Prváčik musí mať čas aj na hru, nielen na povinnosti

Dieťa môže mať po nástupe do školy strach, že už sa nikdy nebude môcť hrať. Je dôležité vysvetliť mu, že i napriek určitým povinnostiam, čas na hru bude mať vždy, keď si ich splní.

03.09.2014 13:00
prváčik, dieťa Foto:
Prváčika čaká "nový život", rodič mu má byť nablízku.
debata

Prváčikovia majú nástup do školy za sebou. Veľký deň je za nimi a ich život sa mení. Hoci väčšina detí sa na zmenu teší, predsa len sa nájdu také, ktoré s ňou majú isté problémy. Učiteľka Mgr. Svetlana Biskupič Čikelová zo ZŠ Žitavská v Bratislave hovorí, ako si poradiť. „Z mojej praxe môžem povedať, že prváčikov, ktorí chodia neradi do školy, je málo. Predsa len, ak sa začne dieťa chodenia do školy obávať, treba zistiť, v čom je problém. Nemusí zákonite ísť o niečo závažné, ako je napríklad šikanovanie. Môže sa jednať len o nedorozumenie alebo iný menší problém, ktorý sa dá vyriešiť chápavým rozhovorom s dieťaťom alebo triednym učiteľom.“

Adaptáciu na školský systém väčšina detí zvládne bez problémov do prvého polroku, no rodičia sa aj tak majú o život ratolesti v škole zaujímať pravidelne. „Dôležité je rozprávať sa s dieťaťom, ako sa mu v škole páčilo, prípadne nepáčilo. Čo všetko robilo, čo zažilo. Neuspokojiť sa s odpoveďou "nič“. Je dôležité, aby dieťa cítilo v rodičoch oporu, aby vedelo, že nech by malo akýkoľvek problém, môže sa na nich vždy obrátiť," uvádza učiteľka.

Mgr. Svetlana Biskupič Čikelová.
IMG 0491 Mgr. Svetlana Biskupič Čikelová.

V snahe uľahčiť svojej ratolesti nástup do školy, rodičia občas urobia aj nejakú chybičku. Čikelová s úsmevom hovorí: „Hlavne nerobte úlohy za deti.“ V každom prípade sú prvé dni v škole pre prváka veľmi dôležité, rodič by si preto mal nájsť na dieťa dostatok času. Určite mu treba pomáhať s prípravou na vyučovanie, naučiť ho nachystať si veci do tašky podľa rozvrhu, skontrolovať, či má všetky pomôcky. „Aj náhodný menší problém s dieťaťom riešte, nezveličujte, pozitívne motivujte. Podľa mňa nie je vhodné trestať dieťa za neúspech, môže ho to viac demotivovať a vytvorí sa uňho hneď na začiatku nechuť k škole.“ Rodič by mal na neúspech svojho dieťaťa v škole reagovať citlivo, napríklad vetami typu: „Dnes ti to nešlo, nabudúce to bude určite lepšie, spolu to zvládneme.“

Tým, že dieťa dosiahlo istý vek, ešte neznamená, že rodič ho má zahltiť množstvom povinností. Treba byť opatrný aj pri výbere krúžkov a zvažovať možnosti dieťaťa. „Rodič by mal dieťaťu dopriať i čas na hru a oddych. Dieťa môže mať strach, že už sa nikdy nebude môcť hrať. Je dôležité vysvetliť mu, že i napriek určitým povinnostiam, ktoré si musí plniť, čas na hru bude mať vždy, keď si ich splní,“ hovorí učiteľka. Domáce úlohy zaberú dosť času a po ich napísaní poslať dieťa hneď do postele nie je dobré. „Nemalo by tak čas na vlastné aktivity, odreagovanie sa a na hru.“

Prváčikovi treba so školskými povinnosťami... Foto: SHUTTERSTOCK
prváčik, škola Prváčikovi treba so školskými povinnosťami určite pomáhať.

Ak rodičia zvažujú výber mimoškolskej aktivity, mali by sa opýtať dieťaťa, čo by ho bavilo. „Je dobré, ak si dieťa samo povie, čo ho zaujíma a čomu by sa chcelo venovať. V tomto rodičom opäť pomôže aj škola, kde sa dajú navštevovať rôzne krúžky podľa ponuky, od tanečných, športových, umeleckých až po počítačové… Výhodou týchto krúžkov je, že dieťa nemusí opustiť školu. Po vyučovaní ide do školskej družiny a potom na krúžok, ktorý vedú učitelia.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #prváčik #adaptácia #ZŠ Žitavská #úlohy #Svetlana Biskupič Čikelová