Dovolenka so psom: Ako cestovať autom, lietadlom a čo ak pes spôsobí škody?

Domáci miláčikovia sprevádzajú majiteľov takmer všade a sú zvyknutí na cestovanie. Pri ňom je potrebné dodržiavať bezpečnostné zásady pre ochranu zvierat aj chovateľov. Prinášame základný prehľad odporúčaní, ako sa pripraviť na letnú dovolenku so psom.

01.07.2022 18:00
pes Foto:
Ilustračné foto.
debata

Základným dokladom pre psa na cestách do sveta je Európsky pas s potvrdením o vykonaných očkovaniach (pet pas). Súčasťou dokumentácie musí byť meno a adresa majiteľa a číslo čipu, ktorým je pes označený. Samozrejmosťou je aj vodítko a v prípade potreby pevný náhubok. Obojok by mal byť tiež opatrený nielen známkou, ale aj kontaktom na majiteľa pre prípad straty alebo úteku zvieraťa.

Odporúčame tiež nezabudnúť na základnú výbavu pre všetky prípady: dezinfekciu, obväzy, pinzetu na kliešte, teplomer, lieky proti hnačke a nevoľnosti a ďalšie veterinárom predpísané liečivá.

Vždy je potrebné sa vopred informovať, čo je v cieľovej aj tranzitných krajinách pre pobyt psov vyžadované. Napríklad očkovanie je platné až 3 týždne po vykonaní vakcinácie. Odčervenie by zasa malo prebehnúť 5 dní pred odchodom. Informujte sa aj v mieste ubytovania, aké pravidlá pre psov majú a aké poplatky za nich uplatňujú.

Ak sa chcete užiť pobyt prevažne na pláži pri mori, vyberte si miesto vyhradené miestnymi úradmi pre psov. V Európe sú priateľské k psom napríklad Chorvátsko a Taliansko. Ak cestujete mimo krajiny EÚ, obráťte sa včas na Štátnu veterinárnu správu, kde sa dozviete presné a aktuálne informácie. Potrebné informácie o cestovaní so psom možno tiež získať na veľvyslanectve či konzuláte príslušnej krajiny.

Doprava lietadlom

Tento druh dopravného prostriedku dobre zvážte s ohľadom na povahu a kondíciu psa. Spravidla preňho znamená dodatočný stres. Podmienky na prepravu psa sa líšia a vždy záleží na konkrétnej leteckej spoločnosti. Všeobecne platí, že musí byť v uzatvárateľnej prepravke. Malé plemená do váhy 5 kg môžu byť na palube so svojim majiteľom, pričom váha psa spolu s prepravkou nesmie presiahnuť 8 kg. Umiestňujú sa pod sedačku, a tomu musia byť prispôsobené rozmery schránky. Väčšie psy musia byť v nákladovom priestore ako odbavená batožina alebo cargo.

Aj tam sú psy umiestnené do schránky/klietky, ktorú aerolinka spravidla zapožičia. Pred cestou lietadlom je možné podať im pod dohľadom veterinára tlmiace medikamenty, aby lepšie znášali manipuláciu a stres. Väčšinou je obmedzený aj počet zvierat na palube jedného lietadla, a preto sa oplatí hľadať spoj s predstihom.

Doprava autom

Podľa viacerých prieskumov z posledného obdobia asi štvrtina motoristov upevnenie zvieraťa vo vozidle nerieši. Pokiaľ ale zviera v aute počas jazdy riadne nezabezpečíme, v krízových situáciách môže byť ohrozené jeho zdravie alebo aj život. Súčasne je voľne posadený zvierací pasažier, najmä väčší a ťažší, veľkým rizikom aj pre ostatných cestujúcich. V prípade prudkého nárazu sa stáva nebezpečným letiacim telesom a nemusí udalosť prežiť. Pri náraze aj v nižšej rýchlosti je zviera vymrštené vpred takou silou, že sa jeho vlastná hmotnosť mnohonásobne zvýši. Mnoho motoristov tiež nemá problém s tým, keď pes nebezpečne vystrkuje hlavu z okienka.

Malé psie plemená sú mnohí zvyknutí voziť na kolenách. Lenže pri nehode ich nechránia ani bezpečnostné pásy, ani airbagy. V štatistikách nehôd klientov UNIQA je množstvo prípadov, keď voľne dopravovaný malý pes spôsobil nehodu tým, že sa dostal do priestoru pedálov u vodiča alebo rozptýlil jeho pozornosť pohybom na zadnom sedadle.

Medzi povinnosti vodiča preto patrí riadne zabezpečenie dopravovaného zvieraťa. Malé plemená patria do prepravnej schránky, ktorá sa však upevní bezpečnostným pásom, aby sa nemohla hýbať. Aj pre väčšie plemená sú na trhu prepravné boxy, poprípade mreže na oddelenie priestoru za sedadlami.

Psy je možné zabezpečiť aj špeciálne vyrobenými postrojmi s upevneniami, ktoré sa zapínajú podobne ako bezpečnostné pásy. Zvieratá by sa mali fixovať špeciálnymi postrojmi ako na zadných sedadlách auta, tak aj v batožinovom priestore. Optimálne je umiestniť psa do batožinového priestoru v uzavretej prepravke alebo klietke. Počas cesty je treba naplánovať dostatok prestávok a kontrolovať, či psovi nie je nevoľno. Dôležitý je pravidelný pitný režim a pohyb; kŕmiť psa cestou sa príliš neodporúča. Psa nikdy nemožno nechávať zamknutého v aute; hrozí prehriatie a v neznámom prostredí aj stres.

Poistenie

V prípade, že sa chystáte vycestovať so svojim domácim miláčikom, náklady na škody sú poistením kryté do limitu plnenia dojednaného v poistnej zmluve v rámci poistenia zariadenia domácnosti. Poistenie kryje aj náklady spojené so zodpovednosťou za škodu, ktorú spôsobia malé domáce zvieratá (napr. pes, mačka, papagáj, morské prasa, zajac, škrečok a pod.) tretej osobe. Škody spôsobené domácimi zvieratami sú kryté automaticky do limitu plnenia v PZ a toto poistenie môžu klienti využiť aj na cestách. „ Do limitu plnenia sú kryté náklady spojené so zodpovednosťou za škodu, ktorú spôsobí domáci miláčik na zdraví alebo majetku tretej osobe na dovolenke v zahraničí v rámci celého sveta s výnimkou Kanady, USA, Austrálie. V praxi to znamená, že ak Váš pes niekoho pohrýzol, poškodil oblečenie, prípadne poškodil zariadenie v mieste ubytovania, škodu preplatí poisťovňa, pokiaľ máte poistku zariadenia domácnosti,“ vysvetľuje Róbert Koch u oddelenia poistenia majetku UNIQA.

Klienti si veľmi často z tohto druhu poistenia nárokujú plnenie, najčastejšie prípady sa týkajú škôd na zdraví po uhryznutí psom, ide na najmä o poranenia a drobné úrazy, ktoré sa stali následkom pádu po útoku psa. „Takisto evidujeme prípady, keď bolo nutné veterinárne ošetrenie iného zvieraťa, ktoré pohrýzol pes. Veľmi často tiež preplácame napr. drahé oblečenie či športové potreby (bicykel), ktoré boli poškodené následkom napadnutia psom,“ dodáva Koch.

debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #lietadlo #auto #pes #cesta so psom