Do dôchodku v 45? Niektorí ľudia môžu aj v takomto veku a dostanú dve penzie. Kto a kedy má nárok na dva dôchodky?

Na Slovensku môže ľudia, ktorí pracovali v určitých povolaniach, poberať súčasne výsluhový aj starobný dôchodok. A v prípade ak napríklad policajt začal pracovať ako dvadsaťročný, nárok ísť do výsluhového dôchodku, má už v 45 rokoch.

11.06.2025 06:00
Hasič / Požiar / Oheň / HaZZ / Foto: ,
debata (31)
IDE O PRAVO - Kto má nárok na vdovský alebo vdovecký dôchodok?
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Výsluhový dôchodok je špecifická forma dôchodku určená pre príslušníkov ozbrojených zložiek, ako sú policajti, vojaci, hasiči a colníci. Jeho cieľom je zabezpečiť finančné zabezpečenie po ukončení služby v týchto náročných profesiách.

Kedy vzniká nárok na výsluhový dôchodok?

Podľa zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov vzniká nárok na výsluhový dôchodok po odslúžení minimálne 25 rokov v služobnom pomere. Pôvodne bol tento limit stanovený na 15 rokov, ale bol predĺžený s cieľom udržať skúsených pracovníkov v službe dlhšie.

Výsluhové dôchodky nevypláca Sociálna poisťovňa, ale príslušné útvary sociálneho zabezpečenia jednotlivých rezortov, ako sú Ministerstvo vnútra SR a Ministerstvo obrany SR.

Výška výsluhového dôchodku závisí od počtu odslúžených rokov a výšky služobného platu. Pri odslúžení 25 rokov môže dôchodok predstavovať približne 37,5 % z posledného služobného platu. Platí teda, že za 25 rokov služby predstavuje výsluhová penzia 37,5 percenta výsluhového základu,, za 26. až 30. rok vrátane sa suma zvyšuje o 2 percentá za každý rok, za 31. rok až 35. rok vrátane sa suma zvyšuje o 3 percentá za každý rok, za 36. a každý ďalší odpracovaný rok sa výsluhový príspevok zvyšuje o 0,5 percenta až do maximálnej výšky 65 percent základu.

manželia Čítajte viac Odpracované obdobie rozhoduje o tom, či sa dostanete do penzie skôr, ako je váš dôchodkový vek. Ako zistíte, či máte potrebný počet odpracovaných rokov?

Súbeh dôchodkov: výsluhový a starobný

Legislatíva umožňuje poberanie výsluhového aj starobného dôchodku súčasne. Podmienky na priznanie starobného dôchodku zahŕňajú dosiahnutie dôchodkového veku a získanie minimálne 15 rokov dôchodkového poistenia. Výška starobného dôchodku sa určuje nezávisle od výsluhového dôchodku a oba dôchodky sa vyplácajú bez zníženia jedného či druhého. Poberatelia výsluhových dôchodkov musia o starobný dôchodok požiadať a túto skutočnosť nahlásiť príslušným orgánom, ako sú Sociálna poisťovňa a rezortný úrad vyplácajúci výsluhový dôchodok.

Príklad: Poberanie výsluhového a starobného dôchodku

Peter, bývalý policajt, má 65 rokov a práve dosiahol dôchodkový vek. Po 30 rokoch služby v polícii už niekoľko rokov poberá výsluhový dôchodok vo výške 1 200 eur mesačne. Peter sa rozhodne požiadať o priznanie starobného dôchodku, keďže spĺňa podmienky – má odpracovaných viac ako 15 rokov a dosiahol dôchodkový vek.

Po zhodnotení jeho práceneschopnosti a zaplateného poistenia mu Sociálna poisťovňa priznáva starobný dôchodok vo výške 500 eur mesačne. Tento starobný dôchodok sa vypočíta na základe jeho zárobkov a obdobia poistenia počas aktívnej pracovnej činnosti, pričom sa neberie do úvahy jeho výsluhový dôchodok. Peter sa tak dostane do situácie, keď mesačne dostáva 1 200 eur ako výsluhový dôchodok a k tomu 500 eur ako starobný dôchodok. Oba dôchodky mu vyplácajú nezávisle od seba a ich súčet neovplyvňuje výšku jednotlivých dôchodkov.

Vďaka tomuto súbehu má Peter výrazne vyšší mesačný príjem, čo mu umožňuje lepšie si zabezpečiť životnú úroveň v dôchodkovom veku.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 31 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #hasiči #vojaci #policajti #výsluhové dôchodky