Teplári radia, ako ušetriť energie cez vianočné sviatky

Jedným z vrcholov vykurovacej sezóny je vianočné obdobie, kedy počas Štedrého dňa spotrebujeme v domácnostiach až o 93 % teplej vody viac, ako v bežný pracovný deň, alebo v sobotu. Rovnako rastie aj spotreba tepla. Tá je vyššia o 7 %.

, 16.12.2021 09:55
radiator, energie, teplo Foto:
Ilustračná fotka
debata (7)

Cez sviatky trávia ľudia väčšinu času doma a zvyšujú sa ich nároky na spotrebu tepla a teplej vody. Aj tento rok sú teplári pripravení na blížiace sa sviatky, aj napriek pandemickej situácii.

Slovenský zväz výrobcov tepla (ďalej len SZVT) ubezpečuje, že výrobcovia, dodávatelia tepla aj pracovníci teplární sú na zvýšený dopyt po teple a teplej vode vopred dobre pripravení. Už od začiatku vykurovacej sezóny sa pripravujú na bezproblémovú a plynulú prevádzku. Aby si odberatelia mohli vychutnať obdobie vianočných sviatkov bez starostí a v teple, dodávatelia tepla vykonali v lete na systémoch centrálneho zásobovania teplom (ďalej len CZT) bežnú údržbu a revízie, prípadne potrebné opravy tepelných zariadení.

Teplári sú pripravení

Predseda predstavenstva SZVT Ing. Stanislav Janiš: „Systémy CZT zabezpečujú svojim spotrebiteľom celkový servis počas celého roka v podobe údržby, obsluhy a kontroly. Všetky povinnosti spojené so zabezpečením dodávky tepla sú v rukách našich teplárov, ktorí zabezpečujú celoročný komfort pre ľudí napojených na CZT. Spotrebitelia si tak môžu vychutnávať teplo domova bez starostí. Za účelom zabezpečenia nepretržitej dodávky tepla počas pracovných dní ale aj sviatkov budeme spotrebiteľom k dispozícii 24 hodín denne. Aj tento rok sa bude v nepretržitých službách starať o bezproblémovú výrobu a dodávku tepla takmer 400 ľudí,“ dodáva predseda predstavenstva SZVT Ing. Stanislav Janiš.

V prípade porúch väčšina systémov CZT využíva moderné riadiace systémy, ktoré v pravidelných intervaloch zbierajú potrebné prevádzkové údaje, ktoré sa 24 hodín denne zobrazujú na dispečerskom pracovisku. Ak teda nastane porucha či odchýlka od požadovaných parametrov dodávky, dokáže dispečer identifikovať problém a okamžite naň zareagovať. „Poruchu vieme odstrániť ešte predtým, než to vôbec odberateľ pocíti, a to je našou prioritou. Ak majú spotrebitelia vlastnú kotolňu, v prípade poruchy musia problém riešiť individuálne, prípadne sa obrátiť na servisného technika určeného pre daný kotol,“ dodáva predseda predstavenstva SZVT Ing. Stanislav Janiš.

Znížte náklady

So spomínanou rastúcou spotrebou tepla v domácnostiach počas sviatkov a samotných Vianoc si ľudia kladú otázku, ako efektívnejšie vykurovať domácnosti tak, aby to nezasiahlo ich peňaženku. Teplári radia nasledovné.

Ako znížiť náklady na spotrebu energie v byte:

  1. Využívajte termostatické ventily.
  2. Jednotlivé miestnosti vykurujte podľa účelu a potreby – využívajte vznikajúce teplo z domácich spotrebičov pri pečení a varení v kuchyni. Pri správnom nastavení termostatickej hlavice tak môžete ušetriť značnú časť nákladov na vykurovanie.
  3. Nastavte termostatickú hlavicu na regulačný stupeň, ktorý zabezpečí optimálnu teplotu v miestnostiach: obývacia izba, detská izba (21°C), kuchyňa (20°C), spálňa (19°C).
  4. V miestnostiach, v ktorých sa počas dňa dlhodobo nezdržiavate, a naopak zas v nočných hodinách, znížte v týchto miestnostiach teplotu.
  5. Nikdy nevypínajte kúrenie úplne. Vykúriť po každodennom odstavení kúrenia miestnosť na normálnu teplotu, je omnoho nákladnejšie.
  6. Nezakrývajte radiátory (záclonami, závesmi), obmedzuje to prúdenie tepla v byte.
  7. Správne vetrajte, aby vám zbytočne neunikalo teplo – najlepšie nárazovo 3 až 5 minút.
  8. Využívajte vonkajšie tepelné zisky zo slnka – stiahnuť rolety/žalúzie počas slnečných dní.
  9. Skontrolujte správne utesnenie okien, vstupných a balkónových dverí. Zabránite tak únikom tepla.
  10. Sledujte svoju spotrebu, je to prvý krok k dosiahnutiu ús­por.
7 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy