Na potraviny a bývanie míňajú Slováci zo svojich rozpočtov najviac. „Potraviny im totiž ukrajujú z ich nákladov približne pätinu, v prípade bývania ide dokonca o asi štvrtinu celkových spotrebných výdavkov. Aj preto sú na ich vyššie ceny spotrebitelia citlivejší. Tempo zdražovania v júni zrýchlilo v oblasti potravín aj bývania. Obe tieto oblasti sa vďaka ich mohutnému zastúpeniu v spotrebnom koši podpísali výrazne pod celkový nárast a zrýchlenie spotrebiteľských cien v júni,“ uviedla Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.
Napríklad kým v júni 2021 sme nakúpili potraviny za 100 eur, v júni tohto roka to už bolo 118 eur. V košíkoch sme pritom mali tie isté tovary. Ceny bývania vzrástli oproti minulému roku o 15,5 %. „Dôvodom je nárast cien energií, medziročne o 15,8 %. Drahšie boli naďalej aj stavebné materiály, čo sa odrazilo na medziročne vyššom imputovanom nájomnom až o 18,5 %. Priplácali sme si ale aj za služby súvisiace s bývaním,“ uviedla Sadovská. Ako dodala, zdražovanie pociťujeme aktuálne najmenej v obchodoch s oblečením a obuvou, s júnovým nárastom cien o 3,4 %. Za hotové oblečenie si priplácame 4,3 %, za nové topánky 1,5 %.

Rýchle zdražovanie nie je dobrou správou pre naše peňaženky. Vysoká inflácia nielenže oslabuje reálny rast platov, ale znehodnocuje aj úspory ľudí na účtoch v bankách. Inflácia valcuje úroky na bankových vkladoch už šiesty rok po sebe. Jednou z možností, ako sa z dlhodobého hľadiska dá popasovať s infláciou, je investovať.
Plnú silu rekordnej inflácie pocítili domácnosti najmä pri bežnej spotrebe. „Domácnosti musia počítať s približne stoeurovým navýšením výdavkov pri spotrebe. Vieme pritom, aké ťažké je požiadať o 100-eurové zvýšenie čistého príjmu. No práve k tomu by museli pristúpiť, ak by si chceli udržať životnú úroveň len v oblasti bežných výdavkov,“ tvrdí Peter Gurecka, Partners odborník na osobné financie. Zároveň upozorňuje na rast tzv. pocitovej inflácie, ktorá sa prejavuje najvýraznejšie pri položkách, ktoré nakupujeme opakovane a často. „Pri týchto položkách sme citlivejší a infláciu pociťujeme dvoj- až trojnásobne vyššie oproti skutočným údajom. Potraviny, náklady na bývanie a doprava sú v reálnom živote ťažšie ovplyvniteľné výdavky, ktoré nevieme presunúť do budúcnosti, alebo úplne vyradiť z nášho spotrebného koša. A to je ďalší dôvod, prečo bude pocitová inflácia rásť,“ varuje odborník a vyzýva domácnosti k väčšej ostražitosti pri výdavkoch. „Je to ideálny dôvod na vytvorenie nových finančných návykov, ktoré nám pomôžu v jednotlivých oblastiach finančného života ušetriť,“ upozornil.
Ako dodal, dôchodcovia sú následkom inflácie vystavení viac ako ekonomicky činné obyvateľstvo. "Nárast cien potravín a nákladov na bývanie, môžu u nich spôsobiť skutočný spotrebný šok a teda výrazný nárast bežných životných nákladov. Potraviny a náklady na bývanie pri tejto skupine obyvateľstva tvoria takmer 60 % spotrebných výdavkov, pri ľuďoch s nižším ako priemerným dôchodkom je to dokonca ešte viac,“ uzatvoril Peter Gurecka.