Pečivo a vajcia zdražejú. Môže za to pandémia koronavírusu a vtáčia chrípka

Za vajcia a pekárenské výrobky si v najbližších týždňoch priplatíme. Dôvodom je pretrvávajúca pandémia koronavírusu a vtáčia chrípka.

25.02.2021 08:10
pekár, chlieb Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Náklady na výrobu pekárenských výrobkov zvyšujú aj svetové ceny pšenice. „Už začiatkom tohto roka sme mohli sledovať postupný nárast cien potravín, najmä základných, ako sú práve pekárenské výrobky. Ich cena medzimesačne vzrástla o takmer jedno percento. Aktuálne je v medziročnom porovnaní cena chleba vyššia o viac ako päť centov,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.

Cena pečiva ale aj naďalej porastie aj kvôli následkom pandémie koronavírusu. Pekárom sa totiž navyšovali náklady na protipandemické opatrenia bez kompenzácie zo strany štátu. Slovenskí výrobcovia pečiva a pekárenských výrobkov ohlasujú otváranie dodávateľských zmlúv s obchodnými reťazcami a zvyšovanie odbytových cien.

„Podobná situácia s navyšovaním ceny je aj pri vajciach. Medziročne ich cena vzrástla o takmer šesť percent. Aktuálne kúpite balenie 10-tich vajíčok za 1,47 eura. Na cenu tlačí v súčasnosti vtáčia chrípka, ktorá sa objavila vo viacerých európskych krajinách, najmä v Poľsku. Strata nosníc zasiahla farmárov, ktorí zároveň zápasia s ekonomickými dôsledkami pandémie koronavírusu. Nedostatok vajíčok na trhu by mohol navýšiť ich cenu na úroveň nad 1,55 eura,“ doplnila Buchláková.

Ceny potravín ovplyvňuje najmä úroda, ktorá je závislá od počasia, nákladov na prácu, spracovanie surovín či prepravné a iné náklady. Všeobecne platí, že slabšia úroda znamená následne vyššie ceny. Pri obilí v tomto prípade nie sú dobré vyhliadky. Podľa odhadov Svetového ekonomického fóra by sa mala znížiť produkcia pšenice v tomto roku, čo jej cenu môže zvýšiť o viac ako tretinu.

„Očakávame, že v prípade pečiva a vajec môže zaúradovať ešte akciové obdobie pred Veľkou nocou, čo by mohlo utlmiť navyšovanie ceny. Zároveň tu už nemáme efekt výrazného predzásobovania, ktoré pred rokom tlačilo na vyššie ceny v obchodoch,“ dodala Buchláková.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #euro #chlieb #cena #pečivo #vajcia #koronavírus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy