Pôsobí ako lieky na trávenie, stlmí pálenie záhy aj žalúdočné kŕče. Pozor však kôra, listy aj semená sú jedovaté, využíva sa len jedna časť

Ak sa vyberiete na prechádzku do agátovej aleje, zoberte si so sebou košík. Agát biely je drevina pôvodom zo Severnej Ameriky, ktorá môže dorásť až do výšky 25 metrov. Do Európy bol dovezený okolo roku 1600 záhradníkmi francúzskeho kráľa Ľudovíta XIII. ako okrasná a medonosná drevina.

07.06.2025 06:00
bylinkový čaj, detoxikácia Foto:
Bylinkového nesladeného čaju a vody môžete vypiť, koľko vám hrdlo ráči.
debata (4)
Ide o zdravie -Cholesterol
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Kvety bielej farby rastú v ovisnutých strapcoch, majú prenikavo sladkú vôňu a vďaka priaznivým účinkom na naše zdravie sa využívajú na farmakologické a kozmetické účely. Obsahujú flavonoidy a éterické oleje Účinky agátového kvetu vymenúva Mgr. Katarína Blažová z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave: povzbudzuje vylučovanie tráviacich enzýmov,uvoľňuje kŕče hladkého svalstva (žalúdka a čriev),, viaceré zložky pôsobia na zníženie žalúdočnej kyseliny,, je účinný pri pálení záhy,, zlepšuje činnosť močového ústrojenstva, zmierňuje bolesti hlavy, rozpúšťa hlieny a uľahčuje vykašliavanie.

Veľmi priaznivo pôsobí najmä pri tráviacich ťažkostiach zapríčinených prekyslením žalúdka, ale aj pri kŕčoch, poruchách trávenia či zápale žalúdka.

Kvety zberáme v máji a júni, no je potrebné ich pred sušením či varením odstopkovať, aby nezhnedli a aj po vysušení by sa nemala stratiť biela farba z lupeňov.

Z kvetov agátu si môžeme pripraviť čaj, ale tiež sirup, lekvár a dokonca aj agátové víno. Rozkvitnuté stromy agátu bieleho tešia aj včelárov – agátový med je spomedzi medov najčírejší, pretože obsahuje najmenej peľových zŕn. Má jemnú chuť a pôsobí upokojujúco pri fyzickom aj psychickom vyčerpaní. Vo forme éterického oleja ho môžeme použiť do kúpeľa a na prevoňanie našej domácnosti.

Pozor však, z agátu využívame len kvety, pretože kôra, listy aj semená sú jedovaté jedovaté, obsahujú lektíny, toxalbumíny, ktoré pôsobia na človeka a na zvieratá toxicky. Nevýhodou je aj jeho invazívnosť kvôli obsahu toxických látok v koreňoch, ktoré zabraňujú rastu inej zelene v jeho okolí.

Dobre využiteľné je však drevo z agátu, pre jeho vysokú tvrdosť a odolnosť sa používa na výrobu kolov do plotov, na železničné podvaly , stĺpy a ako palivové a stavebné drevo.

Facebook X.com 4 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #med #lieky na trávenie #agát