Radíme: Ako postupovať v prípade dopravnej nehody v zahraničí

Dovolenková sezóna je v plnom prúde a mnoho Slovákov sa kvôli pandémii rozhodlo za relaxom vycestovať radšej vlastným autom. Prinášame preto jednoduchý manuál, ako postupovať, ak sa vám cestou na dovolenku stane dopravná nehoda.

01.08.2021 09:25
debata

Vplyvom pandémie a s tým spojenými obavami sa mnohí Slováci rozhodli stráviť letnú dovolenku doma na Slovensku alebo v okolitých krajinách, kam je jednoduché dostať sa vlastným autom. S vyšším počtom dovolenkárov cestujúcich vlastnou dopravou sa automaticky spája aj vyššia nehodovosť.

„V minulom roku sme z havarijného poistenia zaznamenali škody spôsobené v zahraničí v celkovej hodnote viac ako 2, 3 milióna eur, v tomto roku je to zatiaľ viac ako 1,8 milióna eur. V rámci PZP predstavovali škody spôsobené v zahraničí celkovo približne 5,5 milióna eur, v tomto roku to je už viac ako 3,5 milióna eur,“ hovorí Juraj Páleš,riaditeľ Úseku poistných udalostí poisťovne Generali.

Medzi krajiny, kde dochádza najčastejšie k dopravným kolíziám Slovákov, patrí Česko, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Nemecko či Veľká Británia. Z dovolenkových destinácií to je najmä Taliansko, Francúzsko, Španielsko, Chorvátsko, Slovinsko, ale aj Rumunsko a Turecko.

Ako postupovať v prípade nehody?

Skontrolujte stav spolujazdcov a zabezpečte auto

Ak sa cestou na dovolenku stanete v zahraničí účastníkom dopravnej nehody, ako prvé skontrolujte zdravotný stav vašich spolujazdcov a rovnako tak aj pasažierov vozidla, s ktorým došlo ku kolízii. V prípade potreby poskytnite prvú pomoc a privolajte záchranku. Zároveň umiestnite v dostatočnej vzdialenosti od miesta nehody výstražný trojuholník.

Privolajte políciu

Políciu v zahraničí privolajte vždy, a to aj vtedy, ak to právny poriadok danej krajiny nevyžaduje. Polícii podrobne vysvetlite priebeh a okolnosti nehody. Zároveň je vhodné mať od polície aj doklad, že pri nehode bola. Protokol od polície je potrebný nielen pre poisťovňu, ale aj v prípade, že chcete v ceste pokračovať ďalej s čiastočne poškodeným vozidlom, prípadne prechádzať s ním štátne hranice. Bez protokolu od polície by vás totiž nemuseli pustiť s poškodeným autom cez hranice.

Vyplňte Správu o nehode

Obidvaja účastníci nehody sú povinní vyplniť medzinárodné tlačivo „Správa o nehode“, ktoré má rovnakú formu vo všetkých krajinách EÚ. Správa o nehode obsahuje všetky údaje potrebné na nahlásenie škody v poisťovni. Toto tlačivo poisťovňa odovzdáva ku každej uzavretej poistnej zmluve PZP, prípadne si je ho možné stiahnuť aj na webstránke. Klient by mal toto tlačivo mať vždy so sebou v aute. Snažte sa o to, aby pri nehode aj druhá strana poskytla čo najviac údajov o sebe pre čo najjednoduchšiu identifikáciu, ale aj pre prípad, že by druhá strana neskôr popierala vznik či priebeh nehody. Najdôležitejšie údaje sú názov poisťovne a číslo poistky.

Označte vinníka a poškodeného

Pokiaľ sa s druhým účastníkom dohodnete na zavinení, je tiež vhodné označiť jednotlivých účastníkov ako „vinník“ a „poškodený“.

Ak nerozumiete, nič nepodpisujte

Za žiadnych okolností nepodpisujte žiadne tlačivá, ktoré ste si neprečítali alebo nerozumiete jazyku, v ktorom sú napísané. Nikdy nepodpisujte záznam o nehode, pokiaľ ich časť vyplnil druhý účastník a neroziete, aké údaje uviedol. To isté platí aj o policajnej správe. Ak niečomu v policajnom protokole nerozumiete, tak uveďte v slovenskom jazyku svoj opis nehody a až potom protokol podpíšte,resp. uveďte poznámku, že nerozumiete obsahu, ktorý podpisujete. Pokiaľ nerozumiete jazyku danej krajiny, kontaktujte zastupiteľstvo Slovenskej republiky v tejto krajine a požiadajte o pomoc, resp. tlmočníka. Pokiaľ sa v danom štáte slovenské zastupiteľstvo nenachádza, môžete kontaktovať zastupiteľstvo ktoréhokoľvek iného členského štátu EÚ.

Všetko nafoťte

Je vhodné zhotoviť si podrobnú fotodokumentáciu z miesta nehody. Zdokumentovať si postavenie vozidiel a poškodenia na každom z nich, ale aj veci vo vozidle, ktoré sa poškodili pri dopravnej nehode.

Všetko si poznačte

Poznačte si presný názov policajného útvaru, ktorý nehodu šetril, adresu, telefón a pokiaľ možno aj e-mailovú adresu. Tieto údaje sú potrebné z dôvodu, keby polícia nevydala kópiu policajnej správy, aby poisťovateľ vinníka alebo poškodeného vedel, na koho sa obrátiť so žiadosťou o jej vydanie.

Kontaktujte asistenčné služby

Skontaktujte sa s asistenčnou službou poisťovne. Asistenčná služba vám pomôže s menšou opravou auta priamo na mieste alebo s odťahom nepojazdného do najbližšieho servisu. Ak oprava bude trvať dlhšie, klientom asistenčky zabezpečia a uhradia ubytovanie, resp. im poskytnú náhradné vozidlo alebo inú dopravu, aby mohli pokračovať v ceste. Taktiež uhradia úschovu nepojazdného auta až na 5 dní, resp. zorganizujú jeho repatriáciu späť na Slovensko.

Nahláste škodu do 30 dní

Bez ohľadu na to, či ste nehodu zavinili vy alebo niekto iný, máte povinnosť po návrate na Slovensko oznámiť škodovú udalosť poisťovni, a to do 30 dní od vzniku nehody. Poisťovni treba predložiť aj všetku dokumentáciu, policajnú správu a fotografie z miesta nehody.

debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #nehoda #auto #dopravná nehoda
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy