Oľga Feldeková uspáva vnučky manželovými rozprávkami

31.12.2009 07:00

Môj osemmesačný vnuk je Prahe, takže nemám možnosť čítať mu rozprávky. Dvom šesťročným vnučkám, ktoré chodia do prvej triedy, najradšej čítam rozprávky môjho muža.

Prozaička Oľga Feldeková
Prozaička Oľga Feldeková Autor: Robert Hüttner

Na nich vyrástli aj moje deti. Často im čítam básničku Uspávací drozd, ktorá je o vtákovi, čo zjedol tabletku na spanie. Je to kúzelná básnička a je dlhá ako rozprávka.

Keď sa mi nechce rozprávať rozprávky a keď im už jednu poviem a dožadujú sa ďalšej, tak mám jednu krátku. Je ešte z môjho detstva, ktorou ma odbavil otec, keď sa mu nechcelo čítať mi. Bola raz jedna zelená sviňa, už sa rozprávka začína, a tá sviňa mala tetku, už je rozprávka v prostriedku. A tá tetka mala zvonec, rozprávky je koniec. Keď začnem bola raz jedna zelená sviňa, tak vnučky prevracajú oči a vedia, že je koniec a musia ísť spať.

Ja som vyrastala na Dobšinského ľudových rozprávkach a keď som bola väčšia, tak som milovala knihu Jána Brzechwa Akadémia pána Machuľu. Tá kniha ma sprevádzala celý život a ako dospelá som ju preložila pre Mladé letá.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku