Aby sme spomalili proces patologického starnutia, je dôležité sledovať včas jeho signály. K nim patrí aj úzkosť a apatia, píše taliansky denník La Repubblica.
Dvere do sveta mnohých možností otvára pre seniorov učenie sa cudzieho jazyka. Podľa výskumov dokáže proces učenia sa oddialiť vznik Alzheimerovej choroby či demencie.
Kožné ochorenia, hnačky, poruchy imunity a náchylnosť na infekčné ochorenia. Toto sú najčastejšie zdravotné problémy, ktoré ohrozujú seniorov z dôvodu nedostatku zinka.
Zdravé srdce nie je podľa odborníkov otázkou veku, ale životného štýlu. Čo tak si dať novoročné predsavzatia na ochranu najvzácnejšieho telesného orgánu už teraz?
Strukoviny, ktoré v dávnych časoch tvorili neoddeliteľnú súčasť nášho stravovania, si treba dopriať aj v súčasnosti.
Odolať vyprážanému kaprovi, kalorickému majonézovému šalátu, či zákuskom zvládne naozaj len málokto. Gastroenterológ varuje, že si za následné problémy s trávením môžeme samy.
Viacerým rizikám môžu počas sviatkov čeliť starší ľudia. Horiace sviečky, častejšie používanie elektriny a šmykľavé povrchy predstavujú najväčšiu hrozbu. Na čo si dať pozor?
Zvlášť v zime je dôležité posilňovať imunitný systém výživnými látkami, ktoré zabojujú s baktériami, infekciami a zápalmi. Viete, ktoré potraviny vám pomôžu?
Projekt Vianočná pošta nezaháľa ani teraz a počas svojho v poradí štvrtého ročníka rozošle až 30 000 listov tým, ktorí potrebujú láskavé slovo a povzbudenie.
Ponuka úverov na vianočné darčeky je lákavá a často jej podľahnú aj dôchodcovia. Splácanie z penzie však nemusí byť jednoduché, čo môže viesť až k exekúcii.
Klienti zariadení sociálnych služieb môžu čaro najkrajších sviatkov v roku vychutnať so svojimi blízkymi.
Naštartuje chuť do jedla, zlepší trávenie, poďakujú sa jej pleť a vlasy. Kyselinu listovú zaraďujeme do skupiny vitamínov B a pomáha vyriešiť viaceré zdravotné problémy.
Organizmus seniora je špecifický, a preto jeho imunita potrebuje iné stimuly, aby sa udržala pri sile.
Vysoký krvný tlak, problémy so srdcom či cukrovka. Tridsať minút chôdze denne sa dokáže popasovať aj s týmito ťažkosťami, ktoré trápia mnohých starších ľudí.
Tvrdá skúška nervov. Sociálna izolácia počas druhej vlny koronakrízy sa nedotýka iba psychiky starších. Daň si vyberá v podobe napätia, depresie či agresivity. Ako si s tým poradiť?
Bryndza, fenikel či ľanové semienka. Super potraviny našich starých materí, ktoré fungujú a pomáhajú aj dnes.
Sociálna izolácia pre koronu devastuje viac zdravie žien ako mužov. Spoločenské odlúčenie môže u nežnejšej polovičky ľudstva vyvolať srdcový infarkt alebo mŕtvicu.
Vedci tvrdia, že s pribúdajúcim vekom chýba ľuďom najmä vitamín D, vitamíny skupiny B1 a B2, minerály horčík, vápnik a stopový prvok selén. Telo bez nich volá o pomoc.
Pretrvávajúca pandémia koronavírusu a opatrenia, ktoré museli zariadenia sociálnych služieb prijať,sú náročné nielen pre ošetrovateľský personál, ale aj samotných klientov.
Dodá šmrnc jablkových koláčom, roziskrí chuť nápojov a poteší zmysly. Seniori dokážu zo škorice získať viacero ďalších benefitov.
O peňažný príspevok na opatrovanie môže požiadať člen rodiny, ktorý chce opatrovať príbuzného s hendikepom na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.
Napätie, nervozita, úzkosť a depresia. Ktoré potraviny pomáhajú seniorom zlepšiť zdravie a ako sa môžu zbaviť porúch nálady?
Raketovou rýchlosťou rastú počty seniorov, ktorí čoraz častejšie využívajú výhody sociálnych sietí. Prinášajú úľavu od stresu, väčšiu socializáciu a sú pomocou aj v časoch korony.
Zohreje, spáli kalórie a pomáha predlžovať život. Zázračná látka, ktorá je kľúčovou súčasťou čili papričiek, by sa mala stať bežnou súčasťou stravovania najmä starších.
Čo je opatrovateľská služba? Ako o ňu treba žiadať a čo tejto žiadosti predchádza? A ako môže o opatrovateľku či opatrovateľky požiadať obec do 1000 obyvateľov?