Baza sa už od antických čias používa ako liečivá rastlina. Je zaujímavou náhodou, že starí Egypťania používali kvety čiernej bazy okrem iného aj na liečbu popálenín a v anglosaských krajinách sa zasa čierna baza často nazýva „liečivým ohňom“.
Je najčastejší druh kríkov strednej Európy. Rozšírená je v celej Európe, Malej Ázii, na Kaukaze či v Afrike. Na Slovensku, ale aj v celej Európe, patrí baza medzi najviac rozšírené kríky, pričom ide o liečivú, ale aj ozdobnú a praktickú rastlinu, ktorá sa používa v bylinkárstve aj v kuchyni.
Kvety sa zbierajú na jar – v máji a v júni, kedy sú v plnom kvete. Kvety majú obvykle bielu až žltobielu farbu, na rozdiel od plodov, ktoré sú čierne až čierno fialové, podľa čoho má prívlastok aj baza – čierna.
Veľkou výhodou je jej nenáročnosť, odolnosť voči mrazu a darí sa jej v polotieni, na lesných čistinkách alebo okrajoch ciest.
Baza je veľmi populárna vďaka svojím účinkom a vynikajúcej chuti jej kvetov a plodov. „V zrelom plode bazy čiernej sú organické kyseliny, cukor. Zrelé plody sú tiež dobrým zdrojom vitamínu A, C a ideálne je spracovať ich do formy sirupu alebo džemu. Kvety kríku bsahujú silice, triesloviny, glykozidy, organické kyseliny a vitamín C“, hovorí Mgr. Zuzana Klinčáková z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave.
Listy obsahujú živicu, glykozidy, sambunigrin, sambucin, vápnik a semená vitamíny B1, B2, B6 a B12. „Bazové plody sa používajú hlavne na tíšenie bolestí nervového pôvodu a bolestí chrbta“, dodáva odborníčka na zdravú výživu a životný štýl. Úľavu od bolesti môžu poskytnúť čaj z bazy čiernej. Pre zvýšenie účinku ich vypite pred spaním po večernom kúpeli. "Čaj si pripravíte tak, že polievkovú lyžicu byliniek lúhujete cca 15 minút vo štvrť litri horúcej vody. Pite pravidelne aspoň jeden týždeň, " uvádza web zdravychrbat.sk.
V ľudovom liečiteľstve sa používa pri liečbe chorôb z prechladnutia a respiračných ochorení, ako sú chrípka, bronchitída, angína, kašeľ, nádcha, zápal dutín. „Stimuluje potenie čím napomáha znižovať teplotu a pomáha uvoľňovať dýchacie cesty. V týchto prípadoch väčšinou pripravujeme bazový čaj. Vhodným pomocníkom pri nachladnutí je aj sirup z kvetov“, dopĺňa Mgr.Klinčáková.
Konzumácia bazy nie je vhodná pre ľudí s autoimunitnými problémami, malé deti, tehotné ženy či pre ľudí, ktorí užívajú močopudné lieky.