Slováci minú počas dovolenky v priemere 420 eur

Slováci míňajú počas dovolenky viac ako Česi. Zhruba polovicu sumy minuli na Slovensku.

29.08.2018 06:00
cestovanie, dovolenka, rodina, letisko,... Foto:
Ilustračné foto.
debata
Podľa aktuálnych údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat v roku 2016 to bolo v priemere 420 eur. Z tejto sumy zhruba polovicu minuli na Slovensku. Ešte v roku 2012 minuli na dovolenke, ktorá trvala viac ako 4 noci, v priemere 498 eur.

Dovolenka zhltne najviac peňazí Švajčiarom, a to až 1163 eur, najmenej Rumunom, a to v priemere 209 eur. Česi minú na dovolenke okolo 250 eur. Výdavky zahŕňajú ubytovanie, stravu v reštaurácii, dopravu či nákup suvenírov a podobne.

„Slováci predbehli v míňaní nielen Čechov, ale aj Poliakov či Maďarov. Naopak takí Rakúšania minú až 932 eur. Ide o výlety s rodinou či priateľmi, a to či už doma alebo v zahraničí. V tomto prípade sú to dovolenky, ktoré trvajú viac ako 4 noci, s pribúdajúcimi dňami sa pochopiteľne výdavky šplhajú vyššie,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Najčastejšie sú rekreácie

Ak sa pozrieme na účel týchto kratších výletov či dovoleniek, tak najčastejšie ide o rekreačný pobyt. Na druhom mieste je návšteva rodiny či kamarátov. V roku 2016 sme za výlet či dovolenku, ktorá bola trvaní 4 a viac nocí, minuli najviac peňazí práve na ubytovanie, a to v priemere 154 eur. Najmenej to bolo na kúpu suvenírov, a to necelých 5 eur.

Doprava bola tiež nákladnou položkou, nakoľko priemerne sme minuli na výdavky spojené s cestovaním 131 eur za 4 noci a viac. Zvyšnú časť tvorili rôzne ďalšie výdavky spojené s cestovaním, napríklad kúpa cestovného poistenia a podobne.

V roku 2016 Európania minuli 428 miliárd eur na dovolenky, najčastejšie v zahraničí (55 %). „Európania minuli 84 % všetkých ich výdavkov na dovolenkách či výletoch v rámci Európy (79 %). Najväčšiu časť výdavkov tvoria náklady na ubytovanie,“ doplnila Buchláková.

Slováci minuli v roku 2016 na dovolenky či výlety doma a v zahraničí 2,316 miliardy eur. Na dovolenky na Slovensku minuli 865 miliónov eur. V roku 2016 sme minuli na výlete či dovolenke na Slovensku v trvaní 4 a viac dní 213 eur. V porovnaní napríklad s rokom 2012 je to však menej, vtedy Slováci minuli doma v priemere 283 eur.

Najviac míňajú Nemci

„Najvyššie výdavky za výlety či dovolenky majú Nemci, Francúzi a Briti. Súvisí to s ich životnou úrovňou, nakoľko si môžu dovoliť cestovať a dovolenkovať aj niekoľkokrát do roka,“ poznamenala Buchláková.

Ich výdavky dosahujú dokopy 59 % z celkových turistických výdavkov Európanov. Len 7 z 28 krajín Európskej únie minuli viac ako polovicu z celkových výdavkov na dovolenky a výlety v roku 2016 práve vo vlastnej krajine. Najväčší podiel tvorili domáce dovolenky v Rumunsku (82 %), Grécku (76 %), Španielsku a Taliansko (obe 67 %), nasledovalo Francúzsko a Portugalsko (obe 66 %) a Bulharsko (61 %).

Vo väčšine krajín, podobne ako na Slovensku, však ľudia najviac peňazí minú na výlete či dovolenke v zahraničí. Na čele rebríčka je Luxembursko (99 %), nasleduje Belgicko (93 %) a Malta (91 %).

debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #doprava #peniaze #slováci #výlety