Jej účinky už poznali a využívali Indiáni. Jedli nielen jej plody, ale aj listy a semienka. Tieto časti tekvice pôsobia ako afrodiziakum a majú diuretické účinky.
Jej využitie bolo ale všestranné. Používala sa napríklad na výrobu riadu – slúžila ako taniere a nádoby na uskladnenie jedla. V južných oblastiach Slovenska ju vinári používali ako hever na vyťahovanie vína zo sudov.
Tekvica pozostáva z 90% vody a je nízkokalorická. Je to plodová zelenina, ktorej príbuzní sú melón či uhorka a botanicky je považovaná za „najväčšiu bobuľu na svete“. Poznáme 850 tekvicových druhov, z nich nie všetky sú jedlé. Môžu mať červenú, oranžovú, zelenú, modrú alebo čiernu farbu a môžu byť guľaté oválne, alebo „fľašovité“.
Najklasickejšou a najznámejšou, mimoriadne obľúbenou a chutnou je tekvica hokkaido . Málokto však tuší, že má mnohé zdravotné benefity a je veľmi bohatým zdrojom množstva živín. Okrem vitamínov A,B,C a E obsahujú minerálne látky ako sú draslík, horčík, vápnik, železo, zinok, fosfor a meď.
Môžeme ju považovať za jesenný zázrak, ak prirátame aj kyselinu listovú, betakarotén a ďalšie antioxidanty. Zdravými a prospešnými pre organizmus sú aj tekvicové semienka. „Sú skvelým zdrojom mononenasýtených mastných kyselín, selénu, zinku, ale aj tryptofánu, ktorý vplýva na hladinu serotonínu“, hovorí Mgr. Zuzana Klinčáková z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave. Označuje sa ako prírodné antidepresívum.
Tekvicové semienka majú veľa pozitívnych benefitov na ľudský organizmus ako je:
- zníženie cholesterolu,
- udržujú hladinu cukru v krvi,
- zlepšujú kondíciu močového mechúra a prostaty,
- chránia kosti, črevá a zlepšujú kvalitu spánku.
Olej, ktorý sa získava z tekvicových semien posilňuje imunitný systém.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Tekvicová polievka s datľovým pyré podľa Miroslava Buľovského na Varecha.sk