Prestížne povolania sú stále viac pre elitu, sťažujú sa Briti

21.07.2009 14:15
Britská libra
Ilustračné foto Autor:

Najkvalifikovanejšie a najlepšie platené profesie ako sú lekári či právnici sú v Británii čím ďalej tým menej prístupné deťom zo stredných a chudobnejších vrstiev. Konštatuje to správa o sociálnej mobilite v Británii

Nadané deti zo stredných a chudobnejších vrstiev majú stále menší prístup ku kvalifikovaným profesiám kvôli pokračujúcemu elitárstvu v krajine, tvrdí správa vypracovaná členmi obidvoch hlavných politických strán a vedená exministrom zdravotníctva Alanom Milburnom.

Milburn kritizoval „mentalitu výlučnosti“, ktorá stále charakterizuje povolania, ako sú právnici, lekári, novinári či úradníci štátnej správy. Tieto profesie sa postupne stali „viac a nie menej exkluzívne“, uviedol. Podľa Milburna mnohí študenti sa k týmto miestam nedostanú, lebo „nemajú tie správne školy a tie správne konexie“.

Podľa komisie viac než polovicu miest v týchto profesiách stále obsadzujú absolventi súkromných stredných škôl. Študenti súkromných škôl pritom tvoria iba sedem percent školských detí v Británii. Napríklad 75 percent sudcov a 45 percent vysoko postavených štátnych úradníkov absolvovalo súkromné školy.

Ak tento trend bude pokračovať, tak typický právnik, lekár, novinár či inžinier bude z rodiny, ktorá majetkovo patrí k horným 30 percentám v krajine, tvrdí správa.

Prichádza s 80 návrhmi na posilnenie sociálnej mobility. Zdôrazňuje predovšetkým, že univerzity by mali prijímať študentov z rôznych sociálnych pomerov. Vyzýva napríklad najlepšie vysoké školy, aby brali do úvahy sociálne podmienky uchádzačov – najmä, keď sa na univerzitu snažia dostať študenti z niektorých zlých štátnych škôl v problematických štvrtiach a čelia konkurencii študentov zo súkromných škôl, ktorí sa na vysoké školy špeciálne pripravujú.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku