Igelitové vrecká nahrádzajú v obchodoch ekologické tašky

Najpredávanejším výrobkom v slovenských obchodoch sú tenké plastové tašky. Predá sa ich viac kusov než akéhokoľvek tovaru, po ktorý ľudia mieria do obchodov.

31.05.2010 20:03
nákup, igelitka, taška, obchod, potraviny,... Foto:
Igelitová taška zadarmo automaticky ku každému nákupu sa stáva na Slovensku minulosťou. Obchodníci ponúkajú aj papierové či textilné tašky, ktoré sú ekologickejšie.
debata

Ľudia si do igelitiek, ktoré niekde dávajú zadarmo a inde stoja tri či deväť centov, balia takmer každý nákup. Podľa ochranárov však takto spôsobujú malú prírodnú katastrofu. V predajniach sa preto čoraz častejšie objavujú aj ekologickejšie papierové či textilné tašky. Spotreba plastových tašiek klesá.

„Výroba jednej plastovej tašky trvá pár sekúnd, ľudia ju používajú niekoľko desiatok minút, ale v prírode sa rozkladá stovky rokov. Podľa niektorých údajov až štyristo rokov,“ opísal Martin Valentovič, predseda združenia Priatelia Zeme. Pre prírodu sú tak podľa neho prijateľnejšie tašky z recyklovaného papiera, najlepšou možnosťou sú však textilné.

Obchodníci začali ponúkať aj stopercentne rozložiteľné plastové tašky, alebo igelitky spoplatnili, kým predtým sa rozdávali v predajniach zadarmo pri každom nákupe. Spoločnosti Ahold, ktorá prevádzkuje predajne Albert a Hypernova, sa spoplatnením tašiek znížila ich spotreba takmer o polovicu. Najnovšie ponúkajú ľuďom pri nákupe za 30 eur papierovú tašku, čím znížili nákup plastových vreciek o ďalšiu štvrtinu.

Uprednostnenie ekologických tašiek – papierových alebo jutových – pred jednorazovými plastovými taškami postrehol aj reťazec Tesco. Tenké plastové tašky ponúka zadarmo. „Vlani sme ľuďom poskytli o 33 miliónov jednorazových tašiek menej ako rok predtým,“ uviedla Oľga Hrnčiarová zo spoločnosti Tesco. Papierové tašky majú aj Jednota a Billa.

V Kauflande si kupujúci papierovú tašku vybrať nemôžu, obchod ponúka iba plastové. Mali by však byť úplne rozložiteľné. „Minulý rok sme testovali textilné tašky. V najbližších mesiacoch by sme ich mali zaviesť do predajní,“ doplnil Martin Gärtner z Kauflandu.

Mnohí ľudia sa vôbec nezamýšľajú nad tým, či kúpený chlieb a mlieko vložia do plastovej, alebo papierovej tašky. Nájdu sa však aj takí, ktorí si nosia igelitky z domu a nemusia kupovať nové. „Keď si tašku zabudnem vziať z domu, kúpim si ju v obchode. Ale väčšinou si nosím tašky z domu,“ povedal dôchodca Karol Ovečka z Bratislavy.

Pribúda však čoraz viac kupujúcich, ktorí siahajú po textilných taškách. „Používam látkové tašky, je to ekologickejšie, ale aj lacnejšie. Sú malé, dajú sa dobre poskladať do kabelky. Papierové nepoužívam, pretože sa mi zdajú jednorazové,“ potvrdila Denisa Nyáriová zo Senca.

debata chyba
Flowers