Ako sa budú vyvíjať ceny bytov a domov tento rok?

15.04.2019 10:00
Bratislava, byvanie, dlhe diely, panelak, sidlisko
Ilustračné foto. Autor: ,

Ceny nehnuteľností vlani zdraželi v porovnaní s rokom 2017 v priemere o 5,2 % a meter štvorcový nehnuteľnosti sa predával za priemernú cenu 1431 eur. Napriek tomu ale bolo tempo rastu cien na realitnom trhu vlani pomalšie ako vroku 2017, keď cena narástla o 6,3 %.

Jana Glasová, analytička Poštovej banky: K najvýraznejšiemu cenovému rastu došlo v poslednom kvartáli vlaňajška, kedy nehnuteľnosti medziročne zdraželi o 7,6 % a dosiahli cenu až 1463 eur za meter štvorcový. Pod to sa do istej miery podpísal aj bázický efekt, keďže v závere roka 2017 rast cien nehnuteľností výraznejšie spomalil. Údaje pochádzajú zo štatistík Národnej banky Slovenska (NBS). Byty vlani zdraželi až o takmer 8 %, ceny domov rástli oveľa pomalšie. Ceny bytov dosiahli v priemere za rok 2018 úroveň 1 729 eur , čo je rast oproti priemeru roku 2017 o7,9%, teda o 127 eur viac za meter štvorcový.. V poslednom kvartáli vlaňajška boli ceny bytov najvyššie, a to až na úrovni 1787 eur za meter štvorcový. Najviac za štvorcový meter sme vlani zaplatili práve pri bytoch s menšou rozlohou, a to jednoizbových (1956 eur) a dvojizbových (1828 eur).

Najlacnejšie spomedzi bytov vychádzali trojizbové byty, kde meter štvorcový v priemere za uplynulý rok stál 1625 eur. V porovnaní s rokom 2017 vlani najvýraznejšie zdraželi štvorizbové byty, a to až o viac než desatinu. Za nimi nasledovali jednoizbáky s rastom ceny occa 9 %. Naopak, veľkometrážne 5 a viac izbové byty si pripísali najmiernejší rast, „len“ o necelých 5 %. Zvýšili sa aj ceny domov, ale tie išli vlani nahor iba polovičným tempom v porovnaní s bytmi.Medziročne sme totiž za meter štvorcový domu zaplatili o3,8%, resp. o42eur viac ako v roku 2017.

V ktorých regiónoch ceny vzrástli najviac?

Zvyčajne ešte dôležitejšia ako veľkosť bytu je jeho geografická poloha. Je to často to najdôležitejšie kritérium, podľa ktorého si vyberáme svoj vysnívaný byt či dom. Najdrahšie nehnuteľnosti sú samozrejme v Bratislave a jej okolí, kde sa cena nachádza až na úrovni1973eur za m2, teda je 2 –násobne až 3 –násobne vyššia ako v ostatných regiónoch.

Najlacnejšie nehnuteľnosti nájdeme v nitrianskom regióne, a to len 748eur za m2. Nasleduje Banskobystric­ký,Trenčiansky a Prešovský kraj. Medziročne sú nehnuteľnosti drahšie vo všetkých krajoch.V porovnaní s rokom 2017 zdraželi vlani najviac byty a domy v Trnavskom kraji, a to až o 124eur za meter štvorcový, teda zhruba o13 %. Nasledoval nitriansky región s cenovým rastom o 85 eur za m2, teda o takmer 13%.

Dosiahli už ceny nehnuteľností predkrízové maximá?

Napriek citeľnému rastu cien sú nehnuteľnosti stále v priemere o-5,3 %lacnejšie v porovnaní s ich historickým maximom z roku2008. Znamená to, že meter štvorcový nehnuteľnosti je lacnejší o –80 eur oproti roku2008. Aj tu ale veľa závisí od typu nehnuteľnosti. Zatiaľ čo ceny domov sú nižšie oproti predkrízovým úrovniam o vyše –8,5%, tak byty už ceny zroku 2008 prekročili, a to o takmer desatinu. Drahšie ako pred10 rokmi sú pritom všetky typy bytov.

Najvýraznejší „náskok“ majú veľké byty, keďže 4 –izbové byty sú drahšie o vyše 16 % a 5 –izbové o takmer 15% ako v roku 2008.To znamená, že za tieto byty si priplácame až viac než 200 eur za meter štvorcový. Dvojizbové a trojizbové byty sú o 10 až 12 % drahšie ako v predkrízovom roku 2008 a najmiernejší rast zaznamenali jednoizbáky. Tie sú síce tiež drahšie ako v roku 2008, ale „len“ o zhruba 8 %. Priemerné ceny nehnuteľností sú aktuálne nižšie ako ich pred rízové maximá vo väčšine našich regiónoch.Naj­výraznejšie, až o-17 %, zaostávajú ceny v Prešovskom kraji a následne v Banskobystrickom kraji (o –9%]. Naopak, predkrízové úrovne najviac prekročili nehnuteľnosti v Trnave a okolí, ktoré sú aktuálne drahšie o vyše 5%.

Viac ako pred 10 rokmi zaplatia za byt aj obyvatelia v v nitrianskom regióne, ale len o0,5%. Ceny vBratislave a okolí sú na rovnakých úrovniach ako boli pred 10 rokmi.

Čo sa bude diať v roku 2019?

Rast cien na našom realitnom trhu je v súčasnosti ťahaný výhodnými podmienkami pre kúpu nehnuteľnosti –klesajúca nezamestnanosť, rastúce mzdy a nízke úrokové sadzby z úverových produktov. Sprísnenie podmienok pri poskytovaní úverov postupne pribrzďuje dopyt po nehnuteľnostiach, ten ale bude zrejme aj v nasledujúcich štvrťrokoch pomerne silný. Okrem toho bude ceny nehnuteľností tlačiť nahor aj nižšia ponuka na realitnom trhu, predovšetkým čo sa bytov týka.Predpokladáme ale, že aj počas tohto roka sa bude dynamika rastu cien nehnuteľností zmierňovať vzhľadom na prísnejšie podmienky pri poskytovaní úverov.

#byty #realitný trh #domy #ceny nehnuteľností
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku