Vyrobené na Slovensku ešte nemusí byť slovenské. Ktoré potraviny sú naozaj také?

Prieskumy spotrebiteľského správania ukazujú, že takmer tri štvrtiny slovenských spotrebiteľov nakupujú slovenské výrobky a považujú ich za najkvalitnejšie. Na rýchlu orientáciu pri nákupe slúži logo odkazujúce na domáci pôvod výrobku.

24.06.2024 09:00
košík, nákup, slovensko Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Či už nakupujeme potraviny, nábytok, pánsky oblek, školské pomôcky, alebo šperky, krajina pôvodu výrobku nám nie je ľahostajná. Väčšina Slovákov považuje domáce výrobky za kvalitné a často sme ochotní si za ne aj priplatiť. Vo všeobecnosti u nás prevláda presvedčenie, že s vyššou cenou ide v prípade slovenských výrobkov ruka v ruke lepšia kvalita. Keď sa chceme pri nákupe rýchlo zorientovať v informáciách o výrobku, práve na krajinu pôvodu odkazuje špeciálne logo. Iniciatíva s názvom Vyrobené na Slovensku vznikla v roku 2003, keď bol zároveň predstavený spôsob označovania výrobkov vyrobených na Slovensku tematickým logom. Cieľom iniciatívy a označovania výrobkov je podporiť predaj produktov vyrobených na Slovensku. Logo umiestnené vedľa čiarového kódu spotrebiteľovi jasne, rýchlo a jednoducho sprostredkuje informáciu o krajine výroby konkrétneho výrobku.

Na pôvode záleží

Prieskumy spotrebiteľského správania dlhodobo ukazujú, že spomedzi všetkých vyhľadávaných informácií na obaloch výrobkov je práve krajina pôvodu tá najdôležitejšia (až pre 8 spotrebiteľov z 10). Za posledné roky sa zvýšil aj počet zákazníkov, ktorí nakupujú slovenské potraviny, pokiaľ majú na výber. Rovnaký počet (takmer 70 percent) ich považuje za najkvalitnejšie. Keďže mnoho slovenských výrobkov si našlo miesto aj na zahraničných trhoch, logo označujúce krajinu pôvodu Slovensko bolo už modernizované a vznikla aj jeho cudzojazyčná verzia.

Ako sa v tom vyznať?

Slovenská potravina: Takto je možné označiť potravinu, ak najmenej 75 % surovín a prísad z celkového množstva použitých na jej výrobu pochádza zo Slovenskej republiky a všetky fázy jej výrobného procesu sa uskutočňujú v Slovenskej republike.

Vyrobené na Slovensku: Takto je možné označiť potraviny, pokiaľ všetky fázy jej výrobného procesu sa uskutočňujú v Slovenskej republike. Na výrobu týchto potravín možno použiť suroviny a prísady, ktoré neboli vypestované alebo zberané v Slovenskej republike, alebo neboli cielene získané zo zvierat chovaných alebo zabitých chovaných zvierat v Slovenskej republike. Suroviny v hocijakej forme teda nemusia pochádzať zo Slovenska.

Krajina pôvodu: Slovensko: za krajinu pôvodu tovaru považuje krajina, kde sa vykonalo jeho posledné, podstatné a hospodársky odôvodnené zušľachtenie alebo prepracovanie, a to v podnikoch vybavených na tento účel, ktorého výsledkom je nový výrobok alebo ktoré predstavuje dôležitý stupeň výroby. Nevyžaduje sa, aby suroviny pochádzali zo Slovenska. Na rozdiel od „Vyrobené na Slovensku“ sa však nevyžaduje, aby sa všetky fázy výrobného procesu uskutočnili v Slovenskej republike, podstatné je, aby sa tu uskutočnilo, posledné podstatné a hospodársky odôvodnené zušľachtenie (čiže spracovanie) potraviny.

Príklad podvodného e-shopu. Čítajte viac Nakupujete cez internet? Rozpoznáte podozrivé obchody? Pozrite si zoznam podvodných e-shopov

Používanie má pravidlá

Logo Vyrobené na Slovensku je chránené autorským zákonom a používať ho môžu len spoločnosti, ktoré vykonávajú výrobnú činnosť na území SR, sú registrované v združení GS1 Slovakia a majú združením schválenú žiadosť o používanie loga na konkrétnych výrobkoch. Po splnení týchto podmienok sa právo poskytuje zadarmo. Keď je používanie loga schválené, výrobca ho zahrnie do grafiky výrobku. Je potrebné dodržiavať dizajn manuál a medzinárodnú normu, ktorá špecifikuje čiarový kód EAN. Medzi čiarovým kódom a logom musí byť dodržaný voľný priestor – tzv. svetlý okraj, aby sa čiarový kód dal skenovať. Logo sa schvaľuje na výrobok, nie na výrobcu. Pokiaľ chce teda jeden výrobca používať logo napríklad na piatich svojich výrobkoch, musí podať päť žiadostí o používanie loga.

Vyrobené na Slovensku ešte neznamená, že ide o slovenskú potravinu, pretože suroviny nemusia pochádzať zo Slovenska.

Na Slovensko odkazujú slová aj obrázky

Pokiaľ ide o potraviny, Potravinárska komora Slovenska upozorňuje, že spotrebitelia môžu na obaloch výrobkov nájsť rôzne označenia, ktoré vyjadrujú určitú spojitosť potraviny so Slovenskou republikou, a to napríklad výrazmi: Slovenská potravina, Vyrobené na Slovensku alebo Krajina pôvodu: Slovenská republika. Nemusia to byť len slovne vyjadrené výrazy, informáciu môže sprostredkovať aj použitie slovenskej vlajky, prípadne slovenského znaku. Uvedené výrazy však nemajú rovnaký význam.

Označovanie je dobrovoľné

ňOznačenie krajiny pôvodu potraviny nie je povinným údajom na potravinách. Označenie potraviny vyššie uvedenými výrazmi je teda na dobrovoľnej báze. Povinné označenie krajiny pôvodu sa v zmysle príslušnej európskej legislatívy vyžaduje len pri označení medu, hovädzieho mäsa, mäsa zo svíň, oviec, kôz a hydiny, čerstvého ovocia a zeleniny a pri olivovom oleji.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #slovenské potraviny #vyrobené na Slovensku #kvalitné potraviny