Na farmách ide do tuhého. Jar je kľúčovým obdobím

Koronavírus môže tvrdo postihnúť farmárov a následne aj spotrebiteľov. Aj preto slovenskí poľnohospodári apelujú na ľudí, aby sa správali zodpovedne, dodržiavali opatrenia, karanténu či nosili ochranné pomôcky. Sami na družstvách prijali veľmi tvrdé obmedzenia, ktoré majú eliminovať prípadné šírenie nákazy.

08.04.2020 08:00
kravy, maštaľ, dobytok Foto: ,
Dostatok mlieka v obchodoch závisí aj od toho, ako bude postarané o kravičky.
debata

„Jar je kľúčovým obdobím roka pre založenie úrody. V prípade, že by došlo k ochoreniu alebo nútenej karanténe pracovníkov družstiev, nebude mať kto zasiať úrodu, prípadne sa postarať o zvieratá. A to môže mať fatálne následky na budúcu spotrebu poľnohospodárskych produktov,“ upozorňuje Tomáš Kohút, generálny riaditeľ skupiny Sanagro. Tá združuje 10 fariem na západnom a strednom Slovensku a zamestnáva približne 300 ľudí.

Napriek tomu, že dnes je potravín dostatok, postupne sa šíriaci koronavírus môže produkciu v agrosektore ovplyvniť z hľadiska nadchádzajúcich mesiacov. Ak poľnohospodári teraz nezasejú, prípadne nebude mať kto pracovať na poliach a zbierať úrodu, v budúcom roku môžu mať slovenskí spotrebitelia nedostatok farmárskych produktov. To môže následne ovplyvniť aj ich cenu na trhu. Horšia situácia môže nastať v živočíšnej výrobe, pričom tento stav bude viditeľný okamžite. Hlohovecká spoločnosť Food Farm, ktorá patrí do skupiny Sanagro, je jedným z najväčších producentov mlieka na Slovensku.

Chodenie po tenkom ľade

"Mesačne priamo z našich fariem dodáme spracovateľom 1,15 milióna litrov mlieka, pričom odbytová spoločnosť z nášho portfólia – LUKRA Slovakia – až 1,8 milióna litrov. Už dlhší čas bojujeme s nedostatkom ľudí v živočíšnej výrobe a s byrokraciou pri zamestnávaní ľudí zo zahraničia. Ak prídeme o dojičky, zvieratá nebude mať kto pripojiť na dojacie prístroje,“ opisuje Tomáš Kohút zo Sanagra.

Situácia, keď nebude mať kto podojiť zvieratá môže podľa Kohúta viesť k zápalom vemien, a odtiaľ je už len krok k úhynu dojníc. „Pri dodávkach mlieka sa prioritne sústredíme na slovenských spracovateľov mlieka, za ktorými stoja slovenskí vlastníci. Výpadok na zmenách či úhyn zvierat by mali fatálny dosah na chod fariem, zamestnanosť a sekundárne aj na chod a ekonomiku mliekarní,“ hovorí Kohút.

Okrem problémov v samotnej výrobe môže nezodpovednosť ľudí spôsobiť tvrdšie reštrikcie zo strany štátu. Hoci dnes zostávajú hranice otvorené pre dovoz tovaru zo zahraničia, ďalšie šírenie nákazy by mohlo viesť k ich úplnému uzatvoreniu.

„Jarné osivá sa vozia na náš trh priebežne, no tento stav sa môže zmeniť z hodiny na hodinu. Následne môže vzniknúť otázka včasnej dodávky hnojív a včasnej aplikácie ochrany plodín. Väčšina prípravkov sa totiž dováža zo zahraničia. Snažíme sa teda v tomto smere pripraviť na krízovú situáciu. V takomto prípade by slovenskí poľnohospodári neboli schopní dopestovať dostatočnú úrodu,“ naznačuje možný dramatický scenár Tomáš Kohút, generálny riaditeľ skupiny Sanagro.

Netýka sa to však len dovozu osív a hnojív. Poľnohospodári dnes na zber úrody využívajú nielen svoje kombajny, ale často aj zapožičané prevažne z Českej republiky. To znamená, že v prípade úplnej uzávery hraníc by slovenské poľnohospodárske podniky mali veľký problém aj so samotným zberom plodín.

V krízovom režime

Už dnes trpí agrosektor nedostatkom ľudí, v celom odvetví pracujú len štyri percentá ľudí. V oblastiach, ktoré sú priemyselne silné, chýbajú domáci a prácu na poliach zväčša zastávajú pracovníci zo zahraničia. To je prípad hlohoveckej Food Farm, ktorá má vo svojom okolí silné podniky zamerané na automotive, kde si väčšina ľudí hľadá prácu. Zatvorenie hraníc tak môže ovplyvniť poľnohospodárov aj v tomto smere.

Skupina Sanagro reto pripravila súhrn krízových opatrení pre rastlinnú i živočíšnu výrobu, aby eliminovala prípadné problémy. Pracovníkov rozdelila do mikrotímov a ľudí z dojární do malých skupín na jednotlivé zmeny, aby sa zamedzilo ich osobnému kontaktu. Dojičky zároveň nesmú prichádzať do kontaktu s ostatnými zamestnancami. Družstvá tiež zaistili špeciálne provizórne šatne na prezliekanie. Zmeny sa striedajú až po dlhšom časovom odstupe – zaistí sa tak riadne vyvetranie a vydezinfikovanie priestorov.

„Musíme urobiť všetko pre to, aby sme ochránili našich zamestnancov. Na základe akútneho nedostatku ochranných pomôcok aj respirátorov si naši pracovníci z vlastnej iniciatívy ušili rúška,“ uzatvára Tomáš Kohút, generálny riaditeľ skupiny Sanagro.

Sanagro pôsobí na slovenskom trhu od roku 2012 a zameriava sa na oblasť prvovýroby v poľnohospodárstve a na Slovensku patrí medzi najväčších producentov v oblasti rastlinnej výroby. Cieľom spoločnosti Sanagro je obnoviť silu slovenských družstiev. V súčasnosti zamestnáva 280 zamestnancov a zámerom do budúcnosti je vytvárať ďalšie pracovné miesta. Sanagro obhospodaruje takmer 18,8 tisíca hektárov pôdy. Ročne farmy spoločnosti Sanagro vyprodukujú 13,8 milióna litrov kravského mlieka. Počas svojej existencie investovala spoločnosť do modernizácie technológií družstiev jeden milión eur.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #farmári #kvalitné potraviny #obmedzenia #koronavírus