Pije vaše dieťa v škole mlieko?

Pandémia nového koronavírusu zasiahla aj do programu Školské mlieko. Bez mliečnej desiatej ostalo v tomto školskom roku na Slovensku vyše 300-tisíc detí.

11.11.2020 11:11
dievča, dieťa, mlieko, úsmev Foto:
Keď sa na jar zatvorili školy, prišli slovenskí spracovatelia o možnosť dodávať im mlieko a mliečne výrobky.
debata

Spotrebou mlieka a mliečnych výrobkov sa príliš chváliť nemôžeme. Kým Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča skonzumovať 220 kilogramov na osobu a rok, na Slovensku to za vlaňajšok bolo cca 173 kilogramov.

V Českej republike na rozdiel od nás vyrastá celá mladá generácia na zdravej mliečnej desiatej.
Stanislav Voskár, prezident Slovenského mliekarenského zväzu

„Program Školské mlieko je zameraný na zvyšovanie spotreby mlieka a mliečnych výrobkov u školopovinných detí,“ hovorí Stanislav Voskár, prezident Slovenského mliekarenského zväzu. „Je to program Európskej únie, ktorý vnímame vo viacerých rovinách. Prvá, najdôležitejšia, je, že deti dostávajú kvalitné mliečne výrobky ako základnú zložku zdravej výživy za symbolické ceny, druhá, že si takýmto spôsobom budujú návyk na ich konzumáciu, a nakoniec, podporujú sa tak domáci spracovatelia mlieka,“ vymenúva S. Voskár.

Pozná ho celá Európa

Program Školské mlieko funguje vo všetkých štátoch Európskej únie. Sčasti je financovaný z európskych zdrojov a sčasti z národného rozpočtu členskej krajiny.

„Ročný rozpočet na slovenský program je 2,3 milióna eur, z toho 1,3 milióna z kapitoly Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie a milión z nášho štátneho rozpočtu,“ vysvetľuje S. Voskár. Pripomína, že v porovnaní s Českou republikou investujeme do programu málo. „V Českej republike financuje štát tento program každý rok v prepočte desiatimi miliónmi eur, takže rodičia nemusia platiť ani symbolicky za neochutené mliečne výrobky, napríklad jogurty či mlieko. Takže tam, na rozdiel od nás, vyrastá celá mladá generácia na zdravej mliečnej desiatej, na Slovensku sa mliečny program týka len prihlásených žiakov a študentov.“

Školy ostali bez mlieka

Keď sa na jar zatvorili školy, prišli slovenskí spracovatelia o možnosť dodávať im mlieko a mliečne výrobky. „Mysleli sme si, že po návrate žiakov a študentov do lavíc sa program obnoví. Nič také sa však nestalo,“ tvrdí S. Voskár. Napriek dlhoročnej snahe sa slovenským spracovateľom mlieka nedarí presadiť navýšenie finančnej podpory pre program Školské mlieko zo štátneho rozpočtu.

„Nepodarilo sa dokonca ani presunúť prostriedky, ktoré sa nevyčerpali pre uzavretie škôl od marca do júna, do nového školského roka. Ministerstvo pôdohospodárstva nám oznámilo, že to nie je možné. Celú situáciu navyše skomplikovalo nariadenie vlády, ktoré vstúpilo do platnosti od 1. augusta. Podľa neho sa školské mliečne výrobky, ale ani školské ovocie a zelenina zmluvným žiakom v rámci školského stravovania neposkytujú,“ zdôrazňuje S. Voskár.

V praxi to znamená, že školy, napriek tomu, že sú na to vyčlenené peniaze z európskych i národných zdrojov, sa z programu odhlasujú pre zvýšenú administratívnu záťaž. „Ide o vyše 370-tisíc žiakov,“ upresňuje S. Voskár.

„Diskutujeme s ministerstvom pôdohospodárstva i školstva, s predstaviteľmi Pôdohospodárskej platobnej agentúry i ďalšími zainteresovanými o možných riešeniach. Zatiaľ sa členovia Slovenského mliekarenského zväzu dohodli, že cenu školského mlieka budú uhrádzať oni namiesto žiakov, čiže školy za dodávky nemusia platiť. Slovenské mliekarne tak prispejú na program Školské mlieko sumou 300-tisíc eur. Ide o dočasné riešenie, so zainteresovanými chceme hovoriť aj o možnosti prejsť v školskom roku 2021/2022 na český model programu. V ňom by sme okrem dodávok mliečnych výrobkov chceli presadiť aj cielenú finančnú podporu škôl,“ uzatvára S. Voskár.

Slovenský mliekarenský zväz združuje
14 členov,

ktorí spracovávajú

70 percent
celkovej produkcie mlieka na Slovensku.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #mlieko #kvalitné potraviny