Informoval o tom hovorca českej Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben. Obidva výrobky zadržali ešte pred ich predajom.
Hovorkyňa Ikey Ylva Magnussonová podľa agentúry Reuters uviedla, že guľôčky rovnakej šarže išli okrem Česka aj do ďalších 12 štátov, vrátane Slovenska. Podľa hovorkyne boli stiahnuté z regálov. Ostatných šarží mäsových výrobkov na pultoch obchodov IKEA sa to netýka, dodala.
IKEA priamo vo Švédsku zastavila predaj všetkých mäsových guľôčok bez ohľadu na šaržu, reagovala tak na obavy spotrebiteľov. Podľa hovorkyne však nemá dôvod, aby tento krok urobila vo všetkých krajinách. Uviedla, že spoločnosť z vlastnej inicatívy testovala viacero mrazených produktv, vrátane guľôčok, ale stopy koňaciny neobjavila.
Podľa vyjadrení Jany Hrubcovej, PR manažérky spoločnosti IKEA Bratislava, sa šarža obsahujúca konské mäso na Slovensku nepredávala. „Preventívne sme poslali vzorky všetkých mäsových výrobkov na analýzu nezávislému laboratóriu,“ uviedla Hrubcová. Výsledky testov by mali byť známe v najbližších dňoch. Vzorky odobrali aj pracovníci Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Bratislava-mesto.
Česi majú už štvrtý potvrdený výskyt
Do Česka zároveň možno bolo dovezené bližšie neuvedené množstvo konského mäsa z Írska, ktoré bolo označené ako hovädzie. Prípad na základe avíza od írskych dozorných úradov aktuálne preverujú veterinárni inšpektori v Zlínskom kraji, uviedol Duben.
Podľa Dubna bola prítomnosť konskej DNA potvrdená v dvojkilogramovom balení výrobku „Hovězí Burger předsmažený“ s dátumom výroby 21. 12. 2012, šarža L551201, výrobca PL 084001 VVE. Konské mäso obsahovali aj „Kuličky z hovězího a vepřového masa“ balené po jednom kilograme s dátumom maximálnej trvanlivosti 22. 1. 2014, ktoré boli vyrobené vo Švédsku pre Ikea food, číslo výrobcu SE 237 EG.
„Na základe vyšetrení v Štátnom veterinárnom ústave v Olomouci, ktoré potvrdili v Štátnom veterinárnom ústave v Prahe nahlasuje Štátna veterinárna správa výsledky tohto zistenia do systému rýchleho varovania RASFF pre ostatné členské štáty EÚ,“ uviedol Duben.
Počet prípadov odhalenej koniny v Česku tak vzrástol na štyri.
Aféra s konským mäsom, ktoré je vydávané za hovädzie, sa objavila v januári vo Veľkej Británii a Írsku. Postupne sa výrobky s mletým mäsom objavili v mnohých krajinách Európy.