Ryža je už lacnejšia ako zemiaky

Kilo ryže v akcii od 80 centov a v podobnej či mierne vyššej cene aj kilo zemiakov. Tak vyzerá realita v slovenských obchodoch počas posledných týždňov.

24.05.2011 12:02
zemiaky, zelenina, tržnica, nákup Foto:
Ilustračné foto
debata

Vyrovnávanie cenových rozdielov nespôsobil prudký rast cien zemiakov, ale zlacňovanie ryže. Kým ešte pred piatimi rokmi bol rozdiel medzi zemiakmi a ryžou 70 centov, v súčasnosti sa ich priemerné ceny podľa Štatistického úradu zmenšili na necelých 50 centov. Ďalší vývoj cien hlavných príloh na stoloch ľudí je otázny, celkovo by však potraviny mali v tomto roku zdražieť oproti vlaňajšku o vyše šesť percent.

Kým cena ryže zatiaľ medziročne klesla o päť percent, zemiaky o viac ako polovicu zdraželi. Podľa odborníkov sa ceny približujú najmä pre zmenu správania ľudí. ,,Ľudia zistili, že ceny zemiakov vyleteli prudko hore a už nie sú také výhodné. Začali preto uprednostňovať lacnejšiu ryžu, čo následne stlačilo jej cenu dole," vysvetlil Ľubomír Drahovský, analytik agentúry pre prieskum trhu Terno. Podľa neho ide o nezvyčajnú situáciu, keďže Slovensko bolo dlho zemiakarskou veľmocou.

Okrem cien spotrebu ovplyvnila aj zmena spotrebiteľského správania ľudí. ,,Mladá generácia nie je taká závislá od tradičných potravín, na ktorých vyrastali ich rodičia. Mladí začínajú uprednostňovať práve ryžu, prípadne cestoviny," spresnil Drahovský. Hoci ceny cestovín išli v posledných rokoch hore o 20 centov na tohtoročných vyše euro za kilogram, za podobné ceny sa v súčasnosti v obchodoch predávajú napríklad nové zemiaky.

Potvrdzujú to aj obchodníci, podľa ktorých cenu ryže dodávatelia dlhší čas nemenili. ,,Cena ryže sa od roku 2009 u väčšiny našich dodávateľov drží na rovnakej úrovni," hovorí Ján Bilinský, vrchný riaditeľ sekcie obchodu COOP Jednota Slovensko. Naopak, neobyčajne vysoké ceny zemiakov podľa neho dodávatelia odôvodňujú vlaňajšou neúrodou.

Z minulých vyjadrení pestovateľov vyplýva, že ceny zemiakov už dosiahli vrchol a ich zlacňovanie by malo prísť v júni. ,,Postupne budú na trh prichádzať nové zemiaky, ktoré budú síce zo začiatku drahšie, ale postupne by mali zlacnieť," povedal pred časom Viliam Bezák zo Zväzu zemiakarov Slovenska.

Otázne zostáva, či sa ryža udrží na nízkych úrovniach naďalej. ,,Momentálne sa očakáva, ako dopadne prvý jarný zber ryže vo Vietname a tieto výsledky ovplyvnia ďalší vývoj cien na trhu. V súčasnosti neregistrujeme požiadavku zo strany dodávateľa na úpravy cien ryže," doplnil Bilinský.

Práve pri potravinách celkovo sa tento rok očakáva výrazné dvíhanie cien oproti vlaňajšku. K nárastu už prišlo skokovo v januári, odkedy ceny ďalej mierne rastú. Minulý rok sa ceny držali na pomerne nízkych úrovniach po zlacňovaní v roku 2009. V niektorých mesiacoch tohto roka odborníci očakávajú, že by sa nákup v obchode mohol predražiť medziročne o vyše sedem percent. Podľa zatiaľ zverejnených údajov Štatistického úradu sa pritom na celkovom dvíhaní cien najviac odráža práve zdražovanie potravín, najmä zeleniny.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba