Nabíjate elektrokolobežku doma? Toto musíte robiť, aby vám nevybuchla

Prednedávnom otriasol Vansovou ulicou v Trenčíne výbuch, ktorý spôsobila elektrická kolobežka. Byt, v ktorom sa kolobežka v čase výbuchu nabíjala, bol značne poškodený, škoda sa ráta v tisícoch eur. Pri kúpe kolobežky zabúdame na jeden dôležitý parameter.

01.07.2024 12:30
kolobežka, žena, mladá žena Foto:
Ilustračné foto.
debata (10)

Elektrické kolobežky, podobne ako elektroautá, predstavujú riziko výbuchu. Kým pri kúpe áut sú ľudia obozretnejší, elektrické kolobežky nakupujú alebo si požičiavajú pomerne často. Elektrokolobežky sú príjemným a praktickým spôsobom dopravy najmä v mestách. Väčšina užívateľov kolobežiek ich nabíja doma a to môže spôsobiť veľké problémy. Preto je pri výbere elektrickej kolobežky dôležitý nielen jej výzor a výkon, ale aj parameter, o ktorý sa väčšina vôbec nezaujíma. Práve ten je z hľadiska bezpečnosti kľúčový.

Bezpečnosť batérie je nám ukradnutá

Ako sa o bezpečnosť zaujímajú Slováci pri kúpe elektrokolobežiek a čo radí expert na likvidáciu poistných udalostí? Elektrické kolobežky sa stali obľúbeným dopravným prostriedkom a sú súčasťou mnohých domácností. Či sa ich majitelia zaujímajú pri kúpe o bezpečnostné pokyny a o to, ako správne zaobchádzať s lítium-iónovou batériou v elektrokolobežke, je už otázne. „V rámci predaja elektrokolobežiek v súčasnosti neevidujeme výrazný záujem zákazníkov o hlbšie informácie o lítium-iónových batériách a starostlivosti o ne. Zaujíma ich skôr ich celkový výkon a dojazd kolobežky alebo sa dopytujú na životnosť batérie,“ uvádza Ivana Domagalová, segment manažérka e-commerce v spoločnosti Muziker.sk.

Návody treba čítať

V návode na použitie kolobežky nájde zákazník informácie o technických špecifikáciách, bezpečnostných upozorneniach, správnom nastavení, používaní a údržbe elektrickej kolobežky. „V prvom rade je odporúčané, aby si zákazníci dôkladne prečítali všetky bezpečnostné pokyny pred použitím kolobežky. Dôraz sa kladie na nosenie prilby a vhodného ochranného oblečenia počas jazdy. Výrobca tiež upozorňuje na to, že kolobežka by nemala byť preťažovaná a je potrebné dodržiavať stanovenú maximálnu rýchlosť. Tiež je zdôraznená dôležitosť pravidelnej kontroly technického stavu kolobežky, aby bola zaručená jej bezpečná prevádzka,“ pripomína detaily bezpečnosti Ivana Domagalová.

košík, nákup, slovensko Čítajte viac Vyrobené na Slovensku ešte nemusí byť slovenské. Ktoré potraviny sú naozaj také?

Vzťahuje sa na kolobežku poistenie?

Škody na majetku spôsobené výbuchom elektrickej kolobežky posudzuje poisťovňa podľa dohodnutých zmluvných poistných podmienok. „Súčasťou poistených domácnosti sú elektronické zariadenia, ktoré obsahujú batérie rôznych kapacít. Sú to napríklad akumulátorové vŕtačky, holiace strojčeky, mobily, tablety, ale aj zariadenia s batériou väčšej kapacity teda elektrobicykle, elektrokolobežky,“ potvrdzuje Pavol Ondruška, riaditeľ úseku likvidácie poistných udalostí PREMIUM Poisťovne. Poistenie sa teda vzťahuje aj na elektrokolobežku a v rámci poistenia zodpovednosti aj na škody spôsobené tretím osobám činnosťou súvisiacou s jej vlastníctvom a používaním.

Batérie sú citlivé

„Keďže elektrokolobežky ľudia bežne nabíjajú v domácnosti zo štandardnej zásuvky, je potrebné dbať na bezpečnosť a dodržiavať pokyny výrobcu uvedené v návode na používanie. Elektrické batérie sú pomerne citlivé a zlé zaobchádzanie s nimi môže viesť k ich trvalému poškodeniu ako napríklad preťaženiu, ktoré znižuje ich životnosť, či poškodeniu, ktoré môže spôsobiť ich poruchu, vznietenie či výbuch. Výbuch je bežne poistiteľné riziko definované v rámci poistných podmienok. Vznietenie či výbuch batérie hrozí ktorémukoľvek zariadeniu v domácnosti, ktoré batériu obsahuje,“ upozorňuje odborník.

Veci, ktoré netreba zanedbať

Pavol Ondruška ďalej upozorňuje: „Uvedené zariadenia vždy treba používať v zmysle pokynov výrobcu. V prvom rade treba dbať na používanie originálnej nabíjačky pre daný model, neprebíjať batériu a z dôvodu bezpečnosti ako aj predĺženia životnosti odpojiť kolobežku od elektrickej siete čo najskôr po dobití. Hoci je elektrokolobežka v domácnosti poistená, aj riziká spojené s jej vlastníctvom a používaním, treba dbať na jej bezpečnú prevádzku. Pretože poruchou akejkoľvek batérie v rámci domácnosti môže prísť k požiaru, výbuchu a veľkým škodám na vlastnom a cudzom majetku.“

Elektrické sú na ústupe

Podľa Ivany Domagalovej záujem o elektrické kolobežky postupne klesá. „Popularita elektrokolobežiek u nás v posledných dvoch rokoch klesá. Pravdepodobne je to kvôli nárastu záujmu o jednokolky, ktoré sú pre zákazníkov novinkou a atraktívnejšou alternatívou,“ opisuje trend odborníčka zo spoločnosti Muziker.sk. „Obľúbenosť elektrokolobežiek a bežných kolobežiek je rovnaká. Elektrické kolobežky oslovujú tých, ktorí preferujú pohodlie a rýchlosť, zatiaľ čo bežné kolobežky si získavajú priaznivcov svojou jednoduchosťou, nižšou cenou a možnosťou aktívneho pohybu.“

Slovníček poisťovacích pojmov – čo hovorí poistka

Výbuch: náhly ničivý prejav tlakovej sily vzniknutej v dôsledku rozpínavosti plynov alebo pary. Za výbuch tlakovej nádoby so stlačeným plynom alebo parou (kotol, potrubie a podobne) sa považuje náhle roztrhnutie jej stien v takom rozsahu, že došlo k náhlemu vyrovnaniu tlaku medzi vnútornou časťou nádoby a vonkajším prostredím.

Kolobežka a bicykel: nemotorové vozidlo poháňané pomocou ľudskej sily osoby alebo pomocným motorčekom. Do tejto kategórie spadajú aj dvojkolesové a trojkolesové nemotorové vozidlá alebo štvorkolky poháňané ľudskou silou osoby alebo pomocným motorčekom, ktoré nespadajú pod kategóriu stroje pracovné a malé vozidlá.

Činnosti v osobnom živote občanov: najmä činnosti súvisiace s vlastníctvom a používaním nemotorového vozidla poháňaného pomocou ľudskej sily osoby alebo pomocným motorčekom (kolobežka, bicykel, trojkolka, štvorkolka a podobne).

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba
Viac na túto tému: #kolobežka #elektrické kolobežky #elektrokolobežka