Slovák minie na dovolenke priemerne 250 eur

02.08.2019 08:00
dovolenka, leto, letná dovolenka, more,...
ilustračné foto Autor:

Takmer každý z nás vo svojom voľnom čase rád cestuje a spoznáva okolité alebo aj vzdialenejšie krajiny, či už za účelom oddychu, návštevy rodiny či známych, pobytu pri mori, turistiky, alebo jednoducho len z túžby spoznávania nových miest.

V jednotlivých krajinách Európskej únie je úroveň finančných príjmov rôzna, a preto sú aj výrazné rozdiely medzi priemernými výdavkami na jeden výlet. Okrem týchto priemerných výdavkov sa v Poštovej banke pozreli aj na to, aké krajiny navštevujeme najčastejšie, koľko času tam strávime a koľko platíme za noc. Odpovede na tieto otázky spracovali na základe najnovších údajov z Eurostatu za rok 2017.

Koľko z nás si doprialo aspoň jeden súkromný výlet?

V Európskej únii 62 % obyvateľstva aspoň raz takto vycestovalo. Zo všetkých krajín únie najscestovanejšími boli Fíni. Tam 9 z 10 obyvateľov strávilo pár dní na dovolenke mimo svojho domova. Vysoký podiel obyvateľov absolvujúcich aspoň jeden výlet za rok mali aj Holanďania [86 %], Švédi, Česi a Luxemburčania [81 až 82 %].

Naopak najmenej cestujúcich za oddychom bolo v Rumunsku [27 %], Bulharsku [35 %] a Grécku [39 %]. Podiel Slovákov, ktorí boli minimálne na jednej dovolenke, bol ešte vyšší ako priemer únie [70 % vs. 62 %]. Slovensko má spomedzi krajín EÚ najväčšie zastúpenie cestujúcich [až štvrtina] vo vekovej kategórii 35 až 44 rokov, ktorá je celkovo najbežnejšou vekovou kategóriou v únii. Najviac ľudí v dôchodkovom veku, teda obyvateľov nad 65 rokov, užívajúcich si oddych [viac ako štvrtina obyvateľstva], je vo Švédsku, Francúzsku, Fínsku, Nemecku a Dánsku.

V ktorých krajinách únie nájdeme najväčších cestovateľov?

Na vrchole tohto rebríčka boli opäť Fíni, ktorým šliapali na päty Švédi. Každý obyvateľ z týchto krajín totižto absolvoval v priemere až 8 výletov za rok. Zatiaľ čo Fíni preferovali kratšie dovolenky, cca 3–4 noci, tak Švédi si dopriali v priemere o 2 noci viac.

Dáni na tretej priečke uzavreli rebríček trojice najväčších cestovateľov [7 výletov za rok zhruba na 4 noci]. Priemer za úniu ako celok boli 4 výlety za rok na 5 nocí. Slováci si vyrazili v priemere za celý rok 2017 na dovolenku či výlet trikrát a strávili tam 4 až 5 nocí. Najmenej cestovali Gréci, na ktorých pripadli 1 až 2 výlety za rok, no tí keď si už dopriali výlet, tak aspoň na 10 nocí, čo bol najvyšší priemer prenocovaní v únii.

Aké boli priemerné výdavky?

Najviac boli ochotní utratiť za jeden trip Švédi [takmer 780 eur] a Luxemburčania [762 eur]. Viac ako 600 eur minuli aj obyvatelia Rakúska, Malty a Dánska. Priemer v únii ako celku bol 382 eur. Slováci zaplatili za jednu dovolenku v priemere 247 eur. Obyvatelia ostatných krajín V4 dali za výlet menej peňazí ako my. Najmenej z tohto zoskupenia a aj celkovo v únii minuli Česi a Rumuni [cca 135 eur].

Ktoré krajiny navštevujeme najradšej?

Medzi top 3 destinácie Slovákov v roku 2017 patrila v prvom rade naša domovina. No v rámci V4 sme najmenej verní svojej krajine. Vyše polovica našincov navštívila nejakú časť Slovenska, kde strávila v priemere predĺžený víkend [3 noci], pričom jedna noc ich stála zhruba 43 eur. Druhou najobľúbenejšou krajinou Slovákov bola blízka Česká republika.

Tú si prišlo pozrieť 7,4 % Slovákov, pričom tu strávili v priemere 3 až 4 noci a cena za noc bola porovnateľná ako u nás [48 eur]. No a tretia priečka patrí našej obľúbenej prímorskej krajine, Chorvátsku, kam smerovali kroky takmer 7 % Slovákov. More sme si tam užívali 7 až 8 nocí, no za noc sme zaplatili takmer dvojnásobok toho čo u nás [79 eur].

Patrí aj naša krajina medzi niekoho obľúbené destinácie?

Naši českí bratia majú podobné preferencie, čo sa týka cestovania, ako my. Najradšej chodia na predĺžené víkendy [3–4 noci] v rámci svojej domoviny [takmer 70 %], kde za noc minú len 21 eur, čiže polovicu toho čo my. Ak cestujú za hranice svojej krajiny, tak najčastejšie do Chorvátska [5 % Čechov] na 8 až 9 nocí a za noc tam nechajú necelých 50 eur. A TOP3, Čechmi najnavštevova­nejších krajín, uzatvára Slovensko, ktoré navštívilo 3,8 % Čechov v priemere na 4 noci a za noc u nás minuli priemerne 44 eur.

Aj Poliaci majú najradšej krásy svojej krajiny, navštívilo ju 64 % domácich v priemere na 5 nocí. No medzi ich obľúbené krajiny patrí aj Nemecko a Veľká Británia, kde v priemere strávili 12–15 dní. Aj Maďari najčastejšie chodia na výlety v rámci svojej krajiny [54 %], a to v priemere na 3 noci. Aj ich obľúbenou krajinou je Nemecko, a tiež radi navštevujú susedné Rakúsko. Slovensko nepatrí medzi TOP destinácie Poliakov, Maďarov ani Rakúšanov.

Kam najradšej chodia Rakúšania? Iba tretina domácich si spravila výlet v rámci svojej domoviny, kde strávili v priemere 3 noci. Ich obľúbenými destináciami sú Taliansko a Chorvátsko, kde pravdepodobne vyrazili za pobytom pri mori. Do Talianska sa vybralo 10,5 % Rakúšanov na týždennú dovolenku [5–6 nocí], pričom za noc tam nechali až 137 eur. Do Chorvátska cestovalo 8,5 % Rakúšanov na približne 7 nocí, pričom noc ich vyšla takmer 100 eur. Podľa výdavkov za noc to vyzerá, že Rakúšania si vyberajú pri Jadranskom mori luxusnejšie ubytovanie v porovnaní s nami, a teda pravdepodobne uprednostňujú hotely so službami pred apartmánmi s vlastnou kuchyňou.

Takí Luxemburčania navštevujú často Portugalsko a Francúzsko [zhruba 16 až 18 %] a taktiež aj Španielsko. Obyvatelia Malty [viac ako 19 %] preferovali Taliansko a Britániu pred trávením času na ich domácom ostrove. Aj veľa Belgičanov smerovalo na dovolenku do Francúzska [viac ako 22 %] a do Španielska [takmer 14 %] radšej ako na dovolenku v domovskej krajine. Ešte dve krajiny únie mali inú cieľovú destináciu ako svoju domácu krajinu. A to Slovinci, ktorí mali na prvom mieste susedné Chorvátsko [až 43 %] a Cyperčania, ktorí uprednostňujú Britániu [22 %].

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#leto #dovolenka #cestovanie #krajiny
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku