Slovenskí gymnazisti uspeli na chemickej olympiáde v Paríži

, 05.08.2019 16:00
liek, vedec, vzorce, chémia
Ilustračné foto. Autor:

Medzinárodná chemická olympiáda v Paríži ocenila aj slovenských študentov. Tí si domov odniesli tie najlepšie miesta – zlato a striebro.

„Dve zlaté, dve strieborné medaily a ocenenie za najlepšie vyriešenú praktickú časť. Vďaka tejto bilancii zaznamenalo Slovensko na 51. ročníku Medzinárodnej chemickej olympiády v Paríži historicky najlepší výsledok na tejto súťaži,“ informuje o úspechu slovenských gymnazistov ministerstvo školstva na svojej stránke. Aj u nás máme šikovných študentov, ktorí sa dokážu presadiť aj medzi zahraničnými rovesníkmi. Štvorica nadaných Slovákov reprezentovala Slovenskú republiku v metropole Francúzska, konkrétne počas 21. – 30. júla 2019, pričom jeden študent získal až dve ocenenia. A aká bola bilancia? Andrej Kovács z Gymnázia J. Hronca v Bratislave (zlatá medaila), Peter Rukovanský z Gymnázia v Nových Zámkoch (zlatá medaila), Samuel Novák z Gymnázia Poštová v Košiciach (strieborná medaila) a Michal Chovanec z Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi (strieborná medaila). Andrej Kovács navyše okrem zlata získal aj ocenenie za najlepšie vyriešenú praktickú časť.

Silná konkurencia

Konkurencia bola naozaj silná a súťaže sa zúčastnilo veľa študentov z rôznych krajín. Slováci tak súťažili v konkurencii 309 súťažiacich z 80 krajín celého sveta. Z desiatok udelených medailí sa Slovákom darilo aj v medailovej úspešnosti jednotlivých krajín.

Podľa ministerstva tak vďaka zisku štyroch medailí obsadila Slovenská republika v neoficiálnom poradí medailovej úspešnosti krajín vynikajúce delené 5. až 8. miesto. Celkovo bolo na medzinárodnej chemickej olympiáde udelených 37 zlatých medailí, 64 strieborných medailí, 95 bronzových medailí a 23 čestných uznaní.

Dôkladná príprava

Získať takéto umiestnenie je o poctivej príprave, dávať pozor na hodinách v škole nemusí stačiť. Pripravovať sa musia študenti aj mimo vyučovania – často sú to rôzne formy sústredení. Okrem toho práve pedagóg má vedieť študenta, ktorý má talent, motivovať a posúvať ďalej.

„Naši reprezentanti sa na súťaž intenzívne pripravovali nielen v školskom prostredí, ale aj počas dvoch 5-dňových a jedného 3-dňového výberového sústredenia, ktoré sa konali v mesiacoch apríl – jún 2019. Za výborné výsledky vďačíme talentu a pracovitosti súťažiacich, učiteľom na gymnáziách, ktorí ich podchytili a venovali sa im (prof. Gancznerová, Bratislava; prof. Balina a prof. Ihnátková, Košice; prof. Kozák, Prievidza), ako aj pedagógom z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorí im pomáhali v príprave na súťaž,“ informuje ďalej ministerstvo na svojej stránke.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Medzinárodná chemická olympiáda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku