Viac na Euromelanoma.eu

Pravidlá včasnej diagnostiky

  • Našli ste si podozrivú škvrnu alebo znamienko? Neignorujte ich a nečakajte, že zmiznú samy od seba.
  • Nečakajte ani na to, ako sa to vyvinie.
  • Naozaj to môže byť vážne.
  • Návšteva u dermatológa by mala byť vašou prioritou.
  • Nebojte sa navštíviť lekára, keď si nie ste istí.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #slnko #pláž #opaľovanie