Na železniciach sú obmedzenia, za viaceré vlaky jazdia autobusy. Ktorých tratí sa to týka?

Vo viacerých regiónoch vlaky nepremávajú, cestujúci sú odkázaní na náhradnú autobusovú dopravu. Kratšie výluky sú od začiatku týždňa napríklad v okolí Podbrezovej, Handlovej, Čadce aj Dolného Kubína.

04.03.2024 12:35 , aktualizované: 14:20
Vlak / Železnica / Foto: ,
Ilustračné foto
debata

Železničnú dopravu na Slovensku obmedzujú výluky aj tento týždeň. Okrem dlhšieho pozastavenia vlakov medzi Strážskym a Michalovcami pre ďalšiu fázu elektrifikácie trate Bánovce nad Ondavou – Humenné a na medzištátnej linke Bratislava Hlavná stanica – Marchegg – Viedeň z dôvodu začiatku rekonštrukcie a elektrifikácie úseku z Devínskej Novej Vsi po hranicu s Rakúskom sú kratšie výpadky na viacerých úsekoch v rôznych regiónoch. Týka sa to napríklad horného Ponitria, Horehronia, Kysúc či Oravy. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) tam v týchto dňoch za dotknuté spoje zaviedla náhradnú autobusovú dopravu.

Na úseku Dubová – Podbrezová pre úpravu infraštruktúry 4. a 5. marca vypadli dopoludnia a krátko popoludní počas 1,5 hodiny tri vlaky. Jeden zrýchlený na linke Banská Bystrica – Margecany a dva osobné z Brezna do Banskej Bystrice. Autobusy ich nahradili na trase Dubová – Predajná – Lopej – Podbrezová a späť. „Predpokladané meškanie vlakov dotknutých výlukou môže byť 10 minút. V prípade väčšieho meškania nie je zaručené čakanie prípojných vlakov,“ informovala na portáli v rámci mimoriadností na železniciach ZSSK. Traťový úsek Dubová – Podbrezová má osem kilometrov, je súčasťou trate Banská Bystrica – Červená Skala dlhej 86 kilometrov.

Výluka sa v pondelok a stredu na úseku Chrenovec – Handlová týka štyroch osobných vlakov premávajúcich medzi Vrútkami a Prievidzou. Obmedzenie trvá od rána necelé tri hodiny. Vlaky môžu podľa železničiarov v tomto prípade meškať približne 15 minút. Cestujúci môžu využiť náhradnú autobusovú dopravu z Handlovej cez Ráztočno a Jalovec do Chrenovca a opačne. Desaťkilometrový úsek Chrenovec – Handlová je na 37-kilometrovej trati Prievidza – Horná Štubňa.

Desať osobných vlakov nepremáva od pondelka do utorka na úseku Čadca – Turzovka od rána zhruba šesť a pol hodiny. Z Čadce do Turzovky nejde päť spojov a opačne rovnako. Z dôvodu výluky je avizované orientačne 15-minútové oneskorenie vlakov. Náhradné autobusy jazdia po trase Raková – Staškov, zastávka – Staškov – Podvysoká – Turzovka a späť.Úsek Čadca – Turzovka je dlhý 14 kilometrov, celá trať Čadca – Makov má 26 kilometrov.

Od pondelka do stredy sú obmedzenia aj na oravskej železnici v úseku Kraľovany – Dolný Kubín. Od rána počas 4,5 hodiny tam nepremáva šesť spojov v oboch smeroch. Náhradná doprava premáva z Kraľovian do Dolného Kubína cez Pármicu, Istebné, Veličnú a Dolný Kubín, zastávka a opačne. Úsek Kraľovany – Dolný Kubín meria 17 kilometrov, trať Kraľovany – Trstená 56 kilometrov.

Železničná doprava je od pondelka do štvrtka tohto týždňa obmedzená aj na východe Slovenska na traťovom úseku Košice – Moldava nad Bodvou mesto. Počas viac ako ôsmich hodín denne od rána do popoludnia tam nejazdia viaceré vlaky. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) informovala, že za ne nasadila náhradnú autobusovú dopravu, pričom dôvodom plánovanej výluky je úprava infraštruktúry. Dotknuté vlaky môžu mať podľa národného osobného dopravcu meškanie približne 25 minút, pri väčšom meškaní nie je zaručené čakanie prípojných vlakov.

Autobusy jazdia 4. až 7. marca na úseku Veľká Ida – Moldava nad Bodvou mesto za desať osobných vlakov v oboch smeroch. Ide o spoje premávajúce medzi Košicami a Moldavou nad Bodvou. Z Veľkej Idy do Moldavy nad Bodvou má výlukou dotknutých päť spojov odchod bežne každé dve hodiny od 8:45 do 16:45, z Moldavy nad Bodvou mesto opačne odchádza päť spojov v rovnakom intervale od 9:14 do 17:14. Cesta osobným vlakom z Veľkej Idy do Moldavy nad Bodvou mesto podľa cestovného poriadku trvá 19 minút, opačne 24 minút.

Obmedzenie na úseku Košice – Moldava nad Bodvou v týchto dňoch platí aj pre osem rýchlikov Gemeran jazdiacich na linke medzi Zvolenom a Košicami. Týka sa to štyroch spojov s odchodmi z Moldavy nad Bodvou do Košíc o 8:19, 12:19, 14:19 a 16:19, ako aj štyroch spojov odchádzajúcich z Košíc do Zvolena o 9:22, 13:22, 15:22 a 17:22. Rýchlik zvládne trasu medzi Košicami a Moldavou nad Bodvou mesto, ak nemešká, za 24 minút, opačne o minútu dlhšie.

Náhradná autobusová doprava za spomínané vlaky funguje na trase Košice – Veľká Ida – Cestice – Čečejovce – Mokrance – Moldava nad Bodvou – Moldava nad Bodvou mesto a späť. Úsek Košice – Moldava nad Bodvou má 31 kilometrov, úsek Veľká Ida – Moldava nad Bodvou mesto 14 kilometrov – sú súčasťou trate Zvolen osobná stanica – Lučenec – Rožňava – Košice v dĺžke 230 kilometrov.

Krátka výluka na tejto druhej najdlhšej slovenskej železničnej trati bude v piatok 8. marca aj na 9-kilometrovom úseku Turňa nad Bodvou – Hrhov. Dva rýchliky Gemeran na tomto úseku Turňa nad Bodvou 9:53 – Hrhov 10:03 a Hrhov 12:01 – Turňa nad Bodvou 12:11 nahradí autobusová doprava. V tomto prípade je ohlásené predpokladané meškanie dotknutých rýchlikov asi 15 minút.

Informácie o aktuálnych výlukách a iných obmedzeniach na železniciach sú zverejnené na stránke železníc.

debata chyba
Viac na túto tému: #vlaky #obmedzenie dopravy #náhradná doprava