Sulík: Nemecko neuznáva slovenské doktorandské tituly

Nemecko prestalo uznávať doktorandské tituly nadobudnuté na slovenských vysokých školách, tvrdí strana Sloboda a Solidarita. Ministerstvo školstva to odmieta.

01.04.2010 15:57
Richard Sulík Foto:
Predseda SaS Richard Sulík
debata

Nemecká spolková republika prestala uznávať doktorandské tituly nadobudnuté na slovenských vysokých školách. Od januára musia držitelia doktorandského diplomu zo Slovenska absolvovať ešte individuálne nemecké hodnotenie. Tvrdí to strana Sloboda a solidarita (SaS).

„Považujeme za veľkú blamáž Slovenska, že Nemecko automaticky neuznáva doktorandské tituly Slovákov, je to hazardovanie s budúcnosťou mladých ľudí, ktorí by sa chceli uplatniť v zahraničí. Najväčšia hanba je, že Slovensko je jedinou krajinou na svete, kde Nemecko k takému riešeniu pristúpilo,“ uviedol Sulík. 

Ministerstvo školstva: Nemáme oficiálnu informáciu o zmenách

Ministerstvo školstva tvrdí, že z Nemecka nedostalo oficiálnu informáciu o zmenách pri uznávaní slovenských dokladov o vzdelaní. Rezort sa ohradzuje proti tvrdeniam strany Sloboda a solidarita (SaS).

„V procese uznávania dokladov o vzdelaní ide o uznanie úrovne ukončeného vzdelania, (vysokoškolského vzdelania prvého, druhého alebo tretieho stupňa) a nie o uznávanie titulov,“ uviedla hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková.

Držiteľ dokladov o vzdelaní má podľa nej právo používať titul v rovnakom znení a skratke tak, ako mu bol udelený podľa vnútroštátnych predpisov krajiny, v ktorej štúdium ukončil. Príslušný titul absolventa sa však nachádza na absolventskom diplome, ktorý je relevantným dokladom o dosiahnutej úrovni vysokoškolského vzdelania.

Rezort vzdelávania upozorňuje, že absolventi slovenských vysokých škôl, ktorí získali jeden z titulov RNDr., PharmDr., PhDr., JUDr., PaedDr. alebo ThDr. nemôžu žiadať, aby im bol v Nemecku uznaný za rovnocenný s titulom Dr., ktorí získavajú absolventi vysokoškolského štúdia tretieho stupňa na nemeckých vysokých školách.

„Odlišnosti vzdelávacieho systému oboch strán boli doteraz vždy vzájomne rešpektované,“ uviedla španková. Čo sa týka uznania dokladov o vzdelaní získaných po ukončení vysokoškolského vzdelania tretieho stupňa s titulmi PhD. na Slovensku alebo Dr. v Nemecku, obe strany postupujú v zmysle Bolonského procesu.

„V tejto oblasti nezaevidovalo MŠ SR žiadne oficiálne pochybnosti zo strany nemeckého partnera,“ poznamenala Španková.

SaS: Ako Slovensko skončilo horšie len Kosovo

Slovensko sa ocitlo medzi problematickými krajinami na zozname nemeckého úradu ZAB (Zentralstelle für ausländisches Bildungwesen im Sekretariat der Ständigen Konferenz der Kultursminister der Länder in der Bundesrepublik Deutschland). Inštitúciu zriadila trvalá konferencia ministrov spolkových krajín v Nemecku. ZAB hodnotil viac ako 130 krajín. Podľa Sulíka skončilo v hodnotení podobne katastrofálne už len Kosovo, kde Nemecko odmietlo uznať akékoľvek tituly získané na miestnych súkromných univerzitách.

ZAB podľa oficiálnej správy konštatuje v poslednom čase pochybnosti o tom, či študenti získali doktorandské diplomy na Slovensku odôvodnene. Škandál na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka s expresnými diplomami sa pritom doktorandských diplomov netýkal. Sulík si myslí, že Nemcov ku kroku motivoval vzdelávací systém ako taký. Rozsiahly škandál s expresnými titulmi otriasol aj Západočeskou univerzitou v Plzni. Česká republika však problém s uznaním diplomov v Nemecku nemá. „Rozdiel je v tom, či sa nájdu len čierne vrany, alebo či je celý systém chorý,“ poznamenal Sulík.

Problém vidí v tom, že jediná štátom definovaná kontrola na slovenských vysokých školách sa koná každých šesť rokov. Podľa SaS by mali vysoké školy pravidelne podstupovať interné i nezávislé externé hodnotenie kvality vzdelávania. Tak by sa prejavili rozdiely v kvalite ponúkaného štúdia. „Zatiaľ Nemecko vylúčilo len tie doktorandské tituly, ale som presvedčený, že keď bude pokračovať ten vývoj, ktorý máme na Slovensku, tak tá doba už nemusí byť vzdialená, keď vylúči aj všetky bežné tituly, alebo ich obmedzí, alebo začne požadovať dištančné skúšky,“ dodal Sulík.

debata chyba