Bagala: Deti nás prekvapujú ilustrovanými knižkami vlastných rozprávok

13.01.2010 07:00

Teraz, keď mám tri deti vo veku šesť a deväť rokov, vnímam detskú literatúru citlivejšie a kritickejšie. Zdá sa mi, že detská literatúra postupne upadá, a preto sme deťom čítavali veľa klasiky.

Vydavateľ pôvodnej tvorby Koloman Kertész Bagala
Vydavateľ pôvodnej tvorby Koloman Kertész Bagala Autor: Marek Velček

Často im kupujeme knihy, vlastníme tiež veľkú kolekciu rozprávok na cédečkách, takže neuplynie deň, aby nepočuli umelecké diela. Spočiatku obľubovali rozprávky so zvieratami, Čapkove príbehy psíčka a mačičky. Rakúsovu Mačaciu krajinu sme doslova zodrali.

V súčasnosti sú u nás „in“ komiksy a detské obrázkové časopisy, pretože tí starší už začali čítať sami. Občas nás prekvapia aj ilustrovanými knižkami vlastných poviedok a rozprávok.

Ja som svet kníh objavil veľmi skoro. Knižnica detskej literatúry v Leviciach sa stala mojim obľúbeným miestom, odnášal som si odtiaľ každý týždeň plnú sieťku kníh. Miloval som dobrodružné romány Karla Maya či Zane Greya.

V puberte sa mi veľmi páčil Hemingway, Rolland, Remarque a zhruba v tom čase som začal objavovať aj pôvodnú tvorbu a ku knihám Mitanu, Slobodu, Johanidesa, Hrúza, Kadlečíka sa vraciam veľmi často a rád.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku