Nechcete na letisku márne čakať na batožinu?

05.06.2019 07:00
cestovanie, dovolenka, rodina, letisko,...
Ilustračné foto Autor:

Priznajte sa: aj vás z definitívne opadne všetok stres z cesty na letnú dovolenku až vo chvíli, keď na letiskovom prepravníku zbadáte svoju batožinu? Možno vás trochu upokojí informácia, že pri leteckej preprave sa podľa štatistík zatúlajú len 3-4 kusy batožiny na 1000 pasažierov. A navždy zmizne len 1 % z tých stratených kufrov, tašiek či batohov.

Napriek tomu pred prázdninovým obdobím nezaškodí niekoľko rád, ako znížiť pravdepodobnosť, že budete patriť medzi nešťastníkov, ktorí po prílete zamieria k oddeleniu strát namiesto šprintu na pláž. Samozrejme, všetko sa dá improvizovane dokúpiť a najmä počas prázdnin to berieme naľahko, ale čas je na nezaplatenie.

Milú susedu ste požiadali o polievanie muškátov, psa ste zverili švagrovcom, nastavili ste si automatickú odpoveď na pracovné e-maily… Ešte niečo?Áno, hneď viacero opatrení, ktoré urobte pri balení a prípravách, aby vám začiatok vytúženej dovolenky nepokazilo márne vyčkávanie na batožinu pri letiskovom bežiacom páse.

Odolnosť je prvoradá

Chápeme, že chcete byť štýloví, ale pri kufroch na letný rodinný pobyt v zahraničí radšej stavte na odolnosť. Zvoľte čo najpevnejšie steny, pred check-inom ich prípadne ešte obaľte fóliou. Preferujte kolieska – nenadarmo ich naši predkovia vymysleli, aby sa im uľavilo. Preneste ťažký kufor niekoľko metrov a prestanete sa čudovať, že ho niekto cudzí bezohľadne hodí alebo šmykne po podlahe.

Nezabudnite na zámok: ten odradí prípadných dlhoprstých medzi personálom a zníži aj riziko samovoľného otvorenia pri nešetrnej manipulácii. Ochranou proti nezvratnému otvoreniu pracovníkmi bezpečnostnej služby je zámok so štandardom TSA (Transportation Security Administration). Kontrolóri totiž majú univerzálne kľúče od takýchto zámkov.

Krehké drobnosti – ak to len trochu ide – majte so sebou na palube. Nalepiť označenie „fragile“ totiž nestačí. Letiskoví zamestnanci ani nemusia byť cynickí či dokonca škodoradostní – jednoducho toho majú tak veľa, že si nestihnú uvedomiť varovanie. Keď jeden člen štábu naloží a vyloží v priemere 340 kusov batožiny denne, čo je 125 000 ročne, nečudujte sa, že nebude mať ohľady.

Cennosti a lieky

Cennosti a lieky vždy pri sebe: Azda ani netreba dodávať, že všetky hodnotné veci (a lieky!) si tiež ponechajte pri sebe: v Spojených štátoch amerických v rokoch 2010 – 2014 nahlásili pasažieri v súvislosti s leteckou prepravou vyše 30 000 zmiznutých cenností v celkovej hodnote 2,5 milióna dolárov.

Zakladáte si na svetobežníctve a chcete ho dať okoliu najavo? Verte, že čím viac visačiek na držadle, tým dlhšie budú kompetentní lúštiť, kam vlastne treba bezprízornú batožinu nasmerovať. Ak ju omylom rovno nepošlú na jednu z vašich minulých zastávok. Postŕhajte z rúčky všetky spomienky a tešte sa na tie nastávajúce!

Zároveň skontrolujte, či z batožiny netrčia žiadne popruhy, lanká, nitky, ozdoby, talizmany a podobné veci, ktoré môžu byť začiatkom jej predčasného konca v rámci naplánovanej spoločnej cesty. S rozviazanou šnúrkou na topánkach asi nepôjdete po náročnom teréne. Nevystavujte teda čomusi podobnému vaše kufre.

Pozor na zámenu

Znížte riziko zámeny:Ak máte vizuálne ľahko zameniteľnú batožinu, označte si ju. Pre seba i na výstrahu ľuďom, ktorí by si ju nechtiac mohli zmýliť s tou svojou. Použite napríklad rolovací reflexný prvok, farebnú nálepku či výraznú stužku.

Nedávajte si hneď po prílete kávičku, že netreba sa nikam hnať. Majte na pamäti, že vaša batožina je na pohyblivom páse úplne bez dozoru. Dajme tomu, že ju nik neukradne, náhodná zámena sa však sotva dá vylúčiť.

Vieme, že nie ste paranoidní, ale pri check-ine si skontrolujte cieľové letisko a ďalšie základné údaje na nálepke, kým privádzací pás odvezie vaše kufre na ten zberný v útrobách.

Zhon sa nevypláca: Letíte k moru raz za rok a napriek tomu pristupujete k odbavovaciemu pultu na poslednú chvíľu? Vy to možno stihnete, ale takýmto ľahkovážnym konaním zvyšujete šancu, že vaše kufre nie. A prestupy sú značným rizikom. Čokoľvek pod hodinu je takmer garanciou problémov. Až polovicu zatúlanej batožiny generujú práve transferové lety, skúste sa im vyhnúť…

GDPR sem, digitálna doba tam, ešte stále sú tú staré dobré analógové informačné štítky. Vložte do príslušného vonkajšieho obalu aj dovnútra batožiny kartičku s kontaktnými údajmi – tými domácimi, ale i aktuálnymi dovolenkovými (adresa hotela, termín pobytu).

Nikdy nezahadzujte batožinový lístok z check-inu, kým sa znova nedostanete k svojim veciam. Ak na to v zhone dokážete myslieť, pre istotu si toto potvrdenie odfoťte, samotné kufre tiež, ba môžete aj ich obsah.

#dovolenka #lietadlo #letisko #batožina
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku