Ako používať PET fľaše. Škodí zdraviu ich opakované využitie?

Uvoľňujú sa z PET fliaš do nápojov škodlivé látky, ak ich necháte na slnku? Odborníčka hovorí, že sú vyrábané tak, aby pri bežných, ale ani extrémnych podmienkach skladovania neuvoľňovali látky, ktoré by mohli ohroziť zdravie alebo vplývať na zloženie nápojov.

28.04.2023 12:35
PET fľaša, plast, obal Foto:
Ilustračné foto.
debata

Ak sa pri výrobe PET fliaš dodržiava správny proces výroby, skladovania, distribúcie a používania, nehrozí, že by mohli poškodiť zdravie. "Balené vody sa pri preprave a skladovaní musia chrániť pred priamym slnečným svetlom,“ uviedla Milada Syčová z Národného referenčného laboratória pre materiály prichádzajúce do kontaktu s potravinami Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Poprade.

žihľava Čítajte aj Ak si myslíte, že je to len burina, mýlite sa. Je plná vitamínov, minerálov, pomáha obličkám, ale aj ľuďom s reumou či cukrovkárom...

"PET fľaše sú navrhnuté na dlhodobé skladovanie pri izbovej teplote do 40 stupňov Celzia alebo nižšej, vrátane zohriatia na teplotu najviac 70 stupňov počas maximálne dvoch hodín. Najviac, na 100 stupňov Celzia, sa môžu zohriať maximálne 15 minút. Takto definovaný rozsah je daný platnou legislatívou na základe fyzikálnych znalostí odohrávajúcich sa v plastoch. V týchto časových a teplotných intervaloch nedochádza k migrácii látok,“ povedala Syčová.

rastlinna strava Čítajte aj Rastlinnej strave prichádza na chuť čoraz viac Slovákov. Mnohí ale naďalej jedia mäso každý deň

PET fľaše sa môžu vyrábať len z materiálov uvedených v nariadení Európskej komisie z roku 2011. "Pretrváva mýtus, že z PET fliaš sa uvoľňuje bisfenol A, pri ich výrobe sa však táto látka nikdy nepoužívala,“ zdôrazňuje odborníčka.

Pripomína zároveň, že PET fľaša je jednorazový obalový materiál a nemá sa opätovne napĺňať.

Zdroj: uvzsr.sk

debata chyba
Viac na túto tému: #zdravie #plastové flaše #plasty #PET flaše