Sledujete v obchode pôvod potravín?

Pandémia koronavírusu zasiahla nákupné správanie a zvyky mnohých Slovákov.

11.06.2020 09:40
potraviny, ceny, nákupy Foto:
Od korony kupujeme viac trvanlivejších potravín a drogistického tovaru.
debata

Podľa aktuálneho prieskumu Slovenskej sporiteľne, každý štvrtý Slovák začal pozorne sledovať pôvod potravín, pričom preferuje domácu výrobu. Tretina ľudí je citlivejšia na ceny a vyhľadáva skôr akciový tovar v obchodoch. Od korony kupujeme viac trvanlivejších potravín a drogistického tovaru.

„Nákupy sa počas korony presunuli skôr do online priestoru. V marci a apríli sme zaznamenali rekordné nárasty online nákupov, či už potravín, drogérie alebo výbavy do domácnosti. Len pri nákupe potravín cez internet sme zaznamenali 123– percentný nárast v uplynulých dvoch mesiacoch. Zaujímavosťou pri online nákupoch je, že doteraz sa Slováci doslova vyhýbali kúpe potravín cez internet. Až súčasná situácia ich prinútila k tomuto kroku. Dve tretiny Slovákov si podľa prieskumu doteraz nevedelo predstaviť, že by si práve jedlo objednávali online. Práve korona zbúrala tieto predsudky a preto očakávame, že v tomto trende budú Slováci pokračovať aj po jej doznení,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Prieskum spoločnosti Kantar pre Slovenskú sporiteľňu na vzorke 1007 respondentov ukázal, že až 80 % Slovákov chce s nadobudnutými nákupnými návykmi počas korony pokračovať aj naďalej, predovšetkým v platení v obchodoch kartou alebo mobilom. „Zhruba polovica opýtaných zistila, že online nákupy šetria čas. Zároveň sú v prípade elektroniky či napríklad oblečenia častokrát výhodnejšie ceny ako v kamenných predajniach. Len sedem percent Slovákov tvrdí, že s online nakupovaním má problém a nepreferuje ho,“ doplnila Buchláková.

Čo ukázal prieskum: Slováci sa už menej zaujímajú o COVID-19 informácie, viac pracujú, viac sa stretávajú s inými, klesá obava z ochorenia, ľudia nakupujú menej trvanlivých tovarov, nakupujú už aj vo väčších obchodoch a menej rozhoduje blízkosť obchodu, cenová citlivosť narastá, nakupujú viac online, využívajú viac internetbanking a platbu kartou a mobilom.

Tretina Slovákov dokonca má lepšiu spotrebiteľskú skúsenosť s online nákupom v porovnaní s nákupom daného tovaru v kamennom obchode. Dve tretiny Slovákov uvádza, že našla práve na online obchodoch výhodnejšie ceny, ktoré sú v týchto časoch pre nich ešte väčšou prioritou ako doteraz. Približne tretina ľudí počas marca a apríla preferovala aj donášky jedla či iných tovarov domov, nakoľko sa obávali priamej nákazy pri nákupoch v obchodoch.

Štyri z desiatich domácností už v marci a apríli pocítili vplyv korona vírusu na príjem, približne tretina takýto pokles očakáva, zatiaľ čo 16 % z nich tvrdí, že na nich nebude mať dopad. Očakávame, že v dôsledku opatrení na zabránenie šírenia vírusu, narušeniu dodávateľsko-odberateľských reťazcov či nízkej úrovni domáceho aj zahraničného dopytu bude úroveň nezamestnanosti rásť ku 8 %, pričom ďalším významným vplyvom na príjem domácností je aj očakávaný pokles reálnych aj nominálnych miezd. Medzi respondentami narastá obava o ekonomické dopady (58 %).Iba necelá tretina ľudí očakáva, že ekonomika sa z tohto šoku zotaví rýchlo.

debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #nakupovanie #pôvod potravín
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy