Humanitné vedy v Žiline? Áno. Už viac ako 20 rokov

25.03.2021 12:00
Žilinská univerzita
Fakulta humanitných vied Žilinskej univerzity vychovala za vyše dvadsať rokov svojej existencie už takmer 6 000 absolventov. Autor:

Žilinská univerzita je tradične spájaná so štúdiom technických odborov, no nechýba ani premostenie na humanitné vedy.

„V prostredí prevažne technicky orientovanej Žilinskej univerzity je naša Fakulta humanitných vied (FHV) najmladšia, najmenšia a svojím zameraním jedinečná. V modernom univerzitnom kampuse postupne rozvíjame v rámci štyroch katedier (anglického jazyka a literatúry, filozofie a religionistiky, mediamatiky a kultúrneho dedičstva a katedry pedagogických štúdií) študijné programy v odbore učiteľstvo a pedagogické vedy a v študijnom odbore mediálne a komunikačné štúdiá. Záujemcom poskytujeme aj možnosť vzdelávania prostredníctvom rozširujúceho štúdia a doplňujúceho pedagogického štúdia,“ hovorí dekanka FHV Slavka Pitoňáková.

"Štúdium mediamatiky a kultúrneho dedičstva je zamerané na interdisciplinárne štúdium nových foriem komunikácie v tradičnom aj on-line prostredí, s dôrazom na tvorbu informačných obsahov a prácu s nimi,“ upriamuje pozornosť na moderný a zároveň kreatívny odbor štúdia S. Pitoňáková. "Program je zameraný na oblasť médií a kultúrneho dedičstva a študenti si prostredníctvom povinne voliteľných predmetov môžu zvoliť svoju špecializáciu – líniu mediálno-manažérsku, informačno-technickú alebo líniu zameranú na oblasť kultúrneho dedičstva,“ dodáva S. Pitoňáková.

Dekanku teší, že záujem o štúdium na fakulte má aj napriek klesajúcej demografickej krivke a odlivu študentov do zahraničia v posledných rokoch vzostupný trend. "Nosnou myšlienkou života fakulty je otvorená a zodpovedná komunikácia, kladieme veľký dôraz na individuálny a férový prístup k študentom, ktorých my pedagógovia vnímame skôr ako kolegov. Poslucháčov vedieme k intenzívnemu používaniu nových technológií a zároveň k tomu, že humanitné a spoločenské vedy nie sú nepotrebným komponentom spoločnosti, ale jej historickou a jedinečnou súčasťou, priam nevyhnutnosťou, ponúkajúcou odpovede na otázky bytia a žitia človeka,“ zdôrazňuje dekanka.

Fakulta humanitných vied vychovala za vyše dvadsať rokov svojej existencie už takmer 6 000 absolventov. Nachádzajú uplatnenie v širokej škále verejných, štátnych, súkromných a neziskových inštitúcií, v médiách, reklamných agentúrach, informačných a osvetových strediskách. Pôsobia ako informační špecialisti, kreatívni tvorcovia mediálneho obsahu či marketéri v oblasti kultúrneho dedičstva pre oblasť masmédií a nových komunikačných mé­dií.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

2 debata
Viac na túto tému: #Žilinská univerzita