Nedostatky našli v 244 prevádzkach, čo predstavuje 25,5 %. Ide o mierne zlepšenie oproti minulému roku, kedy bol tento pomer 26,6 %.
Najlepšie dopadli okresy Michalovce a Sobrance, kde už druhý rok po sebe Regionálny úrad verejného zdravotníctva nezistil žiadne nedostatky. Rovnako bez nedostatkov boli aj zmrzlinárne v okresoch Bytča a Žilina.
Dobre dopadol aj Žilinský a Bratislavský kraj.
Naopak, nedostatky vo všetkých 13 kontrolovaných prevádzkach našli hygienici v okresoch Zvolen a Krupina.
Najviac nedostatkov našli v Banskobystrickom, v Nitrianskom a v Prešovskom kraji.
Čítajte aj Únia zaregistrovala bardejovský med ako nové chránené označenie pôvoduV čom bol problém najčastejší:
- neodobraté a neodložené vzorky vyrobených zmrzlín na 48 hodín – zistené v 50 prevádzkach,
- nedostatky v prevádzkovej hygiene: napr. nezabezpečená tečúca teplá voda, znečistené mraziace zariadenie na uchovávanie vyrobenej zmrzliny, výskyt hmyzu v prevádzke (vo výrobných priestoroch a v predajnej časti), nezabezpečený záchod a šatňa pre zamestnancov, znečistené podlahy) – zistené v 25 prevádzkach,
- nevedená evidencia o výrobe zmrzliny (s dátumom a hodinou jej výroby), takže nebolo možné overiť dobu predaja zmrzliny najdlhšie 24 hodín po jej zmrazení (23 prevádzok)
- predaj zmrzliny po dobe spotreby (21 prevádzok),
- nezabezpečený kalibrovaný teplomer (17 prevádzok),
- chýbajúca informácia pre zákazníkov o prítomnosti azofarbív alebo alergénov v predávanej zmrzline (v 16 prevádzkach).
Pokrivkávala aj hygiena
Počas kontrol boli v ojedinelých prípadoch zistené aj iné hygienické nedostatky, napríklad
- manipulácia so zmrzlinovými kornútkami bez použitia jednorazových rukavíc alebo iných obalových materiálov brániacich ich kontaminácii,
- nezabezpečenie vhodnej ochrany kornútkov pred kontamináciou,
- uchovávanie porciovacieho náradia v nádobke so stojatou vodou,
- používanie surovín a potravín na výrobu zmrzliny po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti, (napr. mrazené ovocie, zmes na výrobu zmrzliny, arómy, polevy, kornútky),
- nevhodné skladovanie surovín a potravín určených na výrobu zmrzlín (napr. v šatni zamestnancov uložené priamo na podlahe),
- nevedená evidencia o nameraných teplotách v chladiacich a mraziacich zariadeniach,
- zamestnanci bez odbornej a zdravotnej spôsobilosti a podobne.
Čo ukázali laboratórne výsledky
Okrem kontrol priamo v mieste robia hygienici aj laboratórne kontroly odobratých vzoriek zmrzliny. Počas leta vyšetrili 1955 vzoriek zmrzliny.
Z tohto počtu nevyhovelo 271 (13,9 %) vzoriek. Laboratórne sa v nich potvrdilo prekročenie najvyšších prípustných množstiev patogénnych mikroorganizmov, a to baktérií z čeľade Enterobacteriaceae (122 vzoriek), kvasiniek (117 vzoriek), koliformných baktérií (66 vzoriek), ale napríklad aj plesní (24 vzoriek) či stafylokokov (12).
Chemickej analýze podrobili 930 vzoriek zmrzliny. Z nich nevyhovelo 16 vzoriek (1,7 %). Tento ukazovateľ má klesajúci trend. Napríklad v roku 2015 to bolo až 12 %, v roku 2016 už 8 % vzoriek zmrzliny a v roku 2021 nevyhovelo 2,2 % vzoriek zmrzliny.
Všetkých 16 vzoriek zmrzliny nevyhovelo pre použitie farbív nepovolených pri výrobe zmrzliny – E 104, E 110 a E 124. Použitie farbív Chinolínová žltá (E 104), Žltá SY FCF/pomarančovožltá S (E 110), Ponceau 4R, košenilová červená A (E 124) nie je v zmrzlinách povolené podľa európskeho nariadenia.
Počas kontrol hygienici odobrali spolu 732 sterov z pracovných plôch, odevov a rúk zamestnancov, z ktorých bolo 123 (16,8 %) nevyhovujúcich.
Patogény sa našli napríklad na porciovacom náradí na zmrzlinu, v nádobách, či výrobníkoch zmrzliny. Na rukách zamestnancov sa vo viacerých prípadoch našli stafylokoky či klebsiely.
Hygienici rozdávali aj pokuty
- Za nedostatky uložili hygienici na mieste spolu 159 pokút v celkovej sume 13 650 eur.
- Najviac a v najvyššej celkovej sume v Nitrianskom kraji – 49 pokút v celkovej sume 4 786 eur.
Zároveň bolo začatých 25 správnych konaní vo veci uloženia pokuty, predpokladaná suma je 12 300 eur.
- Najviac správnych konaní bolo začatých v Prešovskom kraji, kde boli zistené závažnejšie hygienické nedostatky v kontrolovaných prevádzkach.
Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR a regionálne úrady verejného zdravotníctva