Sú Slováci kávičkári? Štatisti hovoria, že áno. Pijeme jej čoraz viac

Vlani Slováci podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR skonzumovali v priemere až 2,8 kilogramu kávy na osobu. Je to takmer o 8 % viac ako v roku 2020.

01.10.2022 13:38
káva Foto:
Ilustračné foto.
debata

„Dlhodobo sa spotreba kávy na Slovensku pohybuje na úrovni tri kilogramy na obyvateľa. Ide o priemernú spotrebu za posledných desať rokov, pričom najvyššiu spotrebu kávy za toto obdobie dosiahlo Slovensko v roku 2014, a to 3,6 kg na obyvateľa. Najmenej, teda 1,4 kg, kávy skonzumovali obyvatelia Slovenska v roku 1990,“ uviedol riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva úradu Róbert Vlačuha.

Káva je jedným z najviac obľúbených nápojov na svete. Podľa údajov statista.com v rokoch 2020 a 2021 sa na celom svete spotrebovalo viac ako 166,6 milióna vriec kávy, pričom jedno vrece je 60 kg, pri miernom medziročnom náraste o 1,3 %. Európske krajiny patria medzi najväčších konzumentov. V roku 2020 mali podľa odhadu statista.com najväčšiu spotrebu na obyvateľa v Holandsku, a to 8,3 kg.

kava kavičkar Čítajte aj 12 dôvodov, prečo piť kávu

Za 250 gramov praženej kávy sme v roku 2016 v slovenských obchodoch zaplatili v priemere 2,86 eura, vlani to bolo už 3,04 eura. Cena 100-gramového balenia instantnej kávy s kofeínom zostala približne rovnaká, pohybovala sa na úrovni 4,1 eura. Vlani bolo možné objednať si šálku kávy espresso v kaviarňach na Slovensku v priemere za 1,3 eura.

Na Slovensko sa vlani doviezlo 45,1 tisíca ton kávy v hodnote 211 miliónov eur. Medziročne sa dovezený objem zvýšil takmer o 20 % a v porovnaní s päťročným priemerom o vyše 11 %. Najviac kávy dovezenej na Slovensko za posledných päť rokov pochádzalo z Nemecka, Poľska, Českej republiky, Maďarska a Talianska.

kava kavičkar Čítajte aj Odborník na výživu: Škodí káva zdraviu, alebo je to superpotravina?

Celkový vývoz kávy zo Slovenska dosiahol vlani 24,9 tisíca ton, čo predstavovalo takmer 121 milióna eur. Medziročne množstvo vyvezenej kávy kleslo približne o 17 % a v porovnaní s päťročným priemerom bolo nižšie až o vyše pätinu. Krajinou číslo jeden, kam smerovalo v priebehu posledných päť rokov zo Slovenska najviac praženej i nepraženej kávy, bolo Maďarsko, nasledovalo Rakúsko, Česká republika, Poľsko a Rumunsko.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #spotrebiteľ #káva #pitie kávy #spotreba kávy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy