Chcete si vychutnať veľkonočné sviatky? Potraviny skladujte správne a pamätajte, že šunka do alobalu nepatrí. Prečo?

Ak si chcete vychutnať veľkonočné dobroty, dbajte na výber kvalitných potravín, ale aj na správne balenie a skladovanie jedál. Poznáte základné zásady?

06.04.2023 10:32
Veľká noc vo svete - niekde sa šibe, inde... Foto:
debata

K najtradičnejším veľkonočným pochúťkam patrí šunka, klobásy, údené mäso, vajíčka i rôzne zákusky a koláče. Nie všetky dobroty sa zjedia naraz, je dobré vedieť, ako môžete správne zabaliť a uskladniť zvyšky.

oko strava jedlo oci Čítajte aj Slovenskí vedci: To isté jedlo vizuálne podávané inak dokáže vyvolať úplne rozdielne emócie

Prísne testy na plasty

Jedným z najpopulárnejších obalov v domácnosti sú plastové nádoby. Môžete do nich zabaliť rôzne typy potravín za rôznych podmienok, výrobca garantuje účel použitia.

„Všetky plastové materiály a predmety sa pred použitím testujú na konkrétne podmienky podľa štandardných postupov, takže sú zdravotne bezpečné. Pri testovaní sa pritom zohľadňujú najhoršie podmienky, ktoré môžu v bežnej praxi nastať, konkrétne použitie testovaného materiálu a predmetu aj to, či sa bude používať jednorazovo alebo opakovane,“ radí Milada Syčová, vedúca Národného referenčného centra pre materiály prichádzajúce do kontaktu s potravinami Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade.

"Plastové obaly sa testujú na rôzne typy potravín – kyslé, mlieko a mliečne výrobky, suché i tukové a sleduje sa čas i teplota testovania. Prečítajte si vždy písomnú inštrukciu o správnom používaní plastového obalu a rešpektujte odporúčania výrobcu. Správnym používaním sa ochránite pred možnou migráciou chemických látok,“ dodala.

grécky šalát, olivový olej, stredomorská strava, olivy Čítajte aj Stredomorská strava môže znížiť riziko demencie o štvrtinu, naznačuje štúdia

Šunka do alobalu nepatrí

Ilustračné foto. Foto: SHUTTERSTOCK
šunka Ilustračné foto.

Pri balení zvyškov jedál sa nespoliehajte príliš na polystyrénové obaly. "Tie sú určené na jednorazové použitie. Riziko migrácie z týchto obalov do potravín je síce nízke, no jedlá v nich radšej nenechávajte dlhšie ako štyri hodiny a ani ich nepoužívajte opakovane. Na čas prihliadajte i pri používaní alobalu. Je určený len na krátkodobý priamy kontakt s potravinami, najviac štyri hodiny, pričom hlavne kyslé a veľmi osolené jedlá by ste doňho nemali vôbec baliť. Typické veľkonočné jedlá – majonézový šalát, salámy, klobásy, ani údené mäso doňho rozhodne nepatria,“ uvádza odborníčka. Radí tiež nepoužívať opakovane kelímky a nádoby, v ktorých už boli balené potraviny.

vitamín B12, mäso, ryby, vajcia. Čítajte aj Nie ste fanúšikom mäsa? Na čo by ste pri jeho vylúčení z jedálnička nemali zabúdať...

Pozor na čas a teplotu

Okrem balenia je pre uchovanie výživových hodnôt jedál dôležitý aj čas a teplota. Zvyšky pečeného, vareného, duseného, či vysmážaného mäsa vcelku môžete pri teplote 0°C až 4°C uchovávať najviac 24 hodín.

Mäsové či syrové nárezy a obložené misy vydržia pri rovnakej teplote 24 hodín, ak ich necháte pri 5°C až 8°C zjedzte ich najneskôr do dvanástich hodín. Menej času máte na skonzumovanie šalátov, či už zeleninových, ovocných, strukovinových alebo rybacích. Pri teplote 0°C až 4°C vydržia dvanásť hodín, pri 5°C až 8°C iba šesť hodín. Čas a teplota sú dôležité i pri sladkých dobrotách, krémové zákusky a šľahačka vydržia pri teplote do 4°C 24 hodín, pri 5°C až 8°C len dvanásť hodín.

Vajíčka, najtypickejší symbol Veľkej noci, majú trvanlivosť 28 dní od znesenia. Pred použitím ich neumývajte, ušpinené iba utrite čistou handričkou. Pokrmy s vajíčkami dôkladne tepelne spracujte.

Pri nakupovaní majte na pamäti, že potraviny po uplynutí dátumu spotreby a dátumu minimálnej trvanlivosti sa nesmú predávať.

Zdroj: uvzsr.sk

debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #šunka #alobal #uskladnenie potravín #plastové obaly