Zdravotníci upozorňujú na nebezpečné kozmetické výrobky. Sú medzi nimi aj Dove, Garnier či Palmolive

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na viacero nebezpečných kozmetických výrobkov.

24.04.2023 15:52
debata (2)

Do systému Safety Gate Rapex (systém EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch) ich nahlásili kontrolné orgány v Taliansku a v Rumunsku. Informoval o tom Marek Eliáš z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Ide o produkty, ktoré obsahujú zakázanú látku Butylphenyl Methylpropional. Sú medzi nimi Eterna toaletná voda pre ženy, toaletná voda pre ženy značky Fragancias Mais, S.L., značky Real time a značky Rosas Blancas, ako aj toaletná voda Perfume D'andel.

Nahlásené je aj tekuté mydlo na ruky značiek Dove a Protex, kondicionér na vlasy Garnier, šampón Palmolive, šampón s keratínom značky Hydra viva a telový sprej pre ženy Spormax. Spomínanú látku obsahujú aj sprejový dezodorant značiek Intesa, Hydra viva a Malizia, lak na vlasy značky Splend'Or a krém na tvár Clinians. Nahlásené sú aj parfum pre mužov Silvana a viaceré parfumy pre mužov a ženy Jfenzi.

Úrad upozorňuje aj na kozmetické súpravy pre ženy Lily of The Valley a Cool Star, ako aj sady pre mužov Metalic Green a Metalic Grey.

V systéme Rapex nahlásili aj hennu, farba na obočie značky Revers Cosmetics. Podľa zoznamu zložiek obsahuje látku p-Phenylenediamine (PPD), čo je v rozpore s európskymi nariadeniami.

Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje, že ide o silný kožný senzibilizátor, ktorý môže vyvolať alergickú kontaktnú dermatitídu.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #kozmetika #kozmetické výrobky