Slabý forint láka ľudí na nákupy do Maďarska

Lacné nákupy ovocia, zeleniny, ale aj stavebných materiálov opäť pritiahli pozornosť ľudí zo slovenského pohraničia. Slabý forint ich láka do maďarských obchodov.

23.07.2010 11:23
stavebný materiál, sklad, stavba Foto:
Slovákom sa opäť oplatí jazdiť nakupovať do Maďarska. Najviac nakupujú stavebný materiál.
debata

Zatiaľ čo na konci apríla jedno euro vynieslo 263 forintov, teraz je to o 21 forintov viac. Ľudia tak začali jazdiť znova za nákupmi za hranice a obchodníkom na Slovensku pomaly klesajú tržby. Scenár z minulého roka, keď nákupná turistika takmer zruinovala predajne v Komárne, Veľkom Krtíši či Rimavskej Sobote, sa však pravdepodobne nezopakuje.

Nákupy v Maďarsku lacnejú po tom, čo vláda Viktora Orbána odmietla šetriť tak, ako sa zaviazala jej predchodkyňa. Z krajiny minulý víkend odišla misia Medzinárodného menového fondu a investori znervózneli. Následne sa začal forint oslabovať. „Vždy, keď forint spadne, pociťujeme ihneď prepad tržieb. Stačí, aby sa ukázalo, že tehly sú lacnejšie o desať percent a ľudia okamžite vycestujú. Tak to bolo aj v posledných dňoch. Ale s hromadnými výletmi za nákupmi z minulého roka sa to ešte nedá porovnať,“ potvrdil Vidor Olláry z predajne stavebnín Tectum Komárno.

Obchodníci na juhu Slovenska tak v posledných dňoch znova počúvajú, že spotrebitelia radšej nakúpia kúsok za hranicami. „Nakupujúci nám o tom sami rozprávajú. Nie je to pre nich ďaleko, aj keď si prirátajú benzín, stále minú menej ako na Slovensku,“ povedala Zuzana Nagyová zo stavebnín v Bardoňove, neďaleko Nových Zámkov.

V súčasnosti tak Slováci vďaka nižšiemu kurzu šetria z každej stovky približne sedem eur. Cestujú najmä za drahším tovarom, ako sú práve stavebné materiály. Podľa prepočtov Pravdy na murovacích tvárniciach možno ušetriť aj viac ako tretinu. Zatiaľ čo v Maďarsku nakúpia ľudia paletu za šesťdesiat eur, na Slovensku za ňu dajú aj takmer stovku.

Výhodné nákupy v Maďarsku potvrdzujú aj odborníci. Okrem slabnúceho forintu k ceste za lacnejším tovarom ľudí nabádajú aj zvyky z minulosti, keď sa v Maďarsku dalo nakúpiť omnoho výhodnejšie ako u nás. „Slabnúca mena vždy pritiahne do susedných štátov najmä z ľudí pohraničia. V posledných týždňoch lacný forint prilákal, je však málo pravdepodobné, že by pri súčasnom kurze cestovali do Maďarska napríklad ľudia zo stredného Slovenska,“ povedal Dávid Dereník, analytik UniCredit Bank.

Obchodníci sa však minuloročného scenára, keď nákupná turistika vrcholila, neobávajú. V tom čase spotrebitelia za euro dostali až tristo forintov. „Aj keď sa forint oslabil, stále to nie je ako vlani. Ľudia navyše cez leto do Maďarska jazdia pravidelne na výlety, do veľkých miest či k Balatonu. Popri tom si zvyčajne aj nakúpia. Ale obchodníci na Slovensku by to mali prežiť,“ myslí si Pavol Konštiak, šéf Zväzu obchodu a cestovného ruchu.

Ľudia na juhu Slovenska sa tak z maďarských obchodov v najbližšom období pravdepodobne nestiahnu. „Forint buď zostane na rovnakej úrovni, ako je teraz, alebo sa môže oslabiť zo súčasných 283 forintov na 290 forintov za jedno euro. Kritickú hranicu tristo forintov za euro však pravdepodobne neprekoná. Pre ľudí tak zostane atraktívne najmä nakupovanie tovarov vo veľkých množstvách, keď dokážu ušetriť desiatky eur,“ dodal Dereník.

debata chyba